| ioana_3645 a întrebat:

As dori si eu niste exercitii pentru fund si sani [sa mai creasca] cel mai bun rasp primeste funda!

3 răspunsuri:
| yoana_7735 a răspuns:

Aaa...sanii si fesele nu pot fi marite numai prin operatii estetice! s-a dovedit stiintifictonguesper ca ti-am fost de folos

| Ionutz a răspuns:

Sanii si fesele se pot mari prin relatii sexuale

| madalyna a răspuns:

Exercitiul nr 1: Avionul

Pentru inceput iti propunem un exercitiu banal. Ai nevoie de un prosop sau de o esarfa. Prinde capetele esarfei astfel incat aceasta sa stea in spatele tau, paralel cu linia bratelor tale,
Trage omoplatii spre posterior incercand sa micorezi cat mai mult distanta dintre mainile tale - ca si cum mainile tale ar vrea sa se intalneasca la mijlocul esarfei.

Vei simti cum iti lucreaza muschii spatelui, cei din apropierea omoplatilor, dar si partea laterala, externa a sanilor.

Revino in pozitie normala si repeta exercitiul de aproximativ 10 ori.

Daca lucrezi in fata unui calculator trebuie sa nu uiti acest exercitiu niciodata pentru ca te ajuta sa-ti relaxezi si muschii cefei care se incordeaza ingrozitor cand stai toata ziua cu nasul in calculator!

Exercitiul nr 2: Creionul

Ai in continuare nevoie de esarfa sau prosopul de la exercitiul anterior. Deja te simti mai bine si mai relaxata nu-i asa?

Din pozitia pe care o aveai la exercitiul anterior, vei misca bratele sus- jos, alernativ, spre lateral, tinandu-le permanent intinse: in timp ce bratul drept coboara, stangul urca pentru a mentine intotdeauna esarfa intinsa.

Exercitiul nr 3: Tonifiaza tot!

Pozitia: stai dreapta, cu picioarele usor departate, si mainile pe langa corp. Te vei apleca pe rand, mai intai catre un picior, iar apoi spre celalalt, alternand aceste doua miscari. Odata ajunsa cu capul orientata catre varful piciorului incearca sa tragi cat mai mult de trunchi spre inferior, mentinand spatele drept si executand miscarea din brate - aici vei simti cel mai bine cum lucreaza.

Repeta miscarea si pe celalalt picior. Ai avantajul ca la acest exercitiu lucreaza si muschii fesieri. Ce-ti poti dori mai mult de atat?

Exercitiul nr 4: Leaganul

Este timpul sa exersezi si partea superioara a sanilor. In acest sens, aseaza-te in pozitie sezanda, ca in imaginea alaturata pe o suprafata tare - nu in pat. Trage partea superioara a corpului catre varful degetelor de la picioare. varful nasului priveste inainte. Incearca sa tragi cat mai mult de partea superioara a corpului cu ajutorul bratelor: ele realizeaza efortul.

Treptat, lungeste perioada in care stai in acesta pozitie

1. exercitii pentru brate inseamna automat si exercitii pentru sani, asa ca nu rata niciodata ocazia de a exersa putin!

2. exercitiul fizic de intensitatea usoara sau moderata protejeaza impotriva mai multor forme de cancer, inclusiv cel care afecteaza sanul.

3. exercitiile de mai sus nu hipertrofiaza sanii, deci nu ii maresc ci pur si simplu ajuta la mentinerea tonusului natural.

4. repeta orid e cate ori ai ocazia exercitiile de mai sus. Sunt usoare si pot fi realizate chiar si la birou. Nu ai nimic de pierdut, ci numai de castigat!

Toate femeile isi doresc un fund sexy, bombat, tonifiat. Din pacate insa, mama natura nu a fost generoasa cu toate reprezentantele sexului frumos. Asa ca acelea care va doriti sa dobanditi un fund rotund, apetisant, trebuie sa stiti ca exista o conditie... sa va intariti si modelati muschii fesieri.

In afara de rezervele de grasime, fesele adapostesc trei tipuri de muschi diferiti: micul fesier, fesierul mediu si marele fesier, plasati in aceasta ordine, incepand cu cel mai profund pana la cel mai superficial.

Primul permite articularea cu soldul, cel de-al doilea ajuta la mentinerea pozitiei verticale in sprijin pe un picior in timpul mersului iar cel de-al treilea permite efectuarea extensiei soldului.

Trei exercitii pe zi

•La nivelul solului. Asezate, picioarele intinse in fata, spatele drept, miscati-va de pe o fesa pe cealalta, in timp ce bratele le tineti lipite de corp. Faceti aceste miscari de 30 de ori. O alta varianta asemenatoare este: tot asezate pe jos, strangeti picioarele aproape de talie, ruland de asemenea de pe o fesa pe alta, in timp ce va tineti de genunchi (25 de ori).
•Sprijiniti-va de o masa sau un perete. Pentru inceput stati drepte, intindeti un picior ramaneti asa cateva secunde, dupa care reveniti fara sa atingeti solul si reincepeti. Procedati la fel si cu celalalt picior, de 20 de ori pentru fiecare. O alta varianta ar fi sa mentineti piciorul la 90 de grade si sa efectuati cate 10 miscari circulare, usoare, cu fiecare membru inferior.
•In genunchi. Cu mainile ridicate in fata, perpendicular pe trunchi, va asezati pe rand in dreapta si in stanga gambelor. Dupa care va ridicati la loc si iar va asezati, dreapta stanga, de aproximativ 50 de ori, in cate doua trei serii. In viata de toate zilele, muschii fesieri sunt in general putin solicitati. Totusi, este atat de usor sa ii faceti „sa munceasca":
•Mersul pe jos. Incercati sa mergeti pe jos ori de cate ori aveti ocazia si cat mai mult. Incordati-va muschii fesieri si calcati apasat.
•Urcati scarile. Niciun exercitiu nu este mai potrivit pentru fund decat urcatul scarilor. Incercati sa urcati doua cate doua, un pic mai incet dupa care din ce in ce mai repede, apasand bine pe talpa.
•Plimbarile la munte. Nu numai ca va relaxati, dar topesc grasimile si mai mult decat atat tonifica fesierii. Urcand si coborand fara oprire solicitati in permanenta si in mod variat muschii feselor. O plimbare de 60- 90 de minute pe zi, fara a exagera cu viteza, este de ajuns