| baiatulxboyx a întrebat:

am o problema, zic eu, mai interesanta.
Ideea e ca vreau sa fac ceva cu viata mea, nu vreau sa raman un mediocru toata viata, sa am o nevasta urata, sa ma ingras cand o sa fiu mare, vacante plictisitoare si de prost gust la mare / munte, niste prieteni la fel de mediocri ca mine si sa visez toata viata.Mentionez ca am 14 ani.Stiu ca daca vreau sa ma formez in ceva, trebuie sa ma gandesc de acum.Pe mine nu ma intereseaza medicina, matematica, romana sau alte studii pe care le efectuam la scoala, eu as vrea sa fiu mai special prin felul meu de a gandi. Vreau sa invat sa fiu irezistibil, sa flirtrez ca nimeni altul, sa stiu ce sa spun si cand sa spun, vreau sa citesc o carte care sa-mi schimbe felul de a gandi, sa fiu mai abstract, sa pot citi oamenii, sa imi dau mai usor seama de intentii, sa fiu mai inteligent, sa rationalizez altfel ( mentionez ca pana acum nu m-a prea interesat sa citesc, cred ca maxim 3-4 carti am citit, pentru ca nu imi plac povestile, eu unu nu prea desprind nicio morala, vreau o carte care sa imi zica totul pe fata - nu chiar pe fata, sa fie despre mine, nu despre aventurile altora).
Deci, ce imi recomandati? totusi sa fie in limita bunului simt, nu imi dati cine stie ce opere de nu stiu cate milioane, dati-mi ceva usor pentru inceput si pe masura voi creste"doza", ca sa zic asa.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai spus multe deci cumulul de informatii este mare.Sa le luam pe rand, in legatura cu ceea ce vrei tu sa devi...eu cred ca a face voluntariat te-ar ajuta foarte mult, deoarece interactionezi mult cu oamenii si ai posibilitatea sa iti dezvolti personalitatea.
Eu una ti-as recomanda Dune- de Frank Herbert, este in limita bunului simt si o poti lua de la biblioteca judeteana.Mentionez ca este o carte cu 6 volume dar sunt usor de citit si la materiile pe care le-ai mentionat cred ca ti-ar place, poti cauta o recenzie pe net sa vezi despre ce e vorba.

| YOopGirl a răspuns:

La medeleni de ionel teodoreanu volumul 1 e draguta si introducerea la fel si.nu stiu poate pe ulita copilariei de ionel teodoreanu

| sorina_2296 a răspuns:

Si eu sunt cam la fel ca tine nu imi place sa citesc nu sunt pasionata de scola dar vreau sa imi cumpar care gesturilor cu gazeta sporturilor care ii fac acum reclama. ca sa sriu ce vor sa spuna omaneni inainte sa spuna.

sper ca ti-am fost de ajutor.

| baiatulxboyx explică:

Ahh, sorina, bine ca mi-ai amintit, o sa cumpar toata volumele acelea big grin. Par interesante.

| theodor01 a răspuns:

In legatura cu slujba, poti sa iti alegi un job pe care sa il practici acasa in fata PC-ului.Majoritatea sunt platite bine,poti sa iei pauza in majoritatea timpului,sa fii acasa cu persoanele dragi.
Cartile,sincer,eu niciodata nu am putut sa citesc ce mi s-a dat de la scoala(Caragiale,Sadoveanu etc).Nu spun ca cei din paranteza nu sunt buni or something,dar nu sunt genul meu,si cred ca nici al tau.Cel mai mult imi plac cele politiste.
Cum a zis cineva mai sus, chiar primul raspuns, voluntariatul este perfect.Eu am fost o perioada si crede-ma,mi-am dezvoltat mai mult gandirea,apreciez mai mult unele lucruri marunte.
Acuma nu stiu ce sa zic,nu stiu ce note ai la scoala, nici nu te cunosc, dar nu poti sa nu inveti deloc.Trebuie sa tragi nitel.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

| baiatulxboyx explică:

Bine, deci cum as putea face voluntariat la varsta mea si unde?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face voluntariat oriunde, dar eu iti recomand " Salvati copiii" cu toata increderea!

| theodor01 a răspuns:

Salvatii copiii recomand si eu!

| NickiMinaj a răspuns:

Deci practic vrei sa fii special nefacand nimic, doar prin gandurile altora. chiar daca o sa iti iasa treaba, niciodata nu o sa ai o entitate proprie si vei ajunge un clovn. ( exista si clovni tristi...)
sfatul meu ar fi, inainte sa te vrei spiritual si rasat, sa citesti 300-400 de carti, nu 3-4.
a! nicio carte de pe planeta nu o sa-ti ofere experienta si inteligenta emotionala pe care o visezi. doar viata happy prin urmare nu are sens sa-ti insir aici titluri. da un semn dupa ce l-ai terminat pe shakespeare.