| AlexAL275 a întrebat:

Cum mi-aș putea schimba gândirea, mentalitatea? Dar comportamentul? Am 16 ani

10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cu cărți de dezvoltare personala/motivaționale.Cauta în orice librărie online sau offline cărți din categoria dezvoltare personală și apuca-te de citit.Ele așa promit, că te ajuta, acum depinde și ce alegi, de obicei alege bestsellerurile.
Succes!

Bula
| Bula a răspuns:

Intai trebuie sa te hotaresti, cum vrei sa fii.
Cel mai bine este sa gasesti o persoana adulta apropiata (ruda, cunostinta) in care ai incredere si care seamana cu ce vrei sa devii, dupa care sa-l rogi sa-ti fie mentor.

| Violleta2022 a răspuns:

Prin educatie, citind o gramada, invatand, autoeducandu-te!

| doctorandus a răspuns:

Nu exista retete magice pentru asta. Cine-ti vinde o metoda pentru asta este escroc sau se insala pe el insusi.

| aXy99 a răspuns:

Ar trebui sa mergi pe principiul: nu ii face altuia ce nu ti-ar placea ca altii sa-ti faca tie si vei fi bine.

| FreddieM a răspuns:

Gandesti naspa? Te comporti oribil? Incearca sa gandesti si sa te comporti intr-o maniera contrara, poate merge.

| FaraNume1245 a răspuns:

Muncă, muncă și iar muncă. Schimbarea nu vine de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste lucrarile stoicilor: Seneca, Zeno, Marcus Aurelius etc.
Crede-ma, iti va schimba radical perceptia asupra vietii.

| adryang78 a răspuns:

Pasul 1 este să identifici CE anume vrei să schimbi. Apoi, prin autocontrol, să începi să schimbi aspectele care nu-ți plac la tine.
La început va fi nevoie să te controlezi CONȘTIENT, iar cu timpul se va crea o anumită tipologie comportamentală.

| doctorandus a răspuns (pentru adryang78):

Dap... cunosc pe unul care face pe psihagogul, dar a fost condamnat penal pentru ca si-a santajat amanta.