| wpAbby a întrebat:

Cum îmi pot convinge părinții sa îmi cumpere un telefon? As vrea un tel. La 1700 lei (find reducere), știu ca pare simplu, dar nu este findca eu deja am stricat un telefon și îmi este rușine sa le zic sa îmi cumpere altul. Sper sa ma ajutați! Multumesc!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii tau nu isi pot permite sa-ti cumpere un alt telefon, este bine sa ai bun simt si sa nu ceri nimic.
Banuiesc ca rusinea apare cand toti colegii se lauda la scoala, nu?
Ei bine, tu trebuie sa eviti sa discuti cu ei despre telefonul tau, in fond, nu trebuie sa le arati nimic, deci, nu ai de ce te rusina.
Voi copii vreti detoate, dar habar nu aveti prin ce dificultati trec parinti vostri care abia isi permit sa puna paine pe masa, dupa ce platesc toate datoriile, taxele, facturile de apa, curent, incazire. Mai importanta este mancarea decat un telefon.
Se poate tarii si fara el. Daca ti se intampla ceva la scoala, direcorul scolii poate suna pe parinti acasa.
Acum 20 de ani se traia foarte bine si fara telefon personal si vad ca nu murea nimeni.

| wpAbby explică (pentru Violleta2022):

Nu m-am gândit la asta, mersi mult!

| NLS a răspuns:

Primul meu telefon a fost cumparat pe clasa a zecea, din banii de buzunar economisiti si din mai multe alocatii (nu le primeam pe toate).
Tin minte ca a costat 150 lei in banii de acum, si alocatia era echivalentul a 32-35 lei.

| untu a răspuns:

Trebuia sa pretuiesti si sa psstrezi telefonul ca pe o bijuterie! Va trebui sa mai astepti pana sa cumperi altul strângând banii si sa economisesti pana la suma finala pentru a putea cumpăra noul telefon dorit! Deci invata si munceste!

| flixbuster a răspuns:

Putina economie: de la 1 Ian 2018 salariul minim brut in Romania este 1900 RON. Acestuia ii corespunde un salariu net (bani in mana) de 1162 RON. Stii cati oameni muncesc in Romania pentru salariul minim? 1.300.000 - asta inseamna un sfert din toti cei care muncesc in aceasta tara.

Continuam cu economia: tu iti doresti un telefon care costa cat munca pe o luna si jumatate pentru un sfert din forta de munca din aceasta tara.

Daca intelegi ce am scris pana acum, deja ar trebui sa intelegi ca doar pare simplu dar nu e simplu deloc.

Si daca parintii tai ar castiga impreuna sa zicem de 4 ori salariul minim pe economie asta ar insemna 4468 RON intr-o luna. 1700 din 4468 inseamna 38% - inca e destul de mult pentru ca din salarii se platesc: mancare, haine, incaltaminte, curent, intretinere, chestii pentru scoala, posibil abonamente transport comun, telefoane, tv, internet, taxe, impozite si poate benzina, asigurari.

Nu stiu ce varsta ai, sper sa intelegi ceva din mini-lectia de economie de mai sus.

Acum, strict tehnic, un telefon de 389 RON ce are? Sau ce n-are?
http://www.itgalaxy.ro/......ack-180111

Dual SIM, stie 4G, are 2 GB RAM, 16 GB storage, ecran 5" 1280x720, baterie 3000 mAh, procesor quad core A53. Este un telefon decent si Meizu nu sunt o firma no-name.

Toti ne-am dori sa locuim in vile cu piscina, teren de tenis si gradina ca in filme dar cei mai multi traim in niste apartamante comuniste inghesuite (nu ca alea noi capitaliste ar fi mai mari sau mai bune) pentru ca atat ne permitem.

Incearca sa iti ajustezi dorintele la nivelul posibilitatilor. Un telefon e doar o unealta ca si o sapa sau o surubelnita.

| wpAbby explică (pentru flixbuster):

Da,am înțeles, mersi mult!

| DennisW a răspuns:

Parintii tai sunt directori de banci? Vrei telefon de 1700? Ia vezi ce telefoane au ei si ce faci tu ca sa meriti un telefon la pretul asta.

| andrada2222 a răspuns:

Stai calm, probabil ca sunt putin suparati, dar toata lumea face greseli, iar telefonele se strica este inevitabil sa nu il scapi de cateva ori sau sa se strice. Parera mea este sa nu te duci la ei si sa le spui ca vrei telefonl ala, eu zic sa le demonstrezi ca meriti telefonul si sa fi mai atent cu el.

| wpAbby explică (pentru andrada2222):

Da,mersi tare mult!

| p3mery a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie. Am început sa strâng bani ( iti poti da seama ca n-am strâns mult, 300 de lei ), iar mama a observat ca nu mai cheltui asa multi bani si a apreciat. Iar la următorul salariu mă ajuta sa-mi iau telefon. Eu la liceu mai am nevoie si de telefon( si le acesta pe care îl am acum nu prea e bun) asta e încă un motiv de a îmi cumpără unul. Ajuta-i mai mult pe parintii tai. Cu cat ii ajuti mai mult cu atât, poate, o sa-ti cumpere unul nou.
Deci motive: •ai nevoie la liceu/scoala( sa descarci pdf, sa lucrezi la ora etc)
•poate telefonul merge greu( eu nu pot răspunde imediat pentru ca se blochează si asta ii enervează pe parintii mei), deci daca patesti la fel, îl poti folosi ca un motiv
• spune-le parintilor ca o sa ii ajuti daca o sa-ti cumpere si etc
Funda?