| AnnaMaria98 a întrebat:

Cum se afla inaltimea unui paralelipiped dreptunghic daca iti da lungimea,latimea si diagonala?
Dar daca iti da lungimea, latimea si aria totala? (cum se afla inaltimea)
Dar daca iti da lungimea, latimea si aria laterala (cum afli inaltimea)

Dau fundaaaaa!

1 răspuns:
| Mihaela1964 a răspuns:

Fa desenul si-o sa-ti dai seama ca inaltimea se afla foarte usor, in primul caz se formeaza un triunghi dreptunghic din care aflii inaltimea, in celelalte cazuri folosindu-te de formulele ariilor(pe care vi le-a dat la clasa). Spor!