| Bøøgey a întrebat:

Ook, deci azi am avut o zi de doua cuvinte; adica o zi de ****.

Azi-noapte am dormit mai putin de patru ore, dracu' stie de ce, si la sase jumate cand m-am trezit eram zombie. Vine mama la mine in camera, aprinde becul, imi ia plapuma si zice in sictir:

- Scoal' putoare!

Mai mormai eu ce mai mormai pana cand a deschis geamul si s-a dus invartindu-se tot somnul meu. Ma pun in cur pe marginea patului, dau sa-mi pun sosetele si vad ca le-am luat pe dos, pe amandoua. Zic in gandul meu:

-Mno, bun, is prost, da' lasa asa ca nu vede nimeni si nici nu ma incurca.

Ma ridic in picioare, beau o gura de Cola, imi pun un hanorac si ies afara in ploaie sa ma duc in cealalta casa, sa ma imbrac. Dand iarasi de caldura, ma duc la baie motaind. Cu ochii intredeschisi dau pe langa clanta si-mi iau limba-n gura cu usa baii. Ma trezisem instant, m-am ridicat repede sa nu vada nimeni si intru in baie. Ma uit in oglinda si vad trei cosuri aparuti din senin plus zgarietura aparuta in urma sarutului de mai devreme. Injur in gand, frecandu-mi ochii. Cu chiu cu vai m-am zgamuit eu la ei, i-am stors pana la urma, dai cu apa, dai cu sapun, zic: "pe dinti nu ma mai spal, n-am timp, imi iau gume la scoala si rumeg toata ziua, ca un cabalin profesionist". Adevarat, n-aveam timp, ca trebuia sa plec la scoala cu un vecin. M-am imbracat repejor, am iesit din casa, intru in masina vecinului, las capul pe spate si dau sa inchid ochii. Din pacate, vecinul asta era prea vorbaret pentru gusturile mele. Tot drumul spre scoala trancanea verzi si uscate, el zicea cinspe fraze, eu mormaiam trei cuvinte, si alea in sictir.

-In fine, treaca-mearga, dorm la scoala, imi ziceam eu in gand.

Asta ma lasase la ceva distanta de liceu si eram nevoit sa merg pe jos. Am luat-o agale spre liceu prin ploaie si aglomeratie, fara umbrela, c-o rupsesem de nervi cu doua zile inainte. Urasc aglomeratia, asa c-am luat-o pe un drum mai laturalnic. Mergeam eu singur pe trotuar si-n fata mea, la vreo doi metri, o baltoaca imensa, si-n spate o masina. Zic: "mno, hai sa trec repede, ca am timp". E, ce sa vedeti, fix cand am trecut pe langa balta, un smecheras cu ceva masina straina, nu am retinut marca, ma umpluse de apa cu noroi. Injur in gand, injur cu voce tare, ma sterg cat pot pe geaca si continui drumul murmurand injuraturi la adresa etniei stimabilului de mai devreme.
Imediat dupa episodul asta, la vreo juma' de minut de mers, trebuia sa trec o trecere de pietoni. Am trecut cu-un mers lenes intentionat prin fata unui taximetrist (ii urasc pe astia). Claxoneaza ala, grohaie ceva injuratura si ambaleaza masina, moment in care i-am aratat semnul pacii. Ca raspuns, scoate capu' pe geam si-mi ia tot neamul la rost. Trec repede trecerea, ma intorc spre el, apuc cu mana dreapta bijuteriile, ma las pe spate si cu glas domol:

-Hai suuuge-o baaa!

Asa, dupa vreo zece minute de mers accelerat cu viteza trapului unei martoage infirme, ajunsei la scoala. Mno, ca de obicei, primul din clasa. Si tot ca de obicei, m-am rezemat de lambriu, am pus picioarele pe alt scaun si m-am pus sa dorm. De abia atipisem ca intrase o mandra in clasa si aprinse becul. Derutat ca un vampir din filmele alea jalnice, mi-am pus mana la ochi si i-am zis aleia sa stinga lumina. La care imi raspunde caprioara:
-Da' ce, eu sunt Ruby?

Era clar, cu asa specimene, somnul meu era imposibil, asa ca am renuntat la ideea asta, m-am ridicat, mi-am lasat geaca in cuier, folosita pana atunci pe post de plapuma si mi-am scos telefonul sa mai trimit ceva mesaje, ca de, sa nu fiu eu singurul somnoros, nu?
Orele, iarasi, si astea au fost de ****. La chimie mi-a luat profa telefonul pe nedrept, cica primisem mesaj in ora ei, cand de fapt altu' era inculpatul; la mate ne-a trantit diriga un test de ne ustura creieru', mai ales pe mine, care am fost ocupat cu alte treburi si am cam neglijat matematica; la fizica ne-a adus tristul ala testele si ghiciti ce? Am luat cinci, una dintre cele mai mari note. Bine ca nu le-a trecut. La geografie, profu' s-a simtit glumet si a inceput sa faca glume prafuite cu tenta sexuala... La religie s-a ascultat manele si la logica deja eram in letargie, nu mai duceam mult. Rau mai era si ca nu ma lasau aia in pace, le ardea de spus bancuri si ma mustrau toti ca cica de ce sunt asa sictirit. Ha, ce tupeu pe dansii.
Dupa tot chinul asta, credeam ca vine in sfarsit si ceva bun: plecam cu mama acasa, cu masina, nu cu autobuzul (urasc transportul in comun, cu toti libidinosii si nespalatii). Eh, n-o fost chiar asa bine cum speram. Aproape tot drumul m-a chinuit mama cu un monolog ingrozitor de banal si plictisitor despre cat de bine e sa inveti, sa nu faci munca grea. Nu zic ca nu e bun, dar l-am mai auzit de prea multe ori si deja ma enerveaza. Am ajuns acasa, am dormit si m-am trezit cu chef de scris pe TPU, asa ca iata-ma.

Acum, toate ca toate da' am si o intrebare: cum sa fac sa adorm devreme si sa evit zile d-astea catastrofale?

27 răspunsuri:
| condemnedAntagonist a răspuns:

Uaaau esti geeenial jur umorul tau m-a dat pe spate, chiar eram asa de concentrata sa citesc ce ai scris ca mi s-a uscat retina, am uitat sa clipesc, daca-ti vine saa crezi loool frate esti tare tot asa lololol laughing)))))))

| Bøøgey explică (pentru condemnedAntagonist):

Ma simt vinovat ca ti-am uscat retina. Avea dreptate matrafoxatu' de frate-meu cand zicea c-am un umor orbitor. Pe vremea aia n-am inteles la ce se referea, acum totul are sens.

| zurick a răspuns:

Mda,am zile cu mult mai rele decât tine.

| Bøøgey explică (pentru zurick):

Eh, mai depinde si de cum gestionezi ce ti se intampla.

| zurick a răspuns (pentru Bøøgey):

Cum zici tu...

| horia2012 a răspuns:

Foarte misto ai scris. Cam putin. Deja ma captase lectura. keep going.

| Bøøgey explică (pentru horia2012):

Mersi! N-am vrut neaparat sa scriu povesti, doar ma plictiseam.

| horia2012 a răspuns (pentru Bøøgey):

Cu placere. Daca asa scrii din plictiseala, oare ce/cat/cum scrii cand esti in forma.( a se intelege-cand nu te plictisesti).
Fa-ti un blog.

| Bøøgey explică (pentru horia2012):

Mnea, nu-s chiar asa bun la scris. Ma batea gandul odata sa-mi fac un blog, da' nu ma simteam in stare sa fac unul asa cum as fi vrut eu.

| horia2012 a răspuns (pentru Bøøgey):

OK. Nici eu nu sunt critic literar, dar mi-a placut.

| AirănMeidăn a răspuns:

Ce parere ai despre magdale?(o combinatie intre migdale si curmale)

| Bøøgey explică (pentru AirănMeidăn):

Chestiile alea puse pe piata de Illuminatti pentru manipularea maselelor?

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Bøøgey):

Nu, aceia sunt cartoforcovi.

| W3R4 a răspuns:

...nu ştiu să-ţi răspund,dar ştiu un singur lucru: eu când nu voi putea dormi, o s-o pun pe mami să-mi citească asta, e o bună poveste de adormit. laughing
(glumeam, nu mă înjura, calm)

| Bøøgey explică (pentru W3R4):

Tu, copil sadic... Sper sa ti se intample ce mi s-a intamplat mie sau chiar mai rau si eu sa fiu undeva in spatele unui ecran molfaind ceva popcorn si frecandu-mi mainele pline de unt de bucurie cu un chicotit psihotic.
(nu glumeam, mi-e foame, abia m-am trezit, te iubesc)

| W3R4 a răspuns (pentru Bøøgey):

...presimt că voi visa urât la noapte.

| Bøøgey explică (pentru W3R4):

Cumva imi jignesti indirect aspectul?

| W3R4 a răspuns (pentru Bøøgey):

Hă ce? nu nu, stai calm! laughing
doar că vocabularul tău extrem de complex mă sperie...asta-i tot.

| Bøøgey explică (pentru W3R4):

Mda, imi place sa ma dau mare ca rumeg din DEX de doua ori pe saptamana. Nu scap nici o ocazie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Semeni cu amicul Cancelled si el are un stil asemanator cu al tau happy
(y)
K

| Bøøgey explică (pentru anonim_4396):

Am varsta surorii dansului. laughing

| ihavenoidealel a răspuns:

Toata povestioara asta doar pentru intrebarea "cum sa fac sa adorm devreme?" laughing))

| Bøøgey explică (pentru ihavenoidealel):

Eram plictisit. Si asa arat cat de mult m-ar ajuta ajutorul vostru. laughing

| SlєndєrGirL a răspuns:

Wow... cate cuvinte rolling on the floor)

| Bøøgey explică (pentru SlєndєrGirL):

Sa inteleg ca nu obisnuiesti sa citesti prea mult, nu?

| SlєndєrGirL a răspuns (pentru Bøøgey):

Am citit rolling on the floor Pare rau pentru tine nici eu n-am avut o zi prea buna

| Bøøgey explică (pentru SlєndєrGirL):

Suntem blestemati.