| CautNume a întrebat:

Sunteti pro sau contra eutanasierii cainilor? De ce?

Răspuns Câştigător
| Cornel_Ichim_1991 a răspuns:

Tinand cont ca nu exista atata spatiu ca sa ii tina inchisi pe toti, e clar ca trebuie eutanasiati sau luati in adoptie, dar cam putine persoane i-au caini maidanezi ca sa aiba grija de ei. Mie imi plac foarte mult caini, mai ales cei mari, am 4 caini acasa, 3 ciobanesti caucazian si un marimar, o rasa comuna de caine din Italia, un fel de ciobanesc obisnuit de la noi, si fac parte din familie, dar sincer nu as lua unul de pe strada. Daca tot e sa intretin un caine, cel putin stiu ca am ceva cu care ma pot lauda si in care sa am incredere ca nu intra nimeni in curtea mea. Eu sunt PRO, din cauza ca nu are cum sa se gaseasca loc pentru toti cainii vagabonti.

249 răspunsuri:
| Cuibus_Ildi_1961 a răspuns:

Sunt pentru eutanansiera cainilor vagabonzi. Pentru ca nu e normal sa circule alandala printre blocuri, in parcuri sau paduri.

| Biru_Melek_1981 a răspuns:

Sunt PRO pentru ca nu mai vreau sa fim de rasu lumi si nici nu mai vreau sa aud de accidente.Dar trebuie si o lege prin care oameni sa nu isi mai abandoneze animalele pe strazi, toti detinatori sa platesca taxe si sa fie cu cip inregistrati obligatoriu numa asa putem incheia povestea cu maidanezi.Sa vedem cine mai are curaj sa mai abandoneze animale pe strada vor fi direct raspunzatori si vor plati pentru ca cipu va spune exact al cui este cainele.

| Eniko_Serban_1972 a răspuns:

Contra. Sa se gaseasca alte solutii pentru ei. Si nu ne gandim ca tot oamenii i/au lasat pe strada?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eniko_Serban_1972):

Exact! Sa-i sterilizeze pe acestia!

| Barbu_Sorin_1970 a răspuns:

Aici exista si lipsa informarii oamenilor; de regula orice caine cand te vede ca fugi se ia dupa tine; daca stai pe loc ai toate sansele sa nu patesti nimic; dar cum majoritatea oamenilor fug sau incerca sa loveasca cu ceva in ideea de a se apara sau sa fac ca dau cu piatra atunci cainele pantru a se apara ataca; deci cine-i vinovat? tot oamenii; deci? sa-i eutanasiem caci numai asa ne putem ascunde fatis, incapacitatile de a intelege ceva de a nega faptul ca suntem in varful piramidei trofice? lipsa gandirii logice, lipsa ratiunii ne face sa adoptam metoda radicala... omoram, distrugem, lovim; orice vietate de pefata pamantului cand se simte amenintata sau in pericol reactioneaza ca atare; si noi oamenii la fel......CONTRA

| Gheorghe_Borteanu_1958 a răspuns:

Sunt pentru eutanasiat daca nu se vrea alta solutie! Ce trebiue sa facem, sa tinem copii in lesa?! Alocatia unui copil este de 42 de lei iar hrana unui caine 375de lei!

| Darcle_Renata_Popa_1964 a răspuns:

Pro bineinteles.Plec la munca cu piatra in mana din cauza cainilor si nu mi se pare normal.

| Ioana_Cristea_1960 a răspuns:

Daca ati fi muscati de fiarele astea ati mai fi impotriva eutanasierii? sa fie eutanasiati, sunt pro din toata fiinta mea.

| Khell_Noemi_1990 a răspuns:

Contra!

| Sebastian-Gabriel_David_1980 a răspuns:

Sunt impotriva eutanasierii cainilor. Ar trebui aeutanasiati cei care nu vor sa dispuna de niste bani din care sa le faca un adapost cum trebuie si sa le puna la dispozitie si hrana necesara. Suntem printre ultimele tarii din lume care nu dispune de asa ceva. Cu ce suntem noi mai prosti decat altii de nu avem asa ceva? NU eutanasierii!

| Gottwald_Heissen_1983 a răspuns:

Da,sant pentru starpirea lor...nicaeri in europa sau in alte tari est europene nu vezi cum e la noi atatea jigodii de caini ca la noi..trebuie facut ceva...

| Cristian_Sebastian_1999 a răspuns:

Sunt contra, pentru ca mi se pare o cruzime pentru animale.

| Mida_Adina_1953 a răspuns:

Nu! In niciun caz! Sunt animale, nu oameni! Sunt imprevizibili!

| Stoica_Alexandru_1990 a răspuns:

Toată povestea asta cu câinii vagabonzi contrapune aşa - zisei "cruzimi" a unor "criminali" ca primarul Băsescu. Existenţa întregii societăţi omeneşti se bazează pe un lung lanţ de crime faţă de animale. Dacă n-avem dreptul să omorâm câinii vagabonzi, cine ne dă dreptul să decapităm vacile, să înjunghiem porcii, să înfigem în buza peştilor de bună credinţă cârlige de oţel? De ce practicăm genocidul asupra şobolanilor sau gândacilor, venind peste ei cu deratizarea şi dezinsecţia? N-ar fi mai uman să-i castrăm unul câte unul? Sau, mă rog, să-i eutanasiem cu o injecţie care costă cât un prânz pentru un om.
Lucrurile sunt deci cât se poate de limpezi: avem de ales între oameni şi câini, si aleg oamenii.

| Mari_Magureanu_1981 a răspuns:

Pro, fiindca mi-e tare frica sa mai merg printre blocuri din cauza lor

| Daniela_Butnaru_1979 a răspuns:

Prooooooooooooooooooooooooooooooooo

| Alexandra_Arciudean_1991 a răspuns:

Sunt pro, animalele bolnave si/sau agresive trebuie eutanasiate. in Romania mai bine avem caini vagabonzi pe strazi si chemam toti strainii sa ne vaneze animalele salbatice in loc sa fie viceversa

| Chirila_Elena_1981 a răspuns:

Da, sunt de acord ca acesti caini sa fie eutanasiati! Decat sa moara suflete nevinovate, mai degraba ei! Iar cei care iubesc cainii sa-i ia acasa, nu sa le arunce mancarea pe strada, si apoi sa atace oamenii si copiii in haite!

| Julea_Cristiana_1977 a răspuns:

Eutanasierea ne va scapa de animalele salbatice din orase. Curatenie, mediu linistit si siguranta.

| Ungureanu_Clara_Ana-Maria_1993 a răspuns:

Viata unui om este mai importanta decat a javrelor de pe strada... daca ii iubiti asa mult de ce nu ii luati acasa? Ma omoara prostia celor care vorbesc in necunostinta de cauza. Probabil daca erati in locul parintilor bietului baietel care a fost ucis de caini ati fi fost foarte relaxati. Oameni redusi mintal.

| Monica_Tupulan_1970 a răspuns:

Prooo,fara discutii

| Alexandra_Buica_1985 a răspuns:

Contra. sper sa aiba mustrari de constiinta cei care au furat banii pentru adaposturi, hrana si alte lucruri. ei ar trebui eutanasiati nu cainii.

| Poenaru_Mariana_1969 a răspuns:

PRO EUTANASIERII si asta cat mai repede cat mai sigur pentru noi!

| Catalina_Poianu_1992 a răspuns:

Cainii se imultumesc si din cauza noastra, de cate ori nu ati vazut stapani ce isi parasesc cainii, sau arunca puii cand le fata cateaua? evident ca acum vrem ca ii eutanasiem, ca rezultat al inconstientei si prostiei.CONTRA!

| BogdanMi a răspuns:

Categoric PRO. As vrea sa va vad pe toti cei care sunte-ti contra ca luati un caine dupa strada si il tineti in casa, il educati, ii dai de mancare, il duceti la veterinar...etc.

| Dinca_Catalin_1990 a răspuns:

Daca iesi cu copilul pe str, si fuge in fata masinii, moare, ce faci? eutanasiezi masinile? la fel este si cu animalele.
BogdanMi-sunt foarte multi care au grija de caini maidanezi, sunt multi iubitor de caini, fie maidanezi, fie personali, dar nu este vina unor animale ca sunt tratate jalnic..cica ii duce la adapost, ii duce prin paduri si ii omoara sau le da drumu SAU ii tine in adapost fara mancare...deci cum e mai bine?
CONTRA-nu omori niste animale pentru ca niste animale de oameni nu sunt in stare sa aiba grija de caini maidanezi pentru face bine si societatii si animalelor

| Nicolae_Cretu_1957 a răspuns:

Auzi bai pusti cacacios, timpit esti tu, probabil ca nu stii ce inseamna sa fii muscat si sa mergi la facut injectii in burta.Sa-i stringa si daca in 24 de ore nu-i revendica nimeni stersi de pe lista.

| Valentin_Dolsheb_1998 a răspuns (pentru Nicolae_Cretu_1957):

Hei mosu eu nu ti-am vorbit urat...Te cauta moartea pe acasa si tu stai pe TPU...

| Mihai_Sergiu_1981 a răspuns:

Pro. Din pacate problemele extreme, cer solutii extreme!

| Rujanschi_David_1973 a răspuns:

Pro, pentru ca iubesc mai mult oamenii decat animalele.

| Rodica_Huian_1982 a răspuns:

PRO! intrebarea "De ce?" are un raspuns evident locul lor nu este pe strada ci in curtea/casa/gospodaria oamenilor care ii doresc si care se fac direct raspunzatori de sanatatea lor, de actiunile lor etc....deci PRO!

| Gol_Dracu_1985 a răspuns:

Sa le faca ce vor numai sa nu mai fie slobozi pe strada