| tinuolaru1234 a întrebat:

In urma cu 2 saptamani am dus laptop-ul in service sa imi adauge SSD M.2 si sa instaleze sistemul de operare Windows 10 Pro.
Service-ul este unul foarte cunoscut in Tg Jiu si m-am gandit ca folosesc sisteme de operare originale, insa m-am inselat putin. Mi-au instalat windows 10 pro fara licenta (cel mai probabil), deoarece cand am ajuns acasa am observat ca imi cere *Activati Windows*. Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz? Sa il las asa sau sa merg peste ei?
Daca nu vor sa imi instaleze Windows original ce am de facut?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Windows original costa circa 150 euro.
Tu ai avut Linux la început pe el, după cum spui.

Cei de la Alex ți-au instalat o copie pir-a-tata fiindcă asa au vrut ei.
Nu toți procedează asa, deși ar putea.
Prefera sa îl lase neactivat, fiindcă îl poți activa tu, dacă vrei sa fii în ilegalitate, sau îl poți lăsa neactivat, căci windows 10 funcționează foarte bine și asa (neactivat).

Sau tu vrei sa spui ca le ai plătit suma corespunzătoare licentei și ei ți-au băgat unul fără licență?
In acel caz, da, poți face reclamație.

| tinuolaru1234 explică (pentru NLS):

Am instalat recent windows la o firma in Tg Jiu (Printech Company) pentru ca i-am adaugat si SSD, iar sistemul instalat la Altex avea deja aproape 2 ani. Am vorbit cu baiatul de acolo (Service Printech) sa imi activeze Windows si a zis ca o sa-l activeze. Cand am ajuns acasa am avut surpriza sa fie neactivat. Am platit 80 de lei.

| NLS a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Ți am zis, o licență de Windows 10 pro costa câteva milioane.
Tu probabil ai vorbit sa îți bage una "furata".
Plângere nu ii poți face la nici o instituție acreditata, fiind vorba de pir a terie aici.
Poți folosi bine mersi windowsul asa, în afara ca nu poți customiza culorile, și încă câteva chestii legate de aspect, va funcționa totul la parametri normali.
(acele mesaje sau ferestre ce vor apărea câteodată sunt doar de informare, nu se va bloca nimic, nu se va restricționat nimic, nu vei pierde date. )
Sau ți l poți activa singur dacă te deranjează.

| tinuolaru1234 explică (pentru NLS):

Imi poti da niste detalii cum sa il activez eu?

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Instaleaza din nou Linux (recomand Linux Mint), si nu vei mai avea problema de activare, iar licenta este libera (gratuita) pentru toate programele din pachet (inclusiv Office), precum si pentru majoritatea programelor din magazin.
Daca-l vei folosi cateva luni, nu vei mai folosi Windows, doar la "nevoie mare"!winking

| Gizăz a răspuns:

Pai stai. Tu ai cumparat laptop-ul cu sistemul de operare deja instalat pe el cand l-ai scos din cutie? Sau ti l-au pus la Altex?

| tinuolaru1234 explică (pentru Gizăz):

Laptopul a fost cumparat cu sistemul de operare Linux. Insa l-a inlocuit un angajat de la Altex cu windows

| Gizăz a răspuns (pentru Gizăz):

Pai si ai platit licenta cand ti l-au pus? Daca nu, normal ca nu e activat. L-au pus sa fie acolo. Trebuie sa-l cumperi.

| Simpatic a răspuns:

Da ai platit 80 de lei pentru o reinstalare de Windows nu pentru o instalare de WIN originala...
CE este asa de greu de inteles?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu ce ai platit? Ce scrie pe factura? Sau e un service "foarte cunoscut" de la colt de strada unde lasi sistemul, dai banu, pleci, vii, il iei, si nici o hirtie nu se elibereaza. Fisa de luare in service ti-au emis? Cind ai ridicat sistemul, ce scria pe factura? Cit ai platit? Daca nu ai licenta, iti dai seama ca o licenta retail de W10 Pro e vreo 600 RON sau mai bine, nu? P.S. Ce ai zis de idiotul de la Altex e caz penal. Stiu imbecili care si-au pierdut jobul din cauza asta.

| anonimg a răspuns:

Daca vrei sa nu iti mai apara "activare windows", obligatoriu trebuie sa cumperi windows 10 pro (dar sa fie "retail" ca sa il poti reinstala dupa aceea si pe alte pc-uri, bineinteles, pe rand) : https://www.emag.ro/search/sisteme-operare/windows+10+pro/sort-priceasc/c
Mai ales ca s-a ieftinit atat de mult windowsul, si nu stiu de ce.
Daca nu stii cum sa activezi dupa aceea windows-ul cumparat, suni la Microsoft Romania cand esti in fata pc-ului, si sa ai timp destul de mult. Telefon Microsoft Romania: 0212047040
Poti sa suni si mai inainte de a cumpara un windows (bineinteles in timpul si zilele lucratoare), ca sa te sfatuiasca ei ce sa cumperi.
Cei de la service-ul unde ai dus laptop-ul nu sunt vinovati de nimic. Pana mai acum 1-2 luni in urma windows 10 pro costa mai mult de 5 milioane vechi. Acum s-a ieftinit mult; dar tot nu este gratis.

| Wr3nch a răspuns:

Gasesti licenta pe Emag cu 30 de lei si rezolvi problema.

| Sofer a răspuns:

Windows-ul se poate activa fara probleme ca si eu am instalat pe un pc facut recent si nu m-a costat nimic.

| cfrtobias a răspuns:

Vezi nu ai pe unitate serials sau poate ai avut mai demult

| tinuolaru1234 explică (pentru cfrtobias):

Cum pot verifica? Laptopul l-am cumparat nou in urma cu 2 ani cu Linux, insa mi-au instalat cei de la Altex sistemul atunci

| cfrtobias a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Pai vezi pe laptop pe spate sau undeva cauta http://prntscr.com/o4s72u

| tinuolaru1234 explică (pentru cfrtobias):

Nu am asa ceva pe el.

| Bogdan70001 a răspuns:

Daca ai platit in plus pentru Windows original, da, daca nu nu.

Iti dai seama ca nimeni nu iti pune tie Windows care costa 400 lei pe moca

| Zaygon a răspuns:

Nimeni nu iti instaleaza windows original daca nu platesti cheia pentru acel windows.

In prezent Microsoft pune la dispozitie un tool: media creation tool cu care iti poti face stick bootabil tu acasa cu windows luat de la ei de pe site. Se instaleaza usor, doar ca la un punct iti spune sa introduci cheia sau poti sa skip ca sa o introduci ulterior.

Acum daca vrei licenta de windows pui mana si iti cumperi sau te descurci cum poti.

Iar pretul pe care l-ai platit e fix pentru ceea ce a facut: montare de componenta si instalat sistem de operare. Licenta ti-o cumperi tu.

Si iti spun asta ca si eu instalez Win/Linux si montez rami si ssd-uri si din start le spun ca preturile sunt pentru manopera.

| Fxsol a răspuns:

Este foarte ușor să îl activezi fără să plătești. Uită-te la acest video : https://youtu.be/og0qE0SWnBM

| tinuolaru1234 explică (pentru Fxsol):

Nu merge! "Story! Your version is not supported.
Press any key to continue..."
Așa îmi arată :-(

| NExT69 a răspuns:

Cauti si tu un activator pe net si il activezi singur.