| CautNume a întrebat:

Sunteti pro sau contra eutanasierii cainilor? De ce?

Răspuns Câştigător
| Cornel_Ichim_1991 a răspuns:

Tinand cont ca nu exista atata spatiu ca sa ii tina inchisi pe toti, e clar ca trebuie eutanasiati sau luati in adoptie, dar cam putine persoane i-au caini maidanezi ca sa aiba grija de ei. Mie imi plac foarte mult caini, mai ales cei mari, am 4 caini acasa, 3 ciobanesti caucazian si un marimar, o rasa comuna de caine din Italia, un fel de ciobanesc obisnuit de la noi, si fac parte din familie, dar sincer nu as lua unul de pe strada. Daca tot e sa intretin un caine, cel putin stiu ca am ceva cu care ma pot lauda si in care sa am incredere ca nu intra nimeni in curtea mea. Eu sunt PRO, din cauza ca nu are cum sa se gaseasca loc pentru toti cainii vagabonti.

249 răspunsuri:
| Marcela_Lup_1969 a răspuns:

Sunt contra, curios ucidem animale care ucid copii, dar de ce nu ucidem pedofilii si violatorii, ei fac altceva decat acest animal. Evident nu, atunci sa introducem pedeapsa cu moartea si pentru violatori, pedofili, egalitate de sanse nu

| Ciocan_George_1966 a răspuns:

PRO eutanasiere, categoric. Si cat mai repede, fara atata taraganare.
Animalele nu au suflet, ele actioneaza din instinct primar, Oricine declara altceva e un naiv ca sa nu zic altceva. S-a demonstrat stiintific ca doar delfinii sunt inteligenti si de-aia tot ii casapesc danezii in fiecare an doar ca sa-si arate forta. Sa fim in sfarsit un popor rational, sa ne aparam oamenii ca si asa avem tot mai putini in ROmania, nu putem deveni o natiune de caini la propriu. Cu banii ONG-urilor mai bine crestem vacute cu lapte pentru copilasii saraci.

| Mirabela_Chircu_1982 a răspuns:

Sunt pro.....caini acestia nu au nici un rost....creaza numai probleme

| Strumpfy a răspuns:

Porcii si mieii cand ii taiati de craciun si de paste nu mai sunt animale? de ce nu face-ti si atunci proteste? aha e buna carnita... Pro Pro Pro

| Ioan_Ciornei_1974 a răspuns:

Pro

| Serban_Gabriela-Maria_1982 a răspuns:

Sunt pro, cine-i iubeste sa-i ia acasa, sa-i intretina sau sa le faca adapost si sa se ocupe de ei

| Fusaru_Constantin_1986 a răspuns:

Sunt pro

| Ghitescu_Alin_1988 a răspuns:

Nu este normal sa coabitam cu animalele in mijlocul orasului. Nu suntem in jungla. Animalele nu ai nici o vina, insa eutanasierea este o moarte usoara, sunt mai chinuiti de oameni in locurile publice. Eutanasiera insa trebuie aplicata si celor care aduc pui saptamanal la intrarile din Bucuresti, pe motivul ca sunt retarzi mintali si nu aplica o sterilizare cainilor de la curte. Sii animalelor care conduc tara asta. Atat. Sunt pro!
Un copil a murit in chinuri groznice pentru ca a fost vanat de animalele( turbate/ salbatice) in mijlocul zilei, intr-un PARC PUBLIC! Extrem de trist!

| Mihaela_Neculai_1968 a răspuns:

Contra in Absolut nu exista eutanasiere

| Andronic_Tudorel_1978 a răspuns:

Sunt pro da trebuie eutanasiati.

| Maria_Anne_Mary_1983 a răspuns:

Sunt de acord ca anumiti caini ar trebui eutanasiati dar nu toti.sa se eutanasieze doar caini care sunt periculosi. eu sunt contra

| Lang_Mihai_1968 a răspuns:

Dupa 2ani inca am urma muscaturii unui maidanez, deci sint PRO

| Mihai_Mihaela_1990 a răspuns:

Clar Pro! nu au ce cauta pe strazi! sunt un pericol public!

| Miriam_Puiu_1987 a răspuns:

PRO cu siguranta Dia230 ti se pare o cruzime sa-i omori dar ceea ce s-a intamplat cu acel copilas cum este...
si nu imi zi ca era vina bunicii ca nu e chiar atat de simplu. Au mai fost cazuri daca va amintiti cand au fost omorati si adulti asa ca total PRO

| Diaconescu_Cristina_1968 a răspuns:

Iubesc animalele dar cred ca trebuie sa traim intr-un mediu curat, sigur, decent. Indemn iubitorii de animale sa adopte cainii comunitari si sa ii ingrijeasca. In toate tarile europene circuli pe strazi fara teama ca o haita de caini te va rapune! Si strainii iubesc animalele, dar le cresc in propriile case, le ingrijesc asa cum se cuvine si nu pun in pericol sanatatea sau chiar vietile celorlalti locuitori. Trebuie sa avem un cadru legislativ care sa asigure siguranta in mediul in care traim.

| Popescu_Laura_1973 a răspuns:

Pro m-am saturat sa nu merg linistita pe strazi din cauza lorsad

| ralucaarllk a răspuns:

Clar contra..de ce sa-i eutanasiezi? sunt atatea solutii.de exemplu se poate face un adapost pentru maidanezi.dar din punctul meu de vedere nimeni nu merita eutanasiat

| CautNume explică (pentru ralucaarllk):

Dai tu bani pentru adaposturi? Si bun, se fac adaposturi, si dupa cine hraneste si ingrijeste mii de caini? Si pana la urma, e mai bine si pentru maidanezi sa fie eutanasiati, scapa si ei de chin, decat sa fie inchisi in cusca sau liberi pe strazi, nemancati.

| Mircea_Corbeanu_1946 a răspuns:

Da,si nu de acum ci de foarte multa vreme.Prin anii 50, orice caine scapat de stapan si hoinarind pe'ulite'era prins de HINGHERI si dus intr-un adapost o perioada de timp. Daca nu era revendicat de stapan, acela ajungea manusi si fete de pantofi?! Aceeasi soarta le-o doresc si celor de acum.Eu merg in paduri sa culeg bureti si nu odata am fost atacat de haite de caini, asemenea animalelor(caprioare, iepuri, fazani, etc.)

| Sabau_Eusebia_1971 a răspuns:

Sant poro pentru ca s-au inmultit maidanezii, si 2 am ajuns sa ne manince de vii, asa cum s-a intamplat cu Ionut, o sa ajungem sa fie mai multi caini decit oameni pe strada, sa vedem realitatea oameni, in nici o tara europeana nu umbla cainii pe strazi asa ca in Romania

| Kososki_Alin_1993 a răspuns:

Pro. Cei care zic ca e cruzime sa se gandeasca la cu cata placere mananca porcul de craciun, mielul de paste, vita-n sarma. Si cu cata satisfactie omoara tantarii. Haide oameni buni, alte argumente aveti? Asteptati sa va muste un maidanez. Sa vedeti apoi cum sunteti pro.

| Biostuff_Vivbio_1910 a răspuns:

PRO eutanasiere! De ce? Pentru ca nu traim in padure ca sa fim sfasiati de animalele salbatice pentru simplul fapt ca existam. Pentru ca au furat destui bani cei care trebuiau sa rezolve aceasta problema. Pentru ca este singura solutie eficienta. Pentru ca doar din vina ONG-urilor tip "labutele de catelusi" si alte nume duioase cainii "adoptati" au ajuns inapoi in strada si ataca OAMENI, si sfasie COPII.

| Erik_Laura_1985 a răspuns:

Pro,pentru. cazul intamplat. Oricui i se poate intampla astfel de caz, Doamne fereste, e strigator la cer si nimeni nu-si poate imagina ce e in sufletu acelei familii... Dumnezeu sa-l odihneasca pe acel ingeras nevinovat sad

| Adriana_Bosca_1989 a răspuns:

Pro normal nu e posibil ce s-a intamplat cu acel copil e strigator la cer...

| Girboveanu_Dorin_1956 a răspuns:

Pro ..eu am fost muscat de un caine maidanez an centrul orasului Targoviste! ..mai presus e viata noastra..eu lucrez an Spania si nu am vazut caini fara stapani pe strazi!

| Căeriu_Dan_1978 a răspuns:

Sunt pentru eutanasierea câinilor fără stăpân. Sunt un pericol pentru populaţie.

| DlAnonim a răspuns:

CONTRA categoric contra.

| Ciobotariu_Aurel_1955 a răspuns:

Pro eutanasierii.pentru maidaneyi, turbati, abandonati, accidentati, inmultiti fara control.

| Berbecea_Simona_1978 a răspuns:

Clar pro.

| Dinca_Ynd_Ionut_1988 a răspuns:

Contra!