| TeoBizz a întrebat:

Am o tema unde trebuie sa scriu motivul pentru care poezia respectiva trebuie sa apartina genului liric. Imi puteti spune ce as mai putea adauga in afara de:
Poezia apartine genului liric deoarece autorul isi exprima sentimentele, emotiile, trairile in mod direct. In poezie nu se prezinta actiuni si nici personaje.
Trebuie s-o fac de 10 randuri minim si nu mai stiu ce sa ziclaughing.
Fundaapuppy dog eyes.

Răspuns Câştigător
| alexutza1183 a răspuns:

Se caracterizeaza prin :

-subiectivism;

-prezenta directa a autorului (a eului liric); 26373vxr11vtj3c

-prezenta sentimentelor intime si a confesiunii;

-transmit o stare emotionala si creeaza o anumita atmosfera;

-lirica este o poezie a prezentului, are in centrul ei viata oamenilor si urmareste succesiunea unei varietati de sentimente;

-poetul isi exprima sentimentele in stransa legatura cu diferitele aspecte din realitate;

-creatiile lirice sunt compuse, de obicei, in versuri, dar pot fi si in proza;

Ai aici trasaturi ale genului liric...compunerea o faci tu, succes!

3 răspunsuri:
| tina987ro a răspuns:

Pai poti sa mai scrii de imagini artistice -cu exemplificari-, figuri de stil-cu exemple-, moduri de expunere specifice genului liric, de rima, masura, strofe si numarul de versuri. Siiigur iti ies mai mult de zece randuri. Mult succes!

| Anddreee a răspuns:

Pai poti sa mai spui si figurile de stil(epitete, personificari, inversiuni, enumeratii, metafore, depinde ce ai), si imagini vizuale, auditive sau olfactive daca ai. Apoi la sfarsit sa-ti exprimi parerea despre poezie, ( "Eu consider ca.", "Parerea mea este.", "Eu cred ca...", formulele magicelaughing), nici eu nu prea ma pricep la comentariile astea.batting eyelashes

| onusha a răspuns:

Apartine genului liric deoarece sunt prezente figurile de stil epitete,personoficari,prezenta elementelor de versificatie (rima masara ritm ), [otivul poezii inseamna despre ce e vb in poezie daca e vb de padure poti zice motivul padurii motivul codrului, motivul lacului] marcile eului liric (pronume, verbe ) funda?batting eyelashes :X smug