| thambor a întrebat:

As dori sa aflu dupa parerea voastra care este cel mai bun caracter la toate pe metin2.prin toate vreau sa spun lupte contra jucatori(pvp) lupte contra monstrilor(pvm). dau fundita celui mai complet si mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Clasamet:Sura,Ninja,Shaman,War...Sati explic:
Sura este cel mai bun ca te rupe daca ai de exemplu war de 75 un sura de 49 te poate bate la duel
Ninja are niste puteri nemaipomenite este bun si el si daca ai magiile P ii rupi pe toti dar desigur ca trebuie sa ai si armura si bijuterii bune
Shamanul este bun la lvl mare daca ai magii P dar din experienta mea nu prea este bun are un clopot si o magiile care sunt destul de bune dar shamanul in general este cam nasol
Warul este bun doar de la lvl 1 la 35-45 in rest cresti greu cu el si te iau toti de aceea l-am pus ultimul si cam atat stiu eu despre aceste caractere... Sper ca ti-am fost de ajutor! Bft! fundita? A si era sa uit poate vrei unmetin2 pe carel joc si eu se numeste val mondial uite siteul http://www.valmondial.fr/aragorn/ si daca e ceva vrei iteme sau altceva ma anunti ca eu ma numesc xGeorge ok?

87 răspunsuri:
| Vecean_Olimpiu_1994 a răspuns:

Luati su warul ca este bun la duel si cu ori ce magii la corp si la mental sura are noroc mare cu teama si taisu dar daca sitii sa faci itm bune de war i bati pe toti

| Kinderix a răspuns:

Sura arme magixce este perfect deoarece este si pvp si pvm are acel sckill risipirea magiei adica ce face sura fara protectie varu fara corp sau aura. Dupa parerea mea asta e cel mai bun se pisa pe toate caracterere laughing

| Hoody a răspuns:

Cel mai bun caracter PVP este sura pe magie neagra, iar pentru crescut cel mai bun este sura pe arme.Totodata PVM poti avea si un razboinic corp bine conturatwinking

| myhutzdin20 a răspuns:

Salut, uite cum sta treaba... eu nu am sa scriu ca disperatul sper
1)Razboinic Corp = Destul de bun, chiar nu am ce zice este un caracter fenomenal in duel cat si la crescut, aura + iures = dezastru ( mentionez ca am sa scriu la fiecare rasa doar skillul mai bun )
2)Ninja Lama = bestial, are un damage mare in ciuda faptului ca pumnalele nu dau asa mare damage cand dai pe hit, dar invizibilitate+ amuscada de la spate mai ales cu buff si niste pumnale bestiale il termini din prima dar in pvm treaba se schimba in nasol daca nu ai armat si un fms sau o sabie buna sa dai de pe cal
3)Sura BM = cel mai bun caracter pvp la lv mic 30-61 dar de la lv 61 in sus daca au astia rezistenta magie e rupt si in pvm nu-mi place de loc
4) Shaman Leac = bun in pvp, pvm aproape de loc...
Eu recomand War Corp ...multi zic ca nu ca e praf, pentru. ca acei oameni nu stiu sa joace pe un war ca e prea scump...dar daca iti place cu adevarat te tii de el, baftawinking

| M5 a răspuns:

Cel Mai Bun Pvp Este Sura Magie Neagra Iar Pvm Este Sura Arme Magice. Sper Ca Te-Am Ajutat

| OmuFoarfeca99 a răspuns:

Deci,dupa parera mea cel mai bun in pvm este war corp, iar in pvp ninja pe arc pentru ca da multe critici, iar apoi sura bm(sunt asemanatoare). Acum celelate nu sunt bune pentru ca ninja lame rateaza mult, la fel si warul mental, iar despre samani nu stiu mare lucru. Iar sura am are doar 2 magii de aceea nu il recomand. fundita :?

| Stuparu_Costi_1997 a răspuns:

Toate caracterele sunt la fel de puternice. Depinde doar de tine ce iteme faci sau ce statusuri pui. Daia Metin 2 este un joc de strategie

Sper ca te-am ajutat. Funda?

| alexmafia20 a răspuns:

Si eu cred ca sura de cel mai bun! happy

| Biruitoru_dondragos_1995 a răspuns:

Frate cel mai bun caracter de metin 2 este warul pe mental cum ar fi eu am pe metin 2 gx 122 si am batut toti jucator anafara de razboinici mai mari cu 2 sau 3 lv sura este al doilea cel mai bun caracter pe magie neagra dupa aia vine ningau pe lame si apoi samanu eu nu stiu magiile la saman pentru ca nu m-am facut niciodata.bafta frate la joc

| Popescu_Razvan_1993_Y0ky a răspuns:

Ninja lame

| RurkOne a răspuns:

Cel mai bun e razboinic mental datorita apararii sale foarte mari. Daca iti faci corpul rezistent M1 nu o sa te doboare nimeni, si o sa poti sa omori creaturi cu 10-20 de lvl mai mari decat tn.La lvl 20 o sa poti sa iti fac cal militar deoarece cu corpul rezistent M1 nici o maimuta nu o sa te omoare. Dupa ce termini cu corpul rezistent fa atacul spiritului M1.

| NeGaTiVe98 a răspuns:

Eu vreau sa-ti zic urmatorul lucru.
Nu este acevarat zvonul acela ca au fost create 4 caractere si toate sunt egale. NU! FALS! Niciodata nu vei vedea un sura batut de eu saman sau war. Sura si Ninja sunt cele mai complexe caractere. Daca te intrebi de ce pe Ro cei mai multi de lv 99 sunt War sa stii ca Warul e cel mai usor caracter la creat. Cu cat faci un caracter mai greu cu cat acele e mai bun. Eu am urmatoarea ordine: Sura, Ninja, Saman si War. Dintre Sura si Ninja eu iti recomand Sura deoarece nu are nevoie de magii P si bijuterii bune, ii trebuie o arma si o armura. Iti recomant in totalitate ArmeMagice. Are si Skill de Atac si de Aparare, iar la BM mi se pare ca e si bug la flama. In orice caz iti recomand Sura sau Ninja. Sper ca ti-am fost de folos.

| BoboPufu24 a răspuns:

Fratilor (in special ala care a zis ca Ninja ARC nu Merge PVM ) imi dau seama ce esxperienta ai in domeniul Metin 2 Ro. Ninja arc poate fi si PVM deoarece daca ai un cont bun si un arc bun (Prin cont bun ma refer la iteme bune) Se poate creste (Transformat) daca stii sa joci iti cumperi un arc bun PVM si te trensformi.Asadar toate caracterele pot fi PVP cat si PVP.In concluzie nu exista un clasament al Caracterelor PVP pentru ca daca iti ma fac Ninja Arc si imi pun arc 10 % semi-om si cercei la fel si coif la fel + iteme bune Pv1500 si scut imun.pot sa bat pe altul...(care nu are itemele astea) Dupa experienta mea In domeniul Metin 2 Ro Un caracter pentru oameni,, Fascinati" de acest joc este Ninja Arc.Mult Succes!

| cristianooo1 a răspuns:

War

| MaestrulTau a răspuns:

Tot ce conteaza sunt bonusurile si orice caracter e bun

| Olar_Sergiu_1996 a răspuns:

Depinde de Metinul pe care il joci

| Olar_Sergiu_1996 a răspuns:

Depinde de Metinul pe care il joci, nu v-ati prins?

| Pr3eTy a răspuns:

Frate eu joc de 4 ani metin si cunosc foarte bine caracterele.Iti voi spune acum si avantaje si dezavantaje ale celor 4 caractere:

-Warr corp:Construit bine,el poate fi foarte bun pvm,dar in pvp da damage uneori prea mic ceea ce te poate mira,dar cu iteme de duel,se schimba jucaria.

-Warr mental:un caracter fff bun in pvm,dar in pvp nu este foarte bun, deoarece nu are viteza da atac, ceea ce te poate costa.In schimb, da damage foarte bun chiar si 11k fara crit, dar depinde de privat.Inca ceva dezavanajos este faptul ca isi rateaza cele mai puternice skilluri:Atacul spiritului si zdrobirea.Un caracter asa si asahappy

-Ninja lame:Caracterul cu cel mai bun damage in PvP,insa fara aparare,ceea ce te poate costa in PvM,dar daca ai sabie si aparare mare, poate face fata.

-Ninja arc:Caracterul cu cel mai mare dezavantaj in PvM, dar in PvP e altceva.Construit bine,te poate omora dintr-un singur skill, dar rezistenta la monstrii este aproape imposibil.

-Sura Arme Magice:Este, practic un warr p corp si mental in acelasi timp.La monstrii rezista fff bine,dar la duel nu este asa bun.

-Sura Magie Neagra:Caracter innascut pentru PvP,insa rezista cat decat la monstrii,nu chiar asa mult,aproape deloc,dar daca esti full int,creste apararea protectiei,ceea ce il face invincibil.

-Saman Dragon:Caracter fff bun pentru PvM,datorita buff-urilor puternice,insa in duel nu este asa dedicat.

-Saman Leac:Cel mai puternic caracter in duel,insa la monstrii, daca nu are p cineva, nu face fatahappy

Funda?big grin

| clauX a răspuns (pentru Pr3eTy):

Cum folosesti roua?

| kronoss a răspuns:

Sall eu dupa experienta mea de 3 ani joc numai sura arme
sura arme la un lvl de la 90 in sus poate fi invincibil. Atentie daca e creat bine sura arme poate nimici un sura bm daca are aparare magie 70 % si 65%patrundere
ajuta si un pic de critic e bine venit in todeauna
eu recomand sura arme
atiti la pvp cit si pvm. spun totul di exp multumesc

| Denis14 a răspuns:

Dragilor toate caracterele sunt bune depinde de itmwinking sura este pic mai tare are atack mai marisorwinking

| Man_Ip_1986 a răspuns:

Sagetator si varsator

| onLineRXD a răspuns:

Waru a fost si va fi cel mai bun big grin

| erika343 a răspuns:

Razboinicul in lupta corp la corp caci poate ucide multi monstri, animale si oameni cu ajutorul licorilor, armurilor etc. Iti garantez 100% ca e adevarat.

| kronoss a răspuns (pentru erika343):

Eu cred ca sura arme magice e cel mai bun si o spun din exp de 3 ani de metin. Atentie daca e creat bine. pe bm il poti bate usor tinind cont sa ai bns. 70 % magie restul nu conteaza. sura am e bun si pvp si pvp bine inteles peste lvl 90 e o masina de ucis in pvm iar in pvp se descurca cu brio. multumesc

| tekz0rr a răspuns:

@StreetFighter1
prietene cum ai ajuns tu la concluzia ca sura bm este cel mai bun caracter?
sura bm este undeva pe locu 3-4
pentru ca pentru ninja si war de exemplu poti face 60 din aparari + scut20 adica 80% aparare
iar la sura bm ai 20 pe otel 15 coif 15 bratara 20 scut 20 roua 10 suc adica 20+15+15+20+20+10=100%
adica poti sa nu dai dmg deloc!

| xMiTzaa a răspuns:

Ba ascultati:
War corp cu P si cu iteme bune poate bate aproape toate rasele dar depinde cel mai mult de Setu/Itemele si dupa urmeza roua si ea este forte importanta
War mental este forte bun pe un pvp clasic pentru ca nu are bug si cu roua si scut si un set bunicel ajunde sa dea 10k+
Ninja lama este forte bun din cauza camuflaj care iti mareste dmg si plus roua 15 crik si 25 patrundere da 15k+ pe un pvp sv clasic
Ninja arc eu nuas recomnda pentru ca skill care se incarca greu parerea mea[pe arc sa ai viteza skill]
Samy vindecare este forte bun dor daca are ceva site de exemplu sau set fol si ceva site
Saman zmeu e bun dar toto are nev de ceva site [depinde de mt]
Sura BM e bun pe un privat dar la dueluri e forte bun ca are flacara si protectia si cu ceva site si set esti the bestlaughing
Sura arme magice e forte bun la crescut pentru ca are val atac si aprata si depe cal rupi (:

| kaiby a răspuns:

Ok. m-am uitat peste raspunsurile voastre si vreau sa spun ca, cam toti ati gresit : eu de ex sunt de parere ca warrul e cel mai praf caracter doar ca l-ati vazut pe Luigi cum ii bate paia,,, e asta e altceva caci el avea buff si samanca aiafiind prietena lui avea si ea P la buffuri si de aceea avea el critica mare si avea atac dublu sa zic deoarece cu P la aura si G la iures PVM ul iti apartine apoi avea patrundere si aia iti mareste izbitura varteju si inc tripla daca e mental pana nu faci peste 38 nu ai atac deoarece faci M1la corp la lvl 22 in cel mai bun caz adica 17 puncte si la 38 mai poti face M si la unda de soc pentru ca asa ai inceput bun acum sa vb despre sura care e bun (sa zic) in pvm nu am repros pentru sura arme magice deoarece are putere de atac si aparare + daca bagi patrundere iti creste lov degetului si int+ = mai mare atac la tais vrajit, apoi ai o putere care la P iti da aparare 100 si cv, sura bine nu vil recomand fiindca consuma pm mult si de multe oro pierzi duelul din aceasta cauza cu toate ca are o putere pe nume protectie intunecata cara da aparare 78 si reduce dmgul cu 78% dar poate fii anulata cu puterea anti vraja sau asa ceva de la sura am (arme magice) si poate fii omorat atunci doar cu o putere, caracterul pe nume ninja este best pvp din cauza ambuscadei care are 3 bonusuri de atac ( loveste in spate, camunflaj si patrundere ), de aceea a dat belese cu 82 k big grin, dar pe arc e alta treaba ca cresti greu dar sageata de otrava la P are otrava 100% adica cam 1K pe 3-4 sec si nu am reply in puteri deoarede dmgul cu arcul de aproape e foarte mare (intelegi tu?! ), deci t1t1 nu are rival arc ca si luigi warr adica la lvl 50 si cv sa dai cu varteju la 1 punct 17k big grin dar asta-i viata ca shamanul fara buff e ca si warrul fara aura sau corp ca sura fara flama dar acesta e un fel de medic al metinului cu bufful vine si te intareste care iti da critica mare si te ajuta pvm deoarece poti aduna critica cu bufful de la shaman 70 si cv si rupi orice big grin, dar cu puterile pe leac se ajuta in duel si tr sa creasca neaparat cu glob dar de la lvl mare se descurca destul de bine din cauza leacului se poate sa castige multe lupte pentru ca la P leacul da intre 3-5k sau 4-6k depinde (toti pleyerii mentionati : luigi, belese, si pe cine am mai zis ) deci asa se explica un joc in caractere daca vr o harta cu locuri de crescut intreaba-ma doar.PA!

| Jnitzelby a răspuns (pentru kaiby):

Toti care spun ca war-u sau ninja is cele mai tari caractere sunt niste retardati care nu stiu nimic despre metin.
SURAAAAAA este si va fi in continuare cel mai tare caracter pe mt2 ro si pe alte servere private!

| Nastase_Robert_1997 a răspuns:

Bai fratilor....inca nu v-ati dat sema ca nu exista un caracter suprem? Toate caracterele sunt bune in egala masura daca stii sa le conturezi si incerci pe cat posibil sa ai iteme bune...

| Anubis09 a răspuns:

Buna Ziua, in primul rand aces joc(Metin2ro) este cel mai praf si prost gandit joc, sa va spun si de ce:daca incercati sa va faceti cont si intrati in joc, dupa o perioada veti observa ca nu aveti de ce sa va stresati sa va faceti "itemele", si de aceea este foarte bine sa renuntati la joc.Eu am jucat degeaba pe metin server Lupus tot ce am facut a fost sa ma oftic pentru ca toti din joc sunt niste inculti si nebuni.In al2-lea rand v-as propune jucati Metin2Earth,este 1 joc foarte frumos si cresti fff repede.Am inceput sa joc nu de mult timp si dupa ceva timp recunosc ca nu am mai putut sta departe de calculator, insa acum m-am cam plictisit de joc.Am avut 2 caractere de ninja lama si arc ambele lv 77 server Pythia, cu iteme facute de mine nimic luat sau furat am crescut singur fara sa bag pe nimeni in seama, cu 21 k pv, si cu numele de ZeULTaU.Acum am 1 Sura magie neagra cu acelasi nume a inceput sa imi placa caracterul pentru ca pana acum am indragit ninja.Eu cred ca toate caracterele sunt perfecte in functie de iteme si status.Pt.a ma putea contacta sa va dau mai multe informatii despre joc(adresa facebook:Laurentiu Stoian)La revedere

| drijli a răspuns:

Doamne ce paraleli sunteti la metin si mai si raspundeti
Cum sa fie waru(fie corp fie mental) ce-l mai tare sau sura BM
Sura AM are risipa. Waru corp daca a luat risipa e terminat se duce aura se duce si waru
Waru mental daca a luat risipa se duce corpu cu toate ca ii raman schilurile cu atac mare dar un sura AM il va tine pe jos din hituri
Waru fie mental fie corp e 0 vs sura, BM il va bate din flama si AM risipa isi spune cuvantu
Sura BM e terminat daca a luat risipa se duce protectia se duce si sura BM 2 degete si un vartej si s-a dus BM fara protectie
Cel mai bun caracter in duele e ninja lama, risipa inutila vs ninja lama(isi va da camuflaju inainte de inceperea duelului, camuflaju da 62% paguba pe lovitura data din camuflaj doar pentru ambuscada, e slab doar vs BM dar folosesti auto si incearca sa nu ratezi roata, ca sa fi ce-l mai bun pa ninja tr sa stii sa joci pe el ca degeaba ai itm daca nu sti sa joci
Un ninja ca sa fie bun e doar pe serverele care au bio 92, 94, 96 si un ninja isi va alege atac la misiunile 92(100 atac), 94(200atac),96(300 atac) bio si va face in jur de 1700 atac, exclus aburelile de sv cu lv de peste 105 sau 250 si arme care le au GM pe oficial
Pe oficial dupa mine e Sura AM(va creste foarte usor) sura BM(nu multi isi permit sa doneze sa-si faca itm cu ful rezistenta la magie), ninja lama restul praf
Stilu de lupta face diferenta in duele!
Pe saman nu am jucat deci nu stiu cum se comporta in duel
Ninja arc e 0 la duel
La gramada ce-l mai bun caracter e penultimu in topu caracterelor la duel adica waru mental(chiar daca ia risipa ii raman schilurile cu atac mare) urmat de saman zmeu(toti au sabie, maini, pumnal si sageti) nu au toti clopot si evantai si iti va da samanu zmeu 5k hit la gramada urmat de Ninja ARC, SUra AM, NINJA lama, BM e slab la gramada si samanul leac. Waru corp e 0 la gramada daca a luat risipa nu mai are nici hit si schilurile au dmg mic
IN PVM
Sura AM aparare marita + atac mare dat de tais care da atac mai mare ca aura
War Mental aparare mare
Ninja Lama toate schilurile de atac lovesc mai multe grupe de mobi
Saman Zmeu bufu
Sura BM are protectia si cu o otravita cu pg medie mare da binisor ca nici ninja lama n-are aura sau tais
Samanu leac pentru ca are leacu si nu ii trebuie multe fuluri sau vinuri
Ninja ARC e 0 la pvm( dar daca are P la transformare si blindat de globuri si vinuri/roua/fuluri de la lv mare 75+ va creste mai usor ca toate caracterele transformat cu un arc cioara cu pg 45+ in mana si transformat)
DECI CUM AM MAI SPUS NU CONTEAZA CA AI ITM PERFECTE CA SA IESI INVINGATOR IN ORICE SITUATIE CEL MAI MULT CONTEAZA STILU DE LUPTA SI EXPERIENTA CARE O AI DE JC PE CARACTERU CARE ITI PLACE CE-L MAI MULT SA JOCI

| cocza a răspuns:

Mah...
Eu am facut asa:cu Warrior spargeam Samanii, Ninja, SI pe alti Warrior.Cu el facem o gramada de itm smechere!
Cu Ninja nu prea faceam mai nimc ca cu el trebuia sa ai o gramada de itm bune ca sa rezisti!
Cu Samanu era NASOLfrate da cum sati alegi samanu L.O.L!
Cu Sura n-am ce sa zic cai umileam pe toti!
Un sfat!
In unele metine cresti cu Warrior, Ninja sau Sura si dupa poti sati schimbi rasa si cand ai lvl mare cam vreo 100', 100si ceva te faci saman pe magii de zmeu si abti pe toti aproape! Bafta!