| RheaLustzig a întrebat:

Voi cand va simtiti liberi si cat de mult inseamna libertatea pentru voi?

16 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Io-s nesimtit...Am o libertate ingradita!

| Pricked a răspuns:

Când visez sau citesc, simt că ating apogeul libertăţii.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Pricked):

Asa gandesc si eu! Dar ai acest privilegiu des?

| Pricked a răspuns (pentru oprescudorin11):

Chiar şi acum îl am.

Câteodată mă gândesc c-o să fiu călcată de-o maşină; şi asta ar fi din cauza neatenţiei mele neintenţionate şi a visării cu ochii deschişi.

| neutrino a răspuns:

Despre ce libertate vorbesti? Cand ai vazut tu ultima data un om liber? Daca asa ceva exista, acela nu poate fi decat Yeti.

| RheaLustzig explică (pentru neutrino):

Nu am spus ca suntem liberi cu adevarat. Constientizez ca libertatea este o iluzie. Am intrebat "Cand va simtiti liberi?". Momente cand avem iluzia ca suntem liberi sunt.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tot timpul.
Mai sunt prins in activitati care imi rapesc timpul, chiar daca nu imi creeaza placere, dar am o gandire libera, lucrurile cu adevarat importante pentru mine le controlez, asa ca nu am motive sa nu ma simt liber.
Cel mai 'liber' ma simt dupa ce inchei o lucrare si ajung la castig, am senzatia ca sunt norocos, ca fac ce imi place, si sunt si apreciat.
Am avut si perioare in care nu ma simteam liber, in timpul scolii, si cand am fost angajat, dar am scapat de situatiile alea laughing

| sublime89 a răspuns:

Ma simt liber cand gandesc.

| Dariusuu a răspuns:

Rar mă simt liber dacă stau și mă gândesc.Îmi amintesc acum câteva zile când o fetiță se uita la mine și mi-a zâmbit profund în acel moment mi s-a inundat sufletul de fericire, mă simțeam cu adevărat liber, fără griji, fără probleme.

Cele mai mici bucurii sunt de fapt și cele mai mari.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ma simt liber cand Partidul meu e la putere! Atunci nu mai trebuie nici sa visez, nici sa gandesc, cineva are grija mea! Sau nevasta cand si atunci cand nu ma iubeste stie sa ma minta cu destoinicie! Deci ma simt liber daca am un Kg de ulei si unul de zahar gratuit, la alegeri, cand nu sunt nevoit sa gandesc sau sa visez, cand ma confund cu o RAMA.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Liber nu m-am mai simtit de mult, mereu apare cate o problema care trebuie rezolvata atat la munca cat si acasa. Nici in weekend n-am liniste, trebuie sa fac ce nu mai am forta sa fac in timpul saptamanii (cumparaturi, curatenie, strategii pentru saptamana care vine). Daca stau cu cracii in sus si ascult muzica sau stau pe TPU toata ziua, mor de foame (banii nu cad din cer). Liber poti fi doar cu stomacul gol sau daca intreprinzi activitati ilicite.
Normal ca ma umplu de draci cand intru aici sa ma relaxez si vad numai loaze cu pretentii cand eu nici noaptea in somn nu sunt liber.

| Duucu a răspuns:

Mă simt liber cănd nu urmez nimic din ce spun alții superiori mie.

| suffarstar a răspuns:

Pentru mine libertate este sinonim cu evadare. Evadare dincolo de toate tiparele, dincolo de toate limitele noastre fizice, dincolo de toate iluziile. Viata este cea mai incalcita iluzie.

| angus35 a răspuns:

A fi liber inseamna sa faci obsolut ce vrei, cand vrei, unde vrei si cu cine vrei.Din pacate, acest lucru este (aproape) imposibil in viata reala. Nu pot sa spun ca sunt liber pentru ca nu fac ceea ce vreau si nu sunt in locul in care ar trebui sa fiu.Ma simt ca pestele pe uscat.

| AbcAbvc a răspuns:

Eu ma simt libera atunci cand sunt singura. Deoarce atunci nu-i nimeni care sa ma critice si asta imi creeaza iluzia ca sunt libera.

| AndreeaCatalina122 a răspuns:

Atunci cand cant la pian, atunci ma simt libera, ma simt super, sunt o pianista incepatoare, dar tu? libertatea pentru mine inseamna starea aceea atat de minunata incat nu im doresc sa mai ies din ea laughing