| CautNume a întrebat:

Sunteti pro sau contra eutanasierii cainilor? De ce?

Răspuns Câştigător
| Cornel_Ichim_1991 a răspuns:

Tinand cont ca nu exista atata spatiu ca sa ii tina inchisi pe toti, e clar ca trebuie eutanasiati sau luati in adoptie, dar cam putine persoane i-au caini maidanezi ca sa aiba grija de ei. Mie imi plac foarte mult caini, mai ales cei mari, am 4 caini acasa, 3 ciobanesti caucazian si un marimar, o rasa comuna de caine din Italia, un fel de ciobanesc obisnuit de la noi, si fac parte din familie, dar sincer nu as lua unul de pe strada. Daca tot e sa intretin un caine, cel putin stiu ca am ceva cu care ma pot lauda si in care sa am incredere ca nu intra nimeni in curtea mea. Eu sunt PRO, din cauza ca nu are cum sa se gaseasca loc pentru toti cainii vagabonti.

249 răspunsuri:
| Rusu_Viorel_1985 a răspuns:

Sa fie eutanasiati in toata tara nu doar in Bucuresti.

| Bloodseeker a răspuns:

CONTRA! Sunt si ele niste fiinte, cel mai bine ar fi daca ar fi duse la un adapost si sa nu mai fie lasate pe strazi. Dar nah, suntem in Romania se ocupa doar dupa ce moare omul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bloodseeker):

Sunt și ele ființe dar ele nu gândesc ca noi dacă le e foame! Apoi să știi că nu dă nimeni bani pentru adăposturi ca să trăiască regește câinii fără stăpân poate și zeci de ani. După câteva luni cel mult tot la eutanasiere se ajunge! Nu are nimeni de unde să facă adăposturi pentru câți câini sunt de fapt!

| CautNume explică (pentru Bloodseeker):

Dai tu bani pentru adaposturi si ingrijirea lor? Spuneti toti ca vreti adaposturi, dar cand e vorba de contribuit uitati.

| Bloodseeker a răspuns (pentru CautNume):

Prietene, as contribui cu o suma maricica fata de cei care nici nu se gandesc la asta.

| yoemma a răspuns:

PRO! S-a ajuns prea departe! Sunt deja prea multi maidanezi ca sa se mai poata crea adaposturi! Nu avem bani pentru asta! Ar fi o investitie prea mare in favoarea cainilor, pe cand unele scoli din tara nu sunt pregatite sa inceapa din cauza conditiilor inexistente! Deci, PRO EUTANASIERII!

| FantassyyN a răspuns:

Contra, nu toti cainii sunt agresivi, nu poti omori atea suflete nevinovate. Ce, daca sunt criminali care omoara pentru asta ar trebui sa omoram toti oamenii? Mai bine ar duce cainii in alte tari.

| CautNume explică (pentru FantassyyN):

Nu poti compara criminalii cu maidanezii.De maidanezii se poate scapa, de ce sa nu o faca? Cum sa duca cainii in alte tari?laughing

| FantassyyN a răspuns (pentru CautNume):

Sunt ONG-uri care se ocupa cu asa ceva, intr-un fel exporta cainii, fiindca alte tari nu au problema maidanezilor.

| CautNume explică (pentru FantassyyN):

Ma refeream ca nu asta e solutia.E imposibil sa duci sute de mii de caini in alte taristraight face

| OfflineOk a răspuns:

Contra,de ce sa omori toti caini? Sa ii omoare doar pe cei care au muscat nu pe cei draguti sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru OfflineOk):

Care câini drăguți? Crezi că e ușor să faci deosebirea asta? Poate un câine e drăguț cu tine(caz în care ai putea să-l adopți dacă-l îndrăgești și tu), dar e javră cu alții! Fără un motiv rațional, de vreme ce animalele n-au rațiune! N-ai cum să deosebești câinii străzii!

| CautNume explică (pentru OfflineOk):

Adica trebuie sa moara oameni?

| HappyLittleBoozer a răspuns:

Pentru voi eutanasierea e singura metoda de "a scapa" de caini? Exista fonduri pentru acele adaposturi care s-ar presupune ca ar trebui sa existe deja. De ce la Oradea s-a putut gasi o solutie? acolo, peste 350 de caini au fost adunati de pe strazi si adapostiti. Dar bineinteles, e greu sa se faca in fiecare judet asa.
Fondurile respective au fost investite in cu totul si cu totul altceva. Va e atat de usor sa-i judecati pe cei care sunt contra eutanasierii, dar nu ganditi nici macar pe jumatate cat ar trebui.
Copilul care a murit de ce a fost lasat singur la varsta de 4 ani intr-o zona in care este cunoscuta ca fiind periculoasa? Nu se mai pune problema de asta, nu?

Plus ca, daca nu s-ar fi intamplat asa-zisa tragedie, nu s-ar fi declansat haosul asta. Pana acum de ce nu ati sarit toti cum o faceti acum? ati asteptat sa moara cineva ca sa actionati?

| CautNume explică (pentru HappyLittleBoozer):

Sunt mii de caini, nu pot fi toti ingrijiti.Si? Daca un copil se pierde prin Bucuresti ti se pare normal sa fie omorat de javre?

| HappyLittleBoozer a răspuns (pentru CautNume):

Ti se pare normal ca un copil (de doar 4 ani) sa se piarda pur si simplu prin Bucuresti?
De ce nu pot fi ingrijiti toti? Pentru ca fondurile s-au investit in alte scopuri?
Cainii n-ar fi ajuns asa daca li s-ar fi acordat importanta cuvenita. Au fost aruncati in strazi de oameni care s-au saturat de ei, dupa care tot rasa umana, asa cum e ea, a protestat impotriva lor. Deci a cui e vina? de ce au ajuns acesti caini pe starzi? oare nu pentru ca omul i-a izgonit din propria-i curte?

| CautNume explică (pentru HappyLittleBoozer):

Un copil e un copil, si se poate rataci oriunde.Nu-mi pasa acum cum au ajuns cainii astia pe strazi, eu nu le-am facut niciodata rau si nu eu i-am parasit, dar eu nu vreau sa ma atace cainii pe mine, dar am sanse sa patesc asta si imi e frica.

| ANDREEA111 a răspuns:

Pro.Iubesc animalele, dr nici chiar asa. Bucuresti este capitala maidanezilor, in alte tari nu vezi nici un caine pe strada. Daca nu ii eutanasiaza se vor inmulti mai rau, iar cainii vor ajunge mai multi decat oameni.Nu ne vom lasa omorati de caini.

| Toma_Stan_1960_NjJy a răspuns:

Dane Doamne mintea cea de pe urma!

| L3o11 a răspuns:

Eu sunt pro deoarece fac prea multe probleme.

| nicegirl97 a răspuns:

Contra, imi plac animalele

| yonela30 a răspuns (pentru nicegirl97):

Inca unul care n-a mai fost fugarit de maidanezi pana acum

| nicegirl97 a răspuns (pentru yonela30):

laughing, multumesc ca te bagi in seama

| yonela30 a răspuns (pentru nicegirl97):

Dacă nu ne „băgăm în seamă" o sa mai fie uciși de câini niște copii nevinovați

| GabyGabbryella a răspuns:

Hei. vreau mai multe raspunsuri pentru intrebarea aceasta : http://www.tpu.ro/......cat-peste/

| CautNume explică (pentru GabyGabbryella):

Ai senzatia ca intrebarea postata de mine e un loc unde sa-ti faci publicitate?

| gratiihoran a răspuns:

Este greu sa distrugi niste vieti dar la mine in localitate umbla in haite, cate 7. Nu putem iesi afara seara ca ne e frica de ei. Altii sunt periculosi si merita...

| okydoky999 a răspuns:

Contra! Pentru ca acestia actioneaza doar cand sunt provocati! Si mi se pare o prostie sa spui ca ataca oamenii sau alte animale! Si eu am un caine maidanez si este cel mai bland caine! Sa stiti ca ei atunci cand sunt adoptati sunt mult mai loiali si docili decat cainii de rasa! Ei nu ataca, ei se apara pentru ca se simt amenintati de oamenii care arunca cu diverse lucruri in ei doar cand cred ca sunt periculosi

| CautNume explică (pentru okydoky999):

Nu e chiar asa cum spui, de atatea ori era sa fiu atacata de caini, chiar daca nu le-am facut nimic.

| Ironicnαme a răspuns (pentru CautNume):

Mai ales cand sar gardu' rolling on the floor))))))))))))) Mai tii minte faza cu fumatoarea?

| CautNume explică (pentru Ironicnαme):

Da straight face Si probabil nu o sa uit asta prea curand...

| Ironicnαme a răspuns (pentru CautNume):

Nici eu straight face Nu pot sa ii uit expresia fetei... rolling on the floor)))

| Lightning1997 a răspuns (pentru okydoky999):

Cum adica ataca doar cand sunt provocati? Cand nu mai avem loc pe strada de ei? Musca si omoara oameni care nu au facut nimic.

| Raicov_Evelyn_1998 a răspuns:

Eu sunt de acord cu eutanasierea cainilor, pentru ca ei reprezinta un mare pericol, atat pentru copii nostri cat si pentru noi.

| Marius_Dumitru_1981 a răspuns:

Pro, cine vrea caini, sa-i ia acasa.

| CautNume explică (pentru Marius_Dumitru_1981):

Frate, ce e cu avalansa asta de useri noi, care raspund doar la intrebarea mea si sunt de acord? straight face

| Mihaela_Anka_1992 a răspuns:

Contra!

| virci90 a răspuns:

DESIGUR CA SUNT CONTRA! MOTIV? Simplu, cainii, in special orice animal nu are ratiune ca omul, asadar el musca doar ca sa se apere, mai ales cand se simte amenintat sau ca teritoriul lui este invadat. Nu ii inteleg pe oamenii care sunt pro asa ceva. De acord sunt prea multi caini maidanezi pe strada care ataca oameni, doar pentru ca le este foame sau frica...dar ganditi-va putin, a cui este vina ca s-a umplut Romania de caini maidanezi? Oare a cui este? Nu a omului care isi lasa cainele pe strada doar ca a imbatranit sau pur si simplu nu ii mai place. Cainele sau si pisica (deoarece exista si pisici maidaneze) nu este un accesoriu pe care il arunci cand ai tu chef. Eu am doi caini si cateodata ma enerveaza la culme ca nu ma asculta dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii arunc in strada. Fratilor nu va plac animalele nu va mai luati animale in puii mei. In loc sa va preocupati cu eutanasierea cainilor mai bine v-ati ocupa timpul cu alte probleme in tara asta care zic eu sunt mai importante, ca de exemplu sistemul de sanatate, etc. etc. Si in legatura cu copilul de 4 ani care a fost omorat de caini, intrebarea mea este. ASA SI? Cine supraveghea copilul ala de s-a aventurat in mijlocul lor? Oare a cui a fost vina? A cainilor care s-au simtit amenintati de invadarea teritoroului lor sau "adultul" care se presupunea ca supravegheaza copilul? Pe bune acum. Si inca o chestie. Mama spune mereu ca cine nu iubeste animalele nu e om.

| CautNume explică (pentru virci90):

Ar trebui ca BGS-ul sa supravegheze copii? Si eu era sa fiu atacata de prea multe ori.Si cine spune ca daca vrei ca maidanezii sa fie eutanasiati nu iubesti animalele nu gandeste.
Timpul nu mai poti sa-l dai inapoi, animalele au fost parasite, asta e, conteaza acum ca sunt prea multi caini pe strazi.

| Rukmini a răspuns:

Iubitori de animale striga sus si tare ca e vina stapanilor care i-au abandomat, dar nu se gandesc ca nu toti acesti caini sunt abandonati.Multi s-au nascut pe strazi.Caini se si inmultesc, iar o catea poate sa faca chiar si pana la 5-6 pui deodata. Numarul maidanezilor este intr-adevar o problema serioasa, iar daca nu exista alta solutie(si in Romania sigur nu exista)atunci sa-i omoare.Mi-e si mie mila de ei, dar mai mila mi-e de bietul baietel sfasiat de caini.

| Daniel2020 a răspuns:

Normal contra...Sai eutanasieze pe prostii care sunt la conducere ca nu stiu sa faca altceva decat sa fure cu ce sunt de vina animalele ca Dumnezeu le-a dat viata? Romania=tara de rahat

| T._Israel_Svetlana_1952 a răspuns:

Sijnt impotriva eutanasierii. Eutanasierea nu rezolva problema. Problema este a acelora care abandoneaza animalele in strada. Aceste haite de caini nu au fost adusi de o invazie extraterestra. Daca se va scoate o lege impotriva celor care abandoneaza animalele, ca in alte tari europene - cu rabdare, nu vor mai exista caini vagabonzi pe strada. Bineinteles cu colaborarea autoritatilor care sa foloseasca banii destinati adaposturilor, nu sa-i foloseasca la plantat panselute, sau alte smecherii. Daca vor fi eutanasiati cainii acum, vor disparea o perioada, si in citeva lui vom vedea alti caini abandonati care se vor grupa in haite.

| Parpalea_Marin_1963 a răspuns:

PRO! Oare chiar atat de prosti sa fim?! Sa ne lasam mancati de niste caini?
Am ajuns sa ne controleze niste animale?
Poate acel copil mancat de o javra de caine, atunci cand cestea, ajungea un om mare, un om util societatii, un om care-si ajuta semenii. Viata lui a fost curmata de un caine.
Noi suntem vinovati pentru ca ne lasam dominati de niste, oameni? Care se autointituleaza,, iubitori de animale". Cat de prost sa fii, sa iubesti un animal cre-ti mananca copilul?
Cat de prost sa fii, sa accepti un animal care latra toata noapte si nu te poti odihni?
Cat de prost sa fii sa te bucuti ca ai calcat in fecalele unui caine si ai intrat in casa murdar sau te-ai urcat in masina?
Fiti voi! Eu nu accept!
Maidanezii sa moara! Nu avem nevoie de ei, nici de fecelele lor, nici de purecii lor, nici... Nici de voi,, iubitorilor de caini"!
Luatii acasa, culcati-va cu ei inpat si in camera, faceti ce vreti voi cu ei. Dar nu ma obligati pe mine sa fiu ca voi. Eu am pretentii la mine!
si eu am animale pe care le iubesc si pe care le aranesc. Care se bucura cand ma vad, iar eu ma mandresc cu ele. Dar doar cu ele. Nu cu canii ucugasi!

| loredanasarah a răspuns:

Pro!

| Lupu_Daniel_1992 a răspuns:

Sunt PRO, eu nu ii inteleg pe cei care sunt contra, frate fi se intampla ca copilu vostru sa fie atacat de cainii, si moare, mai sunteti contra? ganditi-va intai la viata voastra apoi la a cainilor, la mine pe strada in fiecare seara sunt minim 10 caini, cand ies din casa trebuie sa am ceva in mana sa pot scapa de ei!

| Doroftei_Dyana_1996 a răspuns:

Contra! Ce vina au cainii ca sunt aruncati in strada? Bine, daca ar fi vorba doar sa-i castram nu as avea ceva in potriva! Dar sincer acum, Huidu a omorat 3 oameni si nu a patit nimic, nu inchisoare, nu nimic si betivii care se urca la volan si omoara oameni, ei ce patesc? O amenda si li se i-a carnetul! Asta e doar parerea mea, nu vreau sa-mi sariti in cap sau sa ma injurati sau alte prostii, eu mi-am spus parerea si gata! Puteti sa va spuneti si voi parerea la commul meu si sa spunneti daca sunteti pro sau contra dar nu vreau injuraturi!

| Roman_Cristiana_1952 a răspuns:

Categorc sunt pro eutanasierea.Sunt un mare pericol pentru toata lumea.Sunt ca niste lupi infometati, deosebit de periculosi si obligatoriu trebuie eutanasiati, cat mai repede. Cine vrea animal, sa-l tina in casa si sa-l ingrijeasca, nu sa existe liberi pe strada.Sunt niste criminali, multi, in libertate

| Moraru_Adrian_1989 a răspuns:

PRO! Si aia care sunt contra sa ii ia in pana mea in pat cu ei si sa-i pupe-n bot.

| Ghita_Adrian_1953 a răspuns:

CONTRA! Sterilizarea este cea mai eficienta si civilizata metoda pentru cainii din oras daca sa se opreste coruptia. In cazul tragediei baiatului din parcul Tei, sa fie sanctionati paznicii care au intretinut acei caini agresivi. Cainii comunitari, castrati, traiesc pe strazi, sunt blanzi si nu deranjeaza, ne-am obisnuit cu ei, ii stim de peste 10 ani, sunt mai inofensivi decat "homeless-ii", fac parte din specificul Bucurestiului. Istanbul, oras mare, turistic, este invadat de pisici( pe mese, pe tarabe, pe marfuri, peste tot) dar lumea s-a obisnuit cu ele si deja au devenit un brand turistic.

| Ioana_Pantea_1980 a răspuns:

Da, daca nu sunt adoptati clar ca este singura solutie reala in a reduce nr. cainilor din strada.

| Balan_Lorian_1979 a răspuns:

PRO, FARA DOAR SI POATE. DE CE?
Foarte simplu. Sunt niste animale salbatice si periculoase care pot atenta la viata si siguranta omului…Nu mi se pare firesc si normal sa plec la serviciu, la cumparaturi sau la plimbare cu sotia si copilul cu parul in mana de teama sa nu fiu muscat sau ucis de aceste haite de animale pe care nu si le asuma nimeni.

Iar pentru toti IPOCRITII care nu stiu sa zica decat "Contra. Eu nu sunt de acord", dar nu fac nimic pentru aceste animale am un mesaj foarte simplu: LUATI-I ACASA. Nu va interzice nimeni sa-i luati acasa si sa aveti grija de ei pemanent (nu doar sa iesiti in fata blocului si sa le aruncati cate o bucatica de paine).
De iepuri, porci, vite, oi, capre etc. de ce nu va este mile sa le omorati si sa le mancati de Paste sau de Craciun? Nu sunt tot suflete?
SUNTETI RIDICOLI…