| Andreeauta a întrebat:

Am de realizat un proiect la Ed. Tehnologica care consta in construirea unor machete de gentrale producatoare de curent electric(eoliene, panori solare etc). As vrea sa ma ajutati cum as putea sa fac dati mi macar 2 exemple. Si lista de materiale. Nu am nevoie sa aiba fire de curent. Multumesc anticipat

1 răspuns:
| TheCrusader a răspuns:

Https://www.google.com/......ps?/search

iti trebuie o bucataq de polistiren ca sa faci terenul, il colorezi dupa acea cu verde pentru iarba
baza eolienelor poti sa o faci dintr-o bucata de hartie infasurata ca intr-o bata. si o lipesti la baza.
elicele, din nou le faci din hartie.
baza elicelor(generatorul) il faci ca o bratara, ceva ce arata ca un cilindru.

mai poti face :statii hidroelectrice (e mai simplu, faci un baraj si ceva apa)
statii termoelectrice (termocentrale)

PS profesoara mea de tehnologie din clasele mici ar fi apreciat daca as fi fost mai original si creativ.
Ai putea sa faci macheta din lego, sau sa folosesti un motoras ca sa rotesti elicele.
Sau ai putea sa faci totul din origami(dar ar dura destul de mult pentru ca trebuie sa faci totul ca la lego; din piese mici, in cazul asta din triunghiuri.https://www.google.com/......ps?/search cam asa arata: aia e o barza :3)