| DorelSudoru a întrebat:

Va considerati destul de maturi? DA sau NU...argumentati

12 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Daca Ade, la 11 ani este matura, atunci eu sunt "hipermatur". Glumeam!
In fata vietii nu sunt decat un mucea, iar asta mi-au demonstrat intorsaturile pe care le ia viata cand nu te astepti s-o faca.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Maturitatea de care vorbesti nu se masoara in ani! Eu merg pe 32 si desi in sinea mea ma consider suficient de matura, descopar ca am momente cand ma comport mai rau ca un copil razgaiat big grin

| MadnessCaffe a răspuns:

@Jelli - Maturitatea nu tine cont de varsta, la 12 ani poti fi mai matur ca cineva la 30, sincer.

Fiecare om este matur intr-o mai mica sau mai mare masura.De obicei experienta acumulata in viata duce la maturitate, deoarece cand afli ca viata nu e roz totul se destrama si incepi sa ai o alta conceptie asupra vietii.

Pana si cei mai intelepti gresesc la un moment dat, nimeni nu este perfect, asa ca este o pierdere de timp sa incercam sa fim perfecti.

In ochii unora poti fi matur si pe de alta parte in ochii altora nu esti matur deloc.

Prefer sa nu raspund.

| AG a răspuns:

Sincer nu stiuhappy
Nu spun da, pentru ca deseori fac prostii, pe care le constientizez mai tarziu si incep sa rad de mine.
Nu spun nu, pentru ca actionez destul de matur in unele situatii.
Spun mai bine zis, nici da nici nu. Am o doza de copilarie, inca, si o doza de maturitate. Important e sa stiu cand sa le folosesc.
Cel mai greu mi se pare sa spui : da, sunt matur. Deoarece a fi matur inseamna a iti asuma toate greselile, a fi responsabil, a oferi fara sa ceri in schimb, a nu face compromisuri. Intr-o anumita masura indeplinesc si eu aceste conditii, dar nu 100%. Doar atunci voi putea spune ca sunt o persoana matura.

| Zazu a răspuns:

Maturitatea unora consta in apanajul prelungit al infantilitatii. Daca suntem sau nu maturi depinde de gandirea fiecaruia, daca mai are de invatat sau nu.Am ajuns sa prefer o minte infantila decat una matura.

| ELLSSA a răspuns:

Si cat imi mai palce sa copilaresc...

| ღAnonimღ a răspuns:

NU. Iau inca decizii gresite, fac lucruri prostesti... Nimeni nu e destul de matur in lume. Nici cei mai intelepti, nici cei mai batrani, nici NIMENI.

| Ion a răspuns:

Deci nu sunt matur. prefer sa fiu un pic mai imatur chair daca ceilalti ma condamna pentru asta. ce naiba? daca ma maturizez inainte de vreme, o sa ajung pe la 30 de ani ca un mos tafnos. cand trebuie sa fiu matur, sunt matur, cand nu, iau totul in gluma.

| Ada11 a răspuns:

Da,ma consider(ps:am 11 ani tongue).
Mi se pare ca gandesc mai matur decat altii, ca ma port altfel, dar nu ca sunt deasupra lor.Incerc sa socializez mai mult cu oamenii si sa-i ascult. Incerc sa fiu alaturi de ei si sa ii ajut sa ia decizii mature.
Apropo, sunt foarte modesta, sa stiilaughing.
Numai bine!
Ade
Despre tine ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Matura nu voi fi pana la 18 ani, tot copilul lu` mami s-al lui tati raman. Ma intelegi?
Pana nu ma voi descurca eu singura in viata. Pot sa am nu stiu ce IQ, nu asta conteaza, pot sa trec prin toate chinurile fiindca Destul de matura pana atunci nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea am timp sa ma gindesc la mine.Se inteleg multe prin a fi "matur"si multi respecta doar normele pentru a arata asta.Cred ca maturitatea inteleasa astfel e nociva pentru ca da nastere unor falsuri irecuperabile.E bine sa-ti traiesti viata asa cum simti cu adevarat indiferent ce va crede lumea.

| xxxxxxxxxxxxxx a răspuns:

Da, ma consider matur...am 14 ani (azi implinitihee hee )
ma consider prea matur pentru. binele meu (e greu sa-mi fac prieteni)
pentru felul in care gandesc...