| costinvlad a întrebat:

Cum îți dai seama ca cineva te minte după limbajul corpului? Știu și eu câte ceva.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Raven a răspuns:

Răspunde prea repede ori dimpotrivă prea încet, nu te privește în ochi ori te fixează fără să clipească, se bâlbâie, își mușcă buzele, privește în dreapta sus (dreapta lui) pentru că se pare că acolo ne uităm când ne punem la treabă imaginația, se agită, vorbește mai repede, se atinge des pe nas ori frunte, roșește, ține corpul țeapăn și nu prea gesticulează prea mult, stă cu mâinile încrucișate la piept. Sunt multe semne și unele pot fi derutante. Dacă nu ești specialist în așa ceva poți încurca borcanele, de exemplu, sunt oameni care roșesc și atunci când nu mint.
Cel mai adesea ar trebui să te bazezi pe instinct, dacă acesta îți spune că ești mințit atunci așa e.
Dar sunt și unii foarte buni la mințit pe care e greu să-i detectezi, ori fiindcă mint prin omisiune (adică spun adevărul dar nu spun tot ce s-a întâmplat), fiindcă alterează extrem de puțin adevărul (dar semnificativ), ori fiindcă au început să-și creadă propriile minciuni (mincinoșii patologici)
Mai multe detalii despre minciună poți găsi aici
http://www.iesidinceata.ro/......mincinosi/

2 răspunsuri:
| HadesSs a răspuns:

Uita-te la serialul Lie to me daca nu l-ai vazut o sa iti placa...

| Andreeush a răspuns:

Depinde de persoană.
Sunt unii care te mint privindu-te în ochi laughing