| andreeacristescu a întrebat:

Hello tuturor! Am nevoie sa ma ajutati prin a-mi spune ce as putea sa scriu (intr-un proiect powerpoint) despre virusi si antivirusi, incat sa le pot explica tuturor...Am de facut un proiect pentru vineri si trebuie sa si comunic cu publicul. Ce sfaturi imi dati? Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Lasa timpeniile gen copy-paste din alte parti sau reformulare a unor balarii in genul celor mentionate de al3xander. Cel mai important e sa insisti asupra importantei utilizatorului in toata tarasenia asta. Pentru a dialoga cu publicul, de exemplu poti sa ii intrebi despre parolele lor de la conturile de email si nu numai, despre obiceiurile de download si cum se protejeaza. Nu de alta, dar nu exista antivirus infailibil, iar daca te cheama gigi30@yahoo.com si parola ta e gigi, nu trebuie sa ti-o sparg. La fel si cu parolele gen numere de telefon, flori preferate, date de nastere si altele. E un topic foarte misto la care 80% din prezentare o poti face cu ajutorul publicului, nu doar sa povestesti abrambureli pe care nimeni nu o sa le inteleaga si putini o sa le asculte cu adevarat.

| andreeacristescu explică (pentru KodrutZ):

Multumesc mult pentru sfaturi! Toate bune! happy

| KodrutZ a răspuns (pentru andreeacristescu):

Cu placere. Uite, un punct de plecare - http://www.eweek.com/......or-875026/

| andreeacristescu explică (pentru KodrutZ):

Din nou, multumesc din suflet!

| al3xander a răspuns:

Multe se pot spune despre virusi si antivirusi. nu stiu sa iti spun, as putea sa iti vorbesc o zi intreaga despre asta. in primul rand virusii se instaleaza in calculator prin registri (in autorun ca sa se autoexecute odata cu logarea unui user curent sau a tuturor) sau prin servicii (sa se execute ascuns chiar si atunci cand un user nu este activ). sunt unii virusi care se "injecteaza" in alte executabile (se mai poate spune si "infecteaza") in asa fel atunci cand programul respectiv este executat, sa se execute si ei in acelasi timp (daca nu este activ in memorie). sunt unii care se autocopiaza pe mediile externe (HDD extern, cheite USB etc.) prin creearea unui executabil si a unui fisier de autolansare "autorun.inf" care la computer-ul victimei daca nu este dezactivata functia de autorun de pe mediile externe se autoexecuta si infecteaza. antivirusii folosesc diverse algoritme pentru detectatrea virusilor, unul simplu este "amprenta digitala" (fiecare fisier are o amprenta digitala, depinde de algoritm, cel mai des este folosit MD5, la arhive de exemplu se foloseste CRC32) si cand scaneaza un fisier, genereaza amprenta digitala si o cautai n baza de date a lui daca este vreouna la un virus care corespunde cu cea a fisierului. exista unii virusi care folosesc procesorul la maxim (cu diferite algoritme facute sa "innebuneasca PC-ul) si in timp poate sa agraveze procesorului asta. daca mai ai intrebari scrie aici sau pe privat.