| DanteInferno a întrebat:

Ce fac lentilele divergente si convergente?
Care mareste si care micsoreaza obiectele?

Răspuns Câştigător
| SophieCoraline a răspuns:

Convergente-micsoreaza
divergente-maresc

4 răspunsuri:
| Naty3 a răspuns:

Pentru lentila convergentă este caracteristic faptul că toate razele incidente, paralele cu axul optic al acesteia, sunt concentrate într-un punct fix, numit focar și aflat pe axul optic. Lentilele convergente sunt mai groase la mijloc și mai subțiri la extremități. Ele formează imagini reale care pot fi captate pe un ecran.

Lentila divergentă împrăștie razele care trec prin ea. Imaginile căpătate cu lentile divergente sunt virtuale (nu se pot capta pe un ecran). Lentilele divergente sunt subțiri pe mijloc și mai groase la margine.Mareste obiectele...=)[Funda]

| MeRazvan a răspuns:

Convergente-sunt mai subtiri pe margini si mai groase in zona centrului.
divergente-sunt mai subtiri la mijloc si mai groase la margini.

| DanteInferno explică (pentru MeRazvan):

Nu asta am intrebat

| Ovideea a răspuns (pentru Naty3):

Mulțumesc! Mi-ai fost de mare ajutor!