| minirollo a întrebat:

voiam sa dezbat cu voi un subiect ce ma toaca pe creieri inca de la 13 ani.

Voi ce parere aveti despre cum isi petrec majoritatea copiilor din Romania de la 11 pana la 16 ani timpul?
Ma refer la faptul ca majoritatea umbla prin baruri fumeaza mai beau si alcool iar personalul barului si barmanii desi exista lege clara ca nu au voie nici macar in bar ii lasahappy.

Nu este normal ca o persoana sub 18 ani sa intre intr-un bar nu sa consume alcool,pur si simplu nu ar avea ce sa intre, am fost in alte tari unde cum ai intrat te ia la intrebari si iti cere buletinul daca pari mai tanar.

In orice bar te duci, vezi plin de copii de la 11 pana la 16-17 ani nu este normal, nu au ce cauta acolo ar trebui dati afara pur si simplu.

In alte tarii nu exista sa intre un copil intr-un bar,ci ori stau toata ziua la PC(stiu ca nu este bine, dar mai bine asa decat sa stai intr-un bar) sau isi gasesc alte activitati specifice varstei.

Nu este normal ce se intampla, nu este normal ca barmanii nu ii dau afara imediat cum intra.

Recunosc si eu am 16 ani dar pur si simplu nu vreau sa umblu in astfel de locuri nu mi se pare normalhappy,sunt niste principii morale totusi.

Am avut mult de suferit si am foarte putini prieteni tocmai din cauza asta exact ca si alte persoana care nu adopta acest stil,sunt considerat,no lifer,ratat,tocilar.

Copii nu au ce cauta in baruri, localuri, terase pana nu au 18 ani,sa stea ori unde alt undeva in parcuri etc.

Nu ma refer deci doar la cei care fumeaza si consuma alcool, ma refer la toti care pur si simplu intra in baruri, nu ai 18 ani nu ai ce sa intri si punct.

Haideti sa discutam, voi ce ziceti?happy

Credeti ca copii din Romania fata de cei de afara, au niste copilarii foarte diferite si groaznice?happy

Răspuns Câştigător
| VladGH a răspuns:

Bravo, imi pare bine ca este cineva din minori care nu accepta aceasta autodistrugere. NU lua in consideratie ceia ce cred alti copii ca trebuie sa experimenteze asta. In Romania este foamea de bani, pentru barmanii aia le este indiferent cine le cumpara marfa, principalul sa aiba venit. In strainatate se gindesc la soarta generatiei dar in Ro. se gindesc cum sa scoata mai multi bani pe spatele copiilor. Parintii in starinatate fac bani dar copii stau in baruri si sug din sticla, iar cind ajung la virsta de 18 ani, el este plictisit de viata, se apuca de droguri, de bauturi mai frecvente pentru ca in momentul cind trebuia sa se joace cu masinica el statea in bar si tragea fum dupa foc.

6 răspunsuri:
| Catalin_Pirvulescu_1997 a răspuns:

Da. Clar. Cei din strainatate au vicii mai rele.

| CreaţaWsz a răspuns:

Tu ai ceva cu barurile! laughing Ce ai tu cu copii care se duc in baruri? Adolescentii (ca deja nu mai sunt copii) trebuie sa experimenteze tot feluri de lucruri noi. Nu e nimic rau in a te duce intr-un bar, zici ca cine stie ce face. Tu gandesticeva de genu: "Pana la 18 ani nu am voie sa fac nimic!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca-mi arati tu copil de 11-16-17 ani in bar il halesc cu ulgi cu tot, patronul acelui local nu cred ca vrea sa-si piarda afacerea pentru 100ml votca sau ca a primit minori in bar.Ca vrei sa ne atragi atentia ca tu ai o educatia aleasa asta e alta treaba si tin sa te felicit pentru ca ti-au murit laudatorii

| lovegirl15 a răspuns:

Si eu am 16 ani, si nu prea frecventez astfel de locuri.Adica am fost doar de 2 ori in viata mea intr-o cafenea, si asta de cand a inceput liceul laughing

Eu n-am nici o treaba cu cei care se duc in astfel de locuri.Adica,fiecare e liber sa frecventeze ce locuri vrea si sa mearga unde se simte bine.

Daca consuma alcool si fumeaza, asta stie toata lumea ca nu e bine si ca n-ar trebui sa o faca.Dar asta nu e bine la nici o varsta, indiferent ca ai sau nu sub 18 ani.Dar pana la urma, asta e strict problema lor.Cine sunt eu sa-i critic pe cei care fumeaza sau consuma alcool? Daca mamica si taticu n-au stiut sa-i controleze...

Deci, nu as putea spune nici ca sunt, dar nici ca nu sunt de acord cu astfel de locuri.Adica,ok,poti merge pana la urma.Si tata ma lua cu el cand eram mica, cu precizarea ca atunci eu eram cu suculetul meu laughing

Fiecare sta unde ii place.

| HueyFreeman a răspuns:

In marea majoritate a celorlalte tari europene este legal sa intri intr-un bar la 16 ani. Poti chiar sa bei bauturi alcoolice cu o concentratie de alcool de pana la ~15%.

"sunt considerat, no lifer, ratat, tocilar."
Sunt sigur ca nu de asta esti considerat asa.

| Bitză_Bitză_1998 a răspuns:

Ba vere, nu stiu ce sa spun, daca tu nu ai treaba cu cafenelele, barurile, nu stiu de ce te apuci sa scrii aici. Fiecare isi traieste copilaria cum vrea, unii in cluburi, baruri, cafenele, alti in fata calculatorului, cu cartea in mana citind toata ziua. Asa sunt copii din ziua de azi. Mai zice cineva mai jos laughing ca patronul unui local nu-si permite sa-si piarda afacerea pentru 100ml whiskey, pai nu sunt numai 100ml, sunt litri. Nu exista cafenea fara cel putin un minor in ea.