| RaulMA a întrebat:

Daca un minor de 17 ani este independent financiar, cu un venit de 1600 lei pe luna, are dreptul la proprile decizii legal? Adica sa nu ii mai poata comanda parintii.?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU. Fiindca este minor.

| Rd79 a răspuns:

Daca se muta singur, da, fara decizie judecatoareasca nu-l mai pot aduce inapoi. Dar trebuie sa poata trai din banii aia.

| christall a răspuns:

Nu. De la 18 ani poate.

| Donsavas a răspuns:

Poate strânge banii dar nu poate lua prea multe decizii pe cont propriu.

| Andreeush a răspuns:

Până nu ai împlinit vârsta de 18 ani nu poți fi pe cont propriu. Încă depinzi de părinți, fiind minor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, poti sa ai un munte de bani, tot minor ramai

| darrio2007 a răspuns:

Nu, pentru ca este minor. Parintii nu comanda, daca asta crezi. La mintea unora ca tine acest venit il cheltuie in cateva zile. Si apoi ce face? Apeleaza la parinti.

| DevilRock a răspuns:

Un minor devine independent pe cont propriu când împlinește varsta de 18 ani. Până atunci e în grija părinților.