| iustina_6916 a întrebat:

Cum se juca ratele si vanatorii? stiu ca suna penibil dar am uitat. funda

Răspuns Câştigător
| Drăăă a răspuns:

Se pune cu copil ca"perinita", isi acope ochii si un copil pune mana pe el, el zice daca este rata sau vanator.Se aleg ratele si vanatorii (2 vanatorii si ratele. Aveti nevoie de o minge.Vanatorii trebuie sa nimereasca ratele.La trei lovituri copilul iese afara. Ultimul copil care ramane si are de ex 13 ani, vanatorii trebuie sa loveasca rata iar daca rateaza de 13 ori pierde.Cam penibil jocu, ma jucam in fiecare zii acu cativa ani.big grin. Funda?:*

7 răspunsuri:
| N3X7 a răspuns:

Unu arunca cu mingea in tine si u trebuie sa te feresti
te atinge de 3ori ai pierdut:p

| SunnyMidnight a răspuns:

Ratele se adunau intr-un patrat(sau ceva mai mare)iar vanatorii stateau in capete si loveau cu mingea in rate, cand mai ramanea o rata aceasta trebuia sa specifice varsta iar vanatori aruncau cu mingea in ea de atatea ori cati ani avea (toti la inceputul jocului au 3 vieti, daca prindeai mingea cu mana se mai punea o viata in +)

| iushsm a răspuns:

Doi trebuie sa fie vanatori, iar intre ei stau mai multi copii si trebuie sa-i atingi cu mingea...

| XoXzY_6216 a răspuns:

Pai se aleg 2 vanatori.iar vanatorii trebuie sa arunce cu mingea'n ratze. ajungand mingea din de la un vanator la altu...si cand se ajunge la o rata catzi ani are(de exemplu 14) atatea aruncari au vanatori iar daca nu o lovesc din 14 mishcari a castigat rata iar daca o lovesc au castigat vanatoriibig grin
Funda?

| AddaBăă a răspuns:

Pai 2 pers stau in kolturi dif fata in fata(sunt vanatori), iar restul sunt ratele dupa vantori o sa incerce sa loveasca ratele cu mingia si p cine l-a atins este eliminat.
p.s. daca vreti ratele isi pot stabili mai multe vieti eu cand eram mik si jucam ratele av 3 vieti! sper ca te-am ajutat. funda?

| croissant a răspuns:

Uite aici un exepmlu http://www.jocuri12.com/jocuri-ratele-si-vanatorii-750.html daca esti rata trebuie sa te feresti de minge daca esti vanator trebuie sa ii nimeresti cu mingea ( daca ai nimerit-o se zice ca ai impuscato)

| crmr a răspuns:

2 "vanatori" trebuie sa dea in niste "rate" cu mingea pe cine nimerete iese pana ramane unul singur