| FlorinMihai2014 a întrebat:

Cum pot sa aflu parola de la calculator daca am uitat-o? Sau cum pot sa intru fara parola? Calculatorul ar windows xp!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca scriai asta in browser aflai imediat. Sunt 2 metode:
Metoda 1
În mod normal, Windows XP creează un cont ‘Administrator’ ce nu este parolat sau care îl parolează utilizatorul.Folosind acest cont, un utilizator de XP poate să ajungă înapoi în windows chiar de și-a uitat parola.

Resetează calculatorul.
Apasă F8 înainte să apară ecranul de bootare.
O să ți se deschidă un meniu de bootare cu mai multe opțiuni.
Alege "Start Windows in Safe Mod with Networking".
Apasă prin niște ecrane auto-explicative și în curând ți se va deschide ecranul familiar de ‘Wellcome’.
Notează că acest ecran de wellcome este limitat la 256 de culori și la rezoluție de 640 x 480.Nu vei putea schimba aceste opțiuni nici din Display options.
Găsește iconița pentru user-ul Administrator. Dacă setările de bază nu s-au schimbat, acest cont nu va fi parolat.
Loghează-te ca admin.
Apasă yes la caseta ce te întreabă dacă dorești să continui rularea pe Safe Mode.
Continuă accesând User Settings din Control Panel și schimbă orice altă parolă a vreunui user din calculator.
Restartează calculatorul.Atâta timp cât nu apeși pe nicio tastă (ex. F8), pc-ul va începe în mod normal.
Loghează-te cu user-ul căruia i-ai schimbat parola.

Metoda 2

Intră pe un alt calculator care are conexiune la internet.Descarcă Windows Password Reset Tool.În el se va afla un.ISO.Pune imaginea.ISO pe un CD.
Scoate CD-ul nou creat și introdu-l în calculatorul blocat.
Restartează calculatorul blocat și apoi urmează intstrucțiunile. Câțiva pași iar parola va fi ștearsă.
Du-te în Control Panel și setează o nouă parolă sau lasă calculatorul așa cum este ca să nu ai alte probleme mai târziu.