| xyz321 a întrebat:

Am o nelamurire. as vrea sa cumpar o casa si nu stiu daca ar fi o idee buna sa le cer parerea parintilor mei.
Precizez ca deocamdata am casa de la parinti insa trebuie renovata si am decis sa o renovez anul acesta insa pe parcurs am gasit o casa ieftina si m-am gandit sa o cumpar, dar fara sa le spun parintilor pentru ca apoi o sa vina cu vrajeli precum ca am luat casa doar pentru a fi mai aproape de prietena mea si nu au dreptate.
Cu parintii nu prea tin legatura pentru ca ei sunt mai mult plecati de cand eram eu mai micut si nu am avut niciodata o relatie stransa, asa ca ma gandesc sa nu le spun chestia cu casa pentru ca oricum nu cred ca/i intereseaza prea mult.
ce vreau de la voi este sa imi spuneti ce ati face voi daca ati fi in locul meu. (ati vorbi cu parinti sau nu)_?

1 răspuns:
April
| April a răspuns:

In locul tau,data fiind posibilitatea de a fi independent, as vorbi cu parintii numai pentru a le anunta ce hotarare am luat:de a cumpara o casa a mea, in care sa traiesc dupa cum consider eu de cuviinta.Sunt doua argumente in favoarea aceste atitudini:renovarea unei case vechi te-ar costa foarte mult, poate chiar atat cat te-ar costa cumpararea uneia noi, iar linistea caminuli in care sa traiesti dupa regulile tale si nu ale altora este foarte importanta.De cand e lumea lume, intre generatii au existat conflicte, fie ele mai mici ori mai mari.Esti un norocos ca-ti poti permita sa-ti cumperi o casa numai a ta,si ar fi pacat sa irosesti ocazia.Iar, daca te iubesc si-ti vor binele, parinti se vor bucura in loc sa -ti reproseze.Numai bine.