| anonim_4396 a întrebat:

Cat e diagonala (formula) intr-un paralelipiped dreptunghic?

Răspuns Câştigător
| BuburuzaD a răspuns:

√(l² + L² + h²)...radical din:lungime la patrat+latime la patrat+inaltime la patrat

12 răspunsuri:
| Eduardx_1313 a răspuns:

Radical din diagonala bazei la 2-a + inaltimea la a 2-a totul sub radicaL

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

D la a 2-a=a la a 2-a+b la a 2-a + c la a 2-a

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A,b,c reprezentand cele 3 dimensiuni ale paralelipipedului dreptunghic adica L, l, h

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti chiar bulangiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai cateva explicatii chiar aici
http://www.ecursuri.ro/cursuri-online/paralelipipedul-dreptunghic.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In *** ti-am raspuns primul

| Alcs a răspuns:

Diagonala unui paralelipiped dreptunghic regulat adica un cub este latuta radical din 3.happy

| MDcreator87 a răspuns (pentru Alcs):

Un paralelipipend dreptunghic nu o sa fie niciodata cub, DEORECE NU ESTE CUB! Deci inteligent raspuns.

| Alcs a răspuns:

AAA la paralelipiped dreptunghic :vezi BuburuzaD a scris bine!

| PanteraRoz1997 a răspuns:

Calculeaza si tu

| LupuLau98 a răspuns:

Radical din lungime la patrat + latime la patrat + inaltime la patrat. Sper sa te ajute