| Borgir a întrebat:

Ce este satanismul? Considerati ca este ceva benefic sau nu? Argumentati.

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Satanismul nu va fi niciodata acceptat in societate, datorita cuvantului in sine! I s-a dat tot timpul o alta interpretare, mai rar cea corecta si putini sunt aceia care intr-adevar au studiat conceptul, au stiut cu ce se mananca, chiar daca nu au fost adepti!
Benefic este... pentru cei care cred, pentru cei care il privesc ca pe o filosofie, pentru cei care pun accentul pe propriul " eu".
E mult de citit, de studiat si nu doar din wikipedia. Doar acest fapt, din start ajuta ca si formarea unei culturi generale. Aprofundand, conceptul ajuta in formarea individualismului, nefiind absolut necesar sa devii adept, ci doar a-ti creea propriile idei!

| Ankhulnb a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Află ce fac SATANIȘTII! N-o să îți vină să crezi!

http://www.seruah.com/ce-cred-altii-ca-facem-vs-ce-facem-noi.html

Creștinismul,evreii și o contradicție biblică ipocrită:

http://www.seruah.com/......blica.html

Află de ce suprimă și denigrează creștinismul sexualitatea și femeile:

http://www.seruah.com/......meile.html

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Satana sarpele cel vechi stie ca a pierdut pentru totdeauna Raiul, cauta cat mai multi adepti care sa-i slujeasca. Apoc.20:10,,Si diavolul,care-i insela, a fost aruncat in iazul de foc si de pucioasa, unde este fiara si proorocul mincinos.Si vor fi munciti zi si noapte in vecii vecilor.,, v.15,, Oricine n-a fost gasit scris in cartea vietii, a fost aruncat in iazul de foc.,, Satanismul este cel mai rau lucru posibil.Satan este dusmanul sufletelor noastre.El a ispitit pe Adam si pe Eva sa pacatuiasca,el a despartit pe om de Dumnezeu.Dar, slava Domnului, ca a venit Domnul Isus si prin El avem iertarea de pacate.Trebuie doar sa acceptam, si prin jertfa Lui suntem rascumparati din felul nostru desert de vietuire. Dumnezeu este dragoste.Satan este tatal minciunii si a tot ce este rau, ura dusmanie, certuri...

| STRINCKS a răspuns (pentru EmaS):

Da minunat ...ne-ai dat un citat din cartea prostiei... si? ai raspuns la intrebare?

| EmaS a răspuns (pentru STRINCKS):

Trebuia sa tragi tu singur concluzia.

| NoChanceForUs a răspuns:

Satanismul știi ce este, nu-ți mai spun... însă benefic...depinde,dacă e benefic să stai la 12 noaptea în cimitir și să tragi fum de lumânare pe nas în timp ce reciți o poezie pentru draci în așteptarea lor ca să îți dea ce vrei tu, atunci da, e benefic!

| PhaseMorphXR a răspuns:

Toate definitiile Satanismului sunt la o cautare de Google distanta, dar benefice in ce sens? in ce context? la ce scara? si pentru cine?

| PhaseMorphXR a răspuns:

"pentru cineva care a imbratisat aceste idei are are de castigat sau de pierdut in plan profesional, social."

Intr-o comunitate in care acesti indivizi ar constitui o minoritate, si cazul in care acele "filosofii" contribuie la alterarea modului lor de a interactiona/judeca si de a se comporta, probabil ca ar avea mult de pierdut pe plan profesional, insa pe plan social probabil ca nu, probabil ca da (poate ei n-au nimic impotriva in a sta toata ziua izolati, intr-o incapere intunecata, holbandu-se pe pereti la pentagrame si cruci intoarse, traind in profunzime muzica celor de la Gorgoroth, Immortal, Marduk, Graveworm, etc.) deci n-as avea de unde sa stiu decat daca i-as intreba "cum te simti?", desi nu prea as vrea stiu...
Fiecare are ceva de castigat sau pierdut din deciziile pe care le ia, un discernamant sanatos e necesar aici in a alege. Eu personal as vrea sa stau la cat mai multi ani lumina distanta de un om care ar considera, utopic, fundamentat, ca "filosofiile sataniste" ar fi benefice la scara globala, pe intreg plan social/moral/politic/etc... in rest, atata timp cat nu implica suferinta si distrugere a unui "altcuiva" sau "altceva", distinct si separat de propriile lor persoane/moduri de viata, fiecare poate duce o viata psihica cu "filosofiile" ce crede ca-i pot aduce avantaje/beneficii.
Numai bine.

| DorelSudoru a răspuns:

Ok asta sta in domenil meu:
Exista 2 tipuri principale de satanisn:
Traditional(ala cu ritualuri si venerarea lui satan)
Modern(functioneaza dupa niste principi destul de reale care le aplicam fiecare fara sa ne dam seama, si nu constituie ritualuri si venerare[rugaciuni sau alte chestii])
Acum depinde ce alegi...
Daca este benific nu stiu ce pot sa zic...toti o sa te priveasca ciudat si sceptic daca strigi "sunt satanist!"...
Totusi sunt de acord cu principiile si regulile satanismului modern.
Asta decizii tu...
P.Stongueoti sa te informezi si de pe google sau sa-ti dau niste cartii?

| STRINCKS a răspuns (pentru DorelSudoru):

1 : Exista 4 tipuri de Satanism : Traditional, Spiritual, Dupa Anton Lavey si Modern. 2 Satanismul Traditiona nu consta in venerarea lui Satan. Consta in a ajunge dumnezeu. Satan/Lucifer este doar un mentor al tau. Un exemplu. Idealul. Si da, Satanismul este ceva benefic din punctul meu de vedere... si sunt Satanist

| carpediem a răspuns:

E o capcana. Este un "crestinism" aplicat altfel. Prin definitie e tot o "religie". Pentru ce vrei tu poti aplica filozofia ninja ( nu ma refer la lupte). In schimb muzica e bestiala. Trebuie sa-ti iei ce trebuie si de la una si de la alta. A alege una inseamna sa fi extremist. Alege libertatea!

| STRINCKS a răspuns (pentru carpediem):

Satanismul inseamna libertate. Si Satanismul este dinaintea crestinismului./ Satanismul Traditional si Spiritual. Satanismul Modern si cel Laveyan este "un cre(s)tinism aplicat altfel"

| Andrei7520152 a răspuns:

Atata timp cat nu fac rau nimanui, oamenii se pot inchina oricui. E ca oricare religie, dar din cate observ e mai degraba un trend in ro...idk sincer, nu prea vad rostul sa te numesti satanist; oamenii 'normali' se uita la tine ciudat. cam 8 din 10 romani iti vor spune ca vei arde in iad si un grup mai select de dementi iti pot da in cap;

| Borgir explică:

FloAtillaXR pentru cineva care a imbratisat aceste idei are are de castigat sau de pierdut in plan profesional, social etc.

| Borgir explică:

Xxl pe mine ma intereseaza parerea oamenilor si nimic mai mult nu este vb de a excela sau nu oricum daca vrei sa imi spui despre verisoara ta m-ar interesa.

| Borgir explică:

LightYagamiDN am citit si eu man pe mine ma intereseaza ce crede lumea

| XXXL a răspuns:

benefic? eu mi-am pierdut o verisoara din cauza unor asa zisi satanisti, crezi ca excelezi cu astfel de intrebari?

| Alysée a răspuns:

Cum poate fi Benefic ceva ce este rau?, gandeste-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e benefic.cand vei muri vei merge la caldurica colo.nu ca in rai ar fi frig.da e mai cald in iad la scaraotchi.

| 085776 a răspuns:

''[Satanismul este] religia originală a neamului omenesc'' - Satan
Asta zice tot! Da este benefic in multe privinte! Cauta pe www.crestinismulexpus.blogspot.ro

| PustiCool a răspuns:

Atita timp cit persoanele care practica acest lucru aduce numa rau intre oameni nu as vedea utilitatea decat pentru acele persoane care au sete continua de singe rautate si multa cruzime NU CATEGORIC