| Alphawolf a întrebat:

Tinand cont de faptul ca ciclul existentei este foarte complex, logica ne duce la creationism?

8 răspunsuri:
| Alphawolf explică:

@CristinaCorporatista, am sa reformulez pentru tine: Comlexitatea existentei(vietii) indica creationismul?
Nu inteleg sensul cerintei tale. Dar cred ca stii ca, pentru a primi ceea ce ceri nu trebuie sa fie cererea aberanta, nici deplasata. De ce nu ceri la Domnul daca te tot lauzi cu el? Nici el nu raspunde oricarei cerinte! Poti rezolva o problema fara creier? NU! Deci, daca introduceai in problema ta creierul si alte capacitati probabil aveai o sansa sa primesti un raspuns.

| Alphawolf explică:

@CristinaCorporatista, si daca "din noroiul primordial au iesit rame asa de capul lor", daca este un adevar pe care tu nu-l poti intelege? Ai vrea sa te minta numai sa coincida gandirii tale? Nu ar fi normal.
Referitor la Dumnezeu, eu cred ca el este pomenit la singular deoarece Biblia si crestinismul este suportul. Oamenii au nevoie de un suport, oamenii vor sa stie de ce si pentru ce...

| ania a răspuns:

Pe mine da.In sens larg, de cauza a aparitiei universului, a vietii.In privinta diverselor forme ale vietii, dupa prima celula replicabila, sunt agnostica.

| bebetho a răspuns:

Logica nu prea cred, mai degrabă imaginaţia. Logica nu poate demonstra că lumea a fost creată de o divinitate doar poate afirma că această concepţie este plauzibilă. Faină întrebare happy

| NoKidding a răspuns:

Ce raspuns la harciog...care'i legatura cu intrebarea pusa? Sau tu vrei sa aduni cat mai multe puncte si dai raspunsuri aiurea?

| idi0t a răspuns:

Daca totul in jurul nostru este materie, particele intr-o continua miscare(actziunerectziune,cred ca trebuie sa fi fost un impuls initial, o forta supranaturala, mister al naturii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logica nu ma duce decit la o haita de lupi unde unul se da mare si vrea sa fie Alpha.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omegahamster scratching from a treehee hee
Ok, fiind influentat de Ema o sa incerc sa gasesc logica existentei in forma divina.
Dumnezeu, vazand universul raportat la stele si planete inutile, s-a gandit, nup! a avut o scateie exemplificata in teoriile lui Tesla in care a vazut jocul creationist ca pe o trecere timpurie prin univers. Exersand pe mici planete in care au aparut extraterestrii, a observat ca tabla de joc se poate mari sau chiar modela dupa dorintele si formele Sale diabolice inca neinventate.
Asa ca a creat o specie cu raport de intelegere al divinitatii inexistent(wow) cu care sa se poata distruge universul intr-un final fastuos dar aplaudat doar de el.
Prin haosul proaspat creat se zareau doar atei ce doreau sa-si traiasca viata dupa reguli ce duc la armonie si pace, punand piedici si plasturi cu sarma ghimpata pupaturilor dorsale.
Primul a fost Noe care dupa un contract dubios cu Aker Brattvaag a reusit sa construiasca arca ce avea ca scop salvarea speciilor naive si habotnice.
Raspunsul este Daaa, logica stramba te poate duce sa si donezi direct in decapotabila unui preot(un fel de cutie a milei pusa pe roti ca sa nu iti aminteasca lantul cutiei fixe perioadele de sclavie) cu care merge sfios in ciuda copiilor abandonati ce ajung cersetori si mai apoi carne vie pentru traficanti.
Dumnezeu sa te ierte pentru intrebare! pe mine n-are rost ca deja bem bere amandoi din cristelnita.