| S3423 a întrebat:

Buna seara TPU, as dori sa pun o intrebare destul de importanta, multi o sa creada ca vreau doar sa atrag atentia dar as dori sa va spun ca de cateva luni ma gandesc mereu daca sa ma omor si cat de usor ar fi sa ma sufoc. Vreau sa va mai spun ca aud tot felul de sunete si imi imaginez tot felul de chestii (uneori efectiv paralizez de frica pentru cateva secunde de la chestiile pe care mi le imaginez) dar la scoala efectiv toate chestiile astea imi trec adica parca sunt o alta persoana la scoala si nu e pentru ca ma inteleg bine cu colegii sau ca imi place scoala ba din contra am luat mereu bully de la colegi si note mici la scoala.Am mai facut niste teste de depresie, anxietate si mi-a iesit ca am depresie foarte ridicata anxietate la fel sau mai mult! Ce pot sa fac?

2 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suferi de psihoza sau un debut de schizofrenie, vorbesc serios. Dacă auzi voci asta e sigur.
Nu ai ce sa faci decât sa apelezi la un medic psihiatru, și asta sa o faci cât mai de curând posibil poți. E posibil sa fie și un episod psihotic, asta se poate vindeca complet dacă tratezi din pripa acest episod, dacă va fi recurent atunci e psihoza cronica și trebuie sa iei toată viata tratament.

Sunt în cazuri de depresii severe și halucinații de tipul asta, dar sunt mai rare, sau se regăsesc în depresiile psihotice.

În aceasta situație psihiatrul te poate ajuta mai mult cu tratament antidepresiv și anxiolitic, poate adițional și antipsihotice dacă considera medicul acest lucru.

În primul rand încearcă sa nu îți mai imaginezi unele chestii, sa fi ancorat în prezent, nu sa trăiești din memorie în imaginație, sa ai proiecții mentale ostile, rezumate la,, prezent,, la clipa de,, acum,,, dacă vrei sa îți revii la starea mentală healthy. Tu singur îți induci o forma de realitate alterata, o realitate distorsionata, o "psihoza" cu cât te gândești la aceste lucruri cu atât va fi mai dificil afecțiunile tale psihice de tratat.

Dacă la școală poți sa te comporți ca un om sănătos, în orice loc o poți face daca asa vrei, dar tu te autodistrugi singur în mod intenționat și inept.