| ClauditzaThaClau a întrebat:

cum se construieste centru cercului circumscris?

Răspuns Câştigător
| doroteea a răspuns:

Mediatoarele laturilor unui triunghi sunt concurente; punctul lor de intersecţie este centrul cercului cicumscris triunghiului (cercul care trece prin vârfurile triunghiului).

Centrul cercului circumscris unui triunghi dreptunghic se află la mijocul ipotenuzei.

Deci intr-un triunghi desenezi mediatoarele tuturor laturilor, fixezi punctul de intersectie si trasezi cu compasul un cerc, piciorul compasului trebuie sa stea in punctul de intersectie.

Sper ca te-am ajutathappy.

3 răspunsuri:
| Mihaelaa98 a răspuns:

Http://upload.wikimedia.org/......ed.svg.png

asa se face adica faci un triunghi si faci un cerc care sa uneasca cele trei colturi ale triunghiului :X

| ReVeRs a răspuns:

Cu compasurolling on the floor

| casiana200080 a răspuns:

Imi spune si mie cineva va rog ce este centrul centrului :
-inscris
-cirscumscris
:*