| Marionela a întrebat:

Care este traseul parcurs de ovul din locul genezei spre uter?

1 răspuns:
| RedBullX a răspuns:

Fecundatia, care initiaza întregul proces de dezvoltare a individului, are loc în trompa uterina în treimea externa a acesteia. Celula ou sau zigotul care ia nastere din contopirea spermatozoidului cu ovulul, parcurge drumul de la locul fecundatiei pâna în cavitatea uterina în aproximativ 7 zile. Deplasarea zigotului se realizeaza prin miscarile contractile ale musculaturii trompei si a uterului.

Odata cu deplasarea spre uter începe dezvoltarea propriu zisa a zigotului. Din ziua a 15-a pâna în cea de a 19-a de la fecundatie ia nastere acest disc embrionar, numit placa cordo-mezodermica. Incepând cu ziua a 18-a de la fecundatie, tesutul destinat sa se dezvolte în sistemul nervos formeaza placa neurala formata dintr-un mic strat de tesut ectodermic situat pe suprafata dorsala a embrionului. Se formeaza într-o prima etapa santul sau jghiabul neural. Cele doua creste laterale ale santului se vor uni între ziua a 25-a si a 31-a dupa fecundatie în sens cranio-caudal fiind învelite în final de ectoderm la suprafata si dând nastere tubului neural. In acest fel tubul neural de origine ectodermica va pierde legatura cu ectodermul si ramâne în interiorul unui canal, limitat la exterior de mezoderm. Interiorul acestui tub va da nastere, în final, canalului ependinar de la nivelul maduvei si ventriculilor cerebrali de la nivelul creierului. La sfârsitul celei de a 4-a saptamâni de la fecundatie, devine vizibila o umflatura la capatul cronial al tubului, umflatura care este primordiul viitorului creier. In timpul transformarii placii neurale în tub neural, celulele destinate sa devina viitorul sistem nervos, ramâne relativ constant ca numar, în jur de 125.000 de celule. Dupa ce tubul neural s-a format, celulele sufera un proces de proliferare rapida. Dupa ce neuronii cranian si caudal ai tubului neural se închid, celulele tubului neural din zona dorsala, provenite din crestele neurale, migreaza prin miscari ameboidale în sens lateral, fragmentându-se în grupe care se succed segmental si vor formamai târziu ganglioni spinali. Dupa 40 de zile de la momentul fecundatiei umflatura craniana se divide initial în trei vezicule din care se va dezvolta encefalul.