| godmusthateme666 a întrebat:

Ce carti imi recomandati pentru clasa a V III-a?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Mark Twain-Aventurile lui Tom Sawyer, Aventurile lui Huckleberry Finn, Prinţ şi cerşetor, Charles Dickens-David Copperfield, Oliver Twist, Walter Scott-Rob Roy, Antoine de Saint Exupery-Micul prinţ, Jonathan Swift-Călătoriile lui Gulliver, Daniel Defoe-Robinson Crusoe, Michael Ende -Poveste fără sfârşit, Harriet Beecher-Stowe-Coliba unchiului Tom, Victor Hugo -Oamenii mării, Mizerabilii, Eugene Sue-Misterele Parisului, Wilkie Collins-Piatra lunii, Karl May-Winnetou, Old Surehand, Comoara din lacul de argint, Testamentul incaşului, Rafael Sabatini-Odiseea căpitanului Blood, Fenimore Cooper-Ultimul mohican, Al. Dumas-Cei trei muşchetari, După 20 de ani, Cei patruzeci şi cinci, Doamna de Monsoreau, Regina Margot, Paul Feval-Cocoşatul, Paul Feval-fiul-Fiul lui d´Artagnan, Maurice Druon-Regii blestemaţi, Mayne Reid-Călăreţul fără cap, Ioan Dan-Cavalerii, Taina cavalerilor, Cavalerii Ordinului Basarab, Curierul secret, Frans G Bengtson-Vikingii, Valentin Gustav-Insula robilor, H G Welles -Omul invizibil, R L Stevenson-Straniul caz al doctorului Jekyll şi al domnului Hyde, Insula comorii, ori, dacă vrei ceva mai nou, Orson Scott Card-Jocul lui Ender, CS Lewis -Cronicile din Narnia, Caroline Pitcher-Prăjitura de la ora 11, Băiatul şaman, Hilary McKay-Îngerul lui Saffy, Anna Dale -Şoptindu-le vrăjitoarelor, Gary Kilworth-Attica, Katherine Paterson-Punte spre Terabithia, Carl Hiaasen-Bufniţa, Louis Sachar-Secretul din Lacul Verde, Angie Sage-seria Septimus Heap, Sophie Audoin-Mamikonian-seria Tara Duncan, E Rose Sabin-seria Şcoala de vrăjitorie, Alan Gibbons-trilogia Legendeer, V M Jones-seria Karazan, PC Cast-seria Casa Nopţii, Melissa Marr-Fascinaţie, Richelle Mead-Academia vampirilor, LJ Smith-Jurnalele vampirilor, Anne Brashares-seria Pantalonii călători

3 răspunsuri:
| PurpleAngel a răspuns:

Twilight, New moon, Eclipse, Breaking Down, The vampire diaries, Gossip girl, Slam, Panza de painjen

fundita?batting eyelashesbig grin:*

| iauru a răspuns:

Ciresarii
tarzan
testamentul incasului
citeste jules verne
si carti de poker

| Criss1105 a răspuns:

"1001 fantome" de Alexander Dumas, Vicontele de Bragelonne - A. Dumas

"Asul","Valea mortii","Strainul" Albert Camus, ThĂŠophile Gautier - Capitaine Fracasse
Michel Zevaco - toate alea cu Pardaillan si Fausta (Fausta invinsa, Pardaillan si Fausta, Fiul lui Pardaillan, Comoara Faustei, Sfarsitul lui Pardaillan, si, normal, Sfarsitul Faustei)
W. Scott - Ivanhoe
Paul Feval - Cocosatul (parca)
vai, scuze, era sa uit: Shakespeare - opera completa. se casapeau aia in draci pe acolo

da' de Karl May ce ziceti? nu-i misto? Funda?! big grin