| Trandafiiiiiiiiiiiraș a întrebat:

Ce semnificatie are secventa "Amurgul punea o dnga albastrie pe neclintitele intinderi de omat." Vreau si eu sa stiu pls, dau funda la cel mai explicit raspuns.

1 răspuns:
| Robertyz a răspuns:

Albastrul combinat cu amurgul ( cerul ) reprezinta infinitul.In general albastru in operele literale reprezinta culoarea infinitului, iar neclintitele intinderi de omot reprezinta elemetele paradisiace ( terestre ) care ne inconjoara si care sunt perfecte < -- perfectiunea o deduci prin omat ( alb = pur ).

O alta explicatie chiar nu stiu.