| AshliyEliza96 a întrebat:

Am o mare nedumerire. Vreau să-mi cumpăr tabletă sau laptop. Dar nu știu ce să aleg din astea două. Vreau ceva în care sa pot edita texte în word, să pot citi diferite pdf-uri, să aibă WI-FI și bluetooth, cameră dacă este posibil și pe față și pe verso, memorie de cel puțin 2 GB si un preț accesibil. Îmi puteți spune ce să aleg (laptop sau tabletă) și să-mi dați câteva site-uri unde pot găsi aceste produse cu cerințele date mai sus?

Ofer fundiță!

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Oricat de buna ar fi o tableta, nu vei gasi una cu performante mari, cu procesor peste 2 GHZ si RAM peste 4 GB, memoria e mica, maxim 64 GB, intr-adevar, e mica si o iei aproape peste tot, dar nu chiar peste tot. Nu e telefon s-o tii in buzunar. Stiu pe cineva care sta mereu cu ghiozdanul in spate, care tableta dupa el laughing sa-l vezi cum sta cu ea la ureche, dita-mai Galaxy 2-ul happy
Hai sa iti spun concret de ce nu trebuie sa cumperi una: Daca vri perforrmante de laptop, nu ai. Sunt foarte slabe, toate. Daca vrei sa scrii mult, nu poti, oricine, de la un utilizator incepator pana la cel mai mare expert, o sa-ti spuna ca tastatura conventionala e mult mai exacta si ergonomica, nu te dor degetele de la ea. Daca vrei o camera foto buna, nu ai. Practic, e doar o jucarie.
Cumpara un telefon cu ecran lat si touch, daca vrei toate astea. Un Sony Xperia J, sau un Sony Xperia U, sunt ieftine si cele mai bune.
Intra pe shopmania si alege.
Eu zic asa: cumpara un laptop la 1700-2000 de lei, Asus sau Sony, si n-o sa te dezamageasca. Au si Wi-fi (deja a devenit obligatoriu) si Bluetooth 3.0, si USB 3.0, sau daca ai bani, un UltraBook Sony, canteresc tare putin si sunt performante. Asea sunt viitorul, iar pentru a avea viiitorul acum, platesti.
Nu ai de ce sa cumperi o tableta, sunt foarte slabe. Mai asteapta 4-5 ani, cand vor avea camere de 5-8 mpx, atunci vor merita banii, la lichidari de stoc laughing.

| hp8510p a răspuns:

Eu zic sa-ti iei Samsung galaxy note 10.1

| ClimateZone a răspuns:

Eu as alege o tableta, pana in 1500 lei.

http://www.thejournal.ro/it-tehnologie/ce-tableta-sa-imi-aleg/

| VladutzVlz a răspuns:

Eu iti propun sa iei un laptop pentru ca este mai bun decat o tableta eu am un laptop de aproape 7 ani si merge perfect, si mi-am luat o tableta destul de buna si mi s-a stricat in 3 luni uite aici un site cu laptopuri http://www.altex.ro/produse-it/laptopuri sper ca ti-am fost de folos.

| Elly_Elenaa_1994 a răspuns:

I-ati tableta smug Si te poti duce la un magazin de electronice.