| LoVeLy_3874 a întrebat:

Hei TPU'
De ceva zile nu`mi mai merge laptopu` straight face
Am un Vaio, si de ceva zile imi arata ca se incarca semnu ala VAIO iar apoi imi arata un ecran albastru inchis, mouse`ul merge.dar laptopu nu straight face Ce sa aiba? Ce sa iti fac?
Mercii :*

9 răspunsuri:
| DeejayAndr3y a răspuns:

Pff,ti s-a ars placa de bazastraight face

| Seby90 a răspuns:

Apasa simultan pe alt ctrl delte, depinde de meniu, la 7 iti apare un ecran albastru, apesi pe butonul log off, la xp iti apare o fereastra, la unul din taburile acelei ferestre vei gasi un buton tot de logoff, dai logoff din nou, iar dupa dai login, din nou, indiferent de windows, de obicei asta rezolva problema. Poti incerca din nou alt ctrl delete si dai start task manager pentru windows 7, si dupa aceea dai new task, si scrii in fieldul pe care il gasesti, explorer, si dai enter. In cazul in care ai xp, la fel alt ctrl delete, dar aici ai o fereastra, si pe undeva in taburile ferestrei ai new task, scrii explorer, si dai enter.
Cam asta e tot, una din cele 2 variante sigur va functiona, din cate stiu problema asta aparea doar pe xp.

http://www.tpu.ro/......-iar-dupa/

| LoVeLy_3874 explică (pentru Seby90):

Am win. 8 thinking

| Seby90 a răspuns (pentru LoVeLy_3874):

Aceiasi chestie e si la 8, nu detin 8, si nu am incercat, eu ma feresc de el.
Si nu, nu trebuie sa schimbi windowsu de fiecare data cand ti se pune pata. Esti dus daca faci asa, voi schimbati windowsu mai des ca backgroundu'.
Apasa pe alt ctrl delete si vezi daca iti apare ceva.

Daca nu trebuie sa ii dai start in safe mode si sa dai disable la toate prostiile din startup, sigur ai un conflict care nu lasa windowsul sa porneasca.

| MitroKta a răspuns (pentru LoVeLy_3874):

E windows cu licenta sau nu? S-ar putea sa fie de la genuine. Cauta-l pe alt calculator si descarca pe un stick pe ceva un genuine activator sau ceva de genul. Si il instalezi pe pc-ul tau. Numai asta sa fie problema.

| LoVeLy_3874 explică (pentru Seby90):

Am incercat si nu merge...nu apare absolut nimic straight face

| Seby90 a răspuns (pentru LoVeLy_3874):

Deci practic, pcul se blocheaza la startup, corect?

Nu ai un prieten care stie sa umble? Nu iti trebuie mare lucru, trebuie doar sa iti dea start in safe mode, si ori sa iti faca alt user, si sa umblii cu userul acela (cand faic alt user, toate programele din startup dispar pe userul respectiv), ori sa iti dea disable din mersi config la celelalte, e clar ca nu il vei putea porni in mod normal.

Imi pare rau, te-as putea ajuta... dar pe 'net nu am ce d-zeu sa-ti fac.

| Dei17MI a răspuns:

E dus windowsu trebuie reinstalat din nou sau daca il reinstalezi si se sterge iar e dus hardul

| Marya_Anna_1972 a răspuns:

S-ar putea sa se fi ars ceva la el.