| anonim_4396 a întrebat:

Hei hei! Partea a 2-a! "Deja?" Da.

HORROR CHRISTMAS STORY
(By Daisuki)

Mai erau 5 zile pana la Craciun. Zapada aproape inghetase trupurile celor 4 (Blitz, Geanis, Exceel si Jake), ce zaceau inconstienti sub cerul devenit negru. Vantul incepuse sa sufle puternic, raspandind praful cristalin si umed in toate directiile.
Geanisu se trezeste dupa ce o creanga inghetata se rupe si cade pe el. Fata ii inghetase, iar mainile ii erau vinetii. Era confuz, se uita in stanga si in dreapta dar nu vedea nimic. Totul cenusiu... Pipaia cu mainile prin zapada sa vada daca mai e cineva pe langa el. Nu se vedea mai nimic. Odata ce lovi o suprafata solida, cauta sa vada ce este. Prinsese o mana. Incremenise, dupa care un tipat asurzitor isi facu loc, trezindu-i pe ceilalti.
-Huh...Doamne ce bine, sunteti voi...
Jake se ridica, era inghetat complet. Ii tremurau pana si oasele. Aprinsese un glob de lumina, sa vada ce e in jur.
Blitz si Exceel ii facura semn lui Geanis sa nu tipe. In jurul lor erau niste creaturi ciudate, adormite, niste demoni sinistrii cu piele vinetie.
-Nu scoateti niciun sunet...sopti Exceel. Jake, slabeste forta luminii, sa nu se trezeasca.
Toti se apropiara respirand greoi. Frigul parea ca nu mai era cel mai mare dusman, de fapt, nici nu il mai simteau, gandul ca puteau fi sfasiati in orice secunda ii macina pe interior.
-Par a fi niste demoni. Credeam ca demonii sunt inchisi in Elecvestria*. Cum au scapat?
-Nu conteaza, dar vreau sa ne caram de aici, spune Jake dintr-o suflare.
Le tremurau mainile si picioarele, de fapt le tremura tot corpul, dar si de data aceasta, nu din cauza frigului.
-Jake, arunca o raza de lumina in partea aceea, spuse Exceel dupa care Jake executa ordinul, aruncand o raza slabuta spre locul marcat de cel din dreapta lui.
-Drumul e liber. Spuse Geanis strangand pumnii.
Pasira incet spre raza de lumina, incercand sa diminueze scartaitul zapezii de sub picioarele lor.
-Incet, aceste creaturi par a fi niste copii perfecte dupa Rake. Au auzul extrem de sensibil. Sopti Blitz.
Ajunsesera aproape de raza. Mai erau cativa pasi. Atat de aproape. inca putin si.
-Nuuuuuu! Fugiti! Tipa Jake.
Geanis tocmai calcase pe mana unui demon iar acestia se trezisera. Aveau ochii stralucitori iar dintii plini de sange, semn ca tocmai isi luasera cina.

http://vignette3.wikia.nocookie.net/......ion/latest

Cei patru o luara la fuga prin zapada, aruncand bulgari grosi in spate. Jake mari raza de lumina si se parea ca drumul e liber.
Atunci Blitz se opri.
-Ce naiba faci? Se rasti Exceel la el.
-Foloseste-ti puterea sa ne ridici. Acum!
Exceel inchise ochii si ridica mainile. Era destul de greu sa faca asta. Nu mai ridicase o gerutate atat de considerabila.
-Haide Exceel, ne ajung din urma! Tipa Geanis uitandu-se in spate.
Se incrunta, dupa care deschise ochii ce devenisera de un albastru marin formidabil. Cei patru incepura sa pluteasca. Se ridicara zece metri in aer, facand bestiile sa sara dupa ei, dar fara reusita.
-O Doamne..am scapat, spuse Jake, vocea parca ii tremura.
-Exceel...O nu. Geanis, transforma-te in liliac. Nu poate sustine atata greutate.
Geanisu se transforma, iar sangele se opri sa ii curga din ochi lui Ex. Rasuflara toti usurati, dupa care lui Blitz ii veni alta idee.
-Sunt creaturi ale intunericului, corect? Toti aprobara din cap. Ei bine, nu suporta lumina. Jake, arunca cel mai puternic glob de lumina pe care l-ai creat vreodata.
Jake forma o bila destul de mare si puternica, ce ii facu pe ceilalti sa inchida ochii si o arunca spre bestii.
Tipetele lor erau infioratoare, iar fumul ce le iesea din piele ii dezgustau. Dupa un minut, bestiile se ridicara si fugira. Jake nu avea atata putere incat sa le elimine. Cei patru coborara inapoi pe zapada. Era liniste.
-Sa recapitulam. Cum naiba am ajuns aici? Adica, am facut acel experiment..inca neterminat, iar cand am adaugat particulele de foc, pur si simplu a explodat. Se pare ca plutoniul era instabil. (nu, nu stiu daca plutoniul explodeaza la foc asa ca shht). Iar campul de forta.ia stati.l-a atins cumva cineva? Intreba Blitz.
-Hmm, pai..nu imi amintesc. Spuse Jake.
-Parca.
-DoarBoogdan! Tipa Geanis dupa ce isi aminti toata secventa.
-Dar unde sunt ceilalti? Intreba Exceel.
-Cred ca au fost teleportati in alte locuri. Este posibil ca particulele negative din campul electromagnetic sa il fi afectat pe Bogdan. (Va dati seama ca cel care spune lucruri inteligente despre experimente si alea e Blitz, asa ca nu mai zic cine spune :D )
-Deci, e rau acum? Intreba Jake.
-Nu stiu, dar orice e posibil. Iar puterea lui..nu, nici nu vreau sa ma gandesc.
-Bun, sa ii cautam pe ceilalti, aveti vreo idee?

Imaginea celor patru aparu pe un glob de cristal urmarit de doi ochi verzi. Zambetul malefic al persoanei intunecate aparu pe fata acestuia. Avea o gluga neagra pe cap, iar roba ii ajungea pana in pamant.
-O da, o sa va gasiti, iar ea va va aduce la mine..impreuna cu piatra.
Un ras malefic fu urmat dupa aceste cuvinte spuse cu o voce sinistra.
TO BE CONTINUED

O sa apareti pe rand in poveste. :)

23 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hmm. Asa deci. Mwahahaa devil
Eu cred ca sunt mana in mana cu Blitzul.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Da da, din moment ce "Ea" ii aduce cu tine, cum sa fii mana in mana cu Blitszu? laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici e smecheria ta laughing

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Hmm, *la tine big grin
Nu e smecherie, e vina ta happy

| RainmakerX a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cica "greutate considerabila" :/

Am 72-73 wtf =]]]

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Asa, cu 72 ale lui, cu inca 61-71 ale lui Geanis si cu inca 50-60 ale lui Jake. Hai fa calculul.

| DoarBogdan a răspuns (pentru RainmakerX):

Vorbe.

| R0R0 a răspuns:

E un capitol super reusit.
Astept continuarea.batting eyelashes

| anonim_4396 explică (pentru R0R0):

Mersi! happy O sa postez, maine, poimanine, vad eu :]]

| R0R0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oke. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuzati daca sunt greseli, m-am grabit happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

*Elecvestria=tinut al demonilor

| doreal a răspuns:

N-am citit rolling on the floor.

| Andreiutza1809 a răspuns:

Ee foarte tare povestea happywinking

| DeeAnonym a răspuns:

Interesanta poveste! Astept continuarea.

| anonim_4396 explică (pentru DeeAnonym):

Vrei sa intrii in poveste? happy

| DeeAnonym a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar putea fi interesant. okwinking

| anonim_4396 explică (pentru DeeAnonym):

Pai trebuie sa iti alegi o putere happy

| DeeAnonym a răspuns (pentru anonim_4396):

WTF?! Putere? Ar fi tare sa pot fi invizibila...winking

| anonim_4396 explică (pentru DeeAnonym):

Esti fata? surprise
Bun bun, invizibilitate ramane,

| DeeAnonym a răspuns (pentru anonim_4396):

Da sunt fata... una dintre cei antici de anul trecut... devil

| anonim_4396 explică (pentru DeeAnonym):

Depress? O-O