| Fluture a întrebat:

M-ati putea ajuta si pe mine cu ceva? Am nevoie de un comentariu la poezia curcubeul de Dimitrie Anghel. Dati-mi cateva idei. Trebuie sa demonstrez ca apartine genului liric. Am scris ca poetul isi exprima sentimentele cu ajutorul eului liric. Dar imi trebuie sa scriu despre fig de stil. O idee va rog. sad dau funda si voturi :*

1 răspuns:
| GenLove a răspuns:

Buna, pai aceast lucru il puteai cauta si pe google.com dar pot sa te ajut cu cateva idei happy :
In primul rand cand este vorba despre genul liric atunci ne dam seama ca de fapt autorul vorbeste despre gandurile si emotiile sale direct si ca in opera respectiva predomina subiectivitatea;
In al-2-lea rand intr-o opera la genul liric poti sa precizezi si marcile lexico-gramaticale:
-pronumele si adj. pronominale pa pers. 1
-verbe la pers. 1;
Desigur ca modul de expunere predominant este "descrierea" happy :*
Sper ca ti-au fost de folos sfaturile mele ma bucur ca te-am putut ajuta happy
La revedere! happy