| ndc a întrebat:

Am dreptul sa ma declar ateu daca sunt minor si parintii mei sunt impotriva?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
86 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Tu poți și la cinci ani să ieși pe stradă să strigi că ești ateu, în cel mai rău caz dacă ai părinți săriți îți iei bătaie.
În rest la recensământ poți să te declari ateu fără voia părinților tăi de la 16 ani în sus, dacă nu poți să le spui lor să te declare ateu, adică daca asta ești cu ce i-ar ajuta să mintă în niște hârti, poate să nu le placă ideea dar adevărul doare și totuși n-are rost să îl ascunzi.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Conteaza ce scrie in niste bucati de hartie(acte)?

Daca te consoleaza, si eu in acte sunt crestin-ortodox dar in realitate ateu(nu-mi place cum suna femininul). happy

| ramona30 a răspuns:

NU poti sa te declari ateu potrivit legii. Parintii sunt cei care vor declara religia ta la recensamant, indiferent de vointa ta. La mine au venit recenzorii vineri, si mi-am declarat copilul ateu, chiar daca baietelul e mic si nu intelege astfel de notiuni. La tine e situatia inversa.
De altfel, asa este in toata Romania. cei care conduc Romania, o reprezinta generatia oamenilor nascuti inainte de 1975, o generatie formata de oameni cu mari prejudecati, obisnuiti sa fure de la stat (de fapt tot de la oameni) si care ne-au adus in situatia asta dificila. Din pacate ndc, tu vei mosteni o situatie dificila fara a avea vreo vina, cu toate ca tu la 14 ani intelegi mai bine mentalitatea necesara acum decat vor intelege ei vreodata.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonymus314 a răspuns:

Nu

| negru30 a răspuns:

Unde doresti sa te declari ateu - stii ce inseamna ateu?

| ndc explică (pentru negru30):

Bineinteles ca stiu ce inseamna, nu sunt un idiot.
La recensamant, de exemplu. Daca eu zic ca sunt ateu si parintii zic ca sunt crestin, cine are prioritate?
(...acum ca ma gandesc la asta, recensamantul tine cont de minori?)

| negru30 a răspuns (pentru ndc):

Nu te supara - era o intrebare - nu te intreaba asta la recensamant stai linistit - incearca sa-ti schimbi ideea cu ateu - este un sfat

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce nevoie ai sa te declari ateu? Esti ori nu esti, aceasta tine de intimitatea fiecaruia si nu de declaratii. Daca te referi la referendum chiar ca nu are importanta. Oricum, conform L.489/2006, parintii au dreptul sa aleaga educatia religioasa a copilului minor, dupa 14 ani nu-i pot schimba religia fara acordul acestuia iar peste 16 ani isi poate alege singur credinta ori sa aleaga sa n-aiba niciuna. Numai bine!

| ndc explică (pentru Ioandelasal):

Sunt perfect de acord. Dar inceteaza sa mai fie ceva privat cand se baga parintii si ma declara crestin impotriva vointei mele.

| Ioandelasal a răspuns (pentru ndc):

Nu spui varsta, ti-am explicat in primul raspuns prevederile legale privind libertatea religioasa. Te declara crestin fiindca te-au botezat, indiferent in care cult crestin ai fost botezat, astfel ca acesta este un dat obiectiv. Dupa ce implinesti 16 ani ai dreptul sa-ti alegi singur religia ori sa alegi sa nu fii credincios, este un drept constitutional si legal al fiecarui cetatean roman.

| wintage a răspuns (pentru Ioandelasal):

N-are rost sa ii explici ca bate campii...

| CandyTetris a răspuns:

Absoluthappy.Traim intr-o tara ce ofera libertate religioasa si libertate de exprimare.Tu poti sa te declari orice, oricand.Parintii insa pot sa te sacaie cu ideiile lor pana la 75 de ani, si mai mult poate, daca traiesc atathappy.

| kabaleon a răspuns:

Bineinteles ca ai dreptul. Doar avem liberul arbitru. Insa pentru asta, chiar daca parintii sunt impotriva, chiar daca nu, tot in Iad o sa ajungi. Suna dur, dar cam asta e adevarul.

| RockaruL a răspuns:

Poţi să fi tot ce vrea scula ta, dar nu legal.

| FucktheSystem a răspuns (pentru RockaruL):

Câtă dreptate ai roackăre, dar dacă ar fi legal n-ar mai fi amuzant.
But I fought the low, and I won! http://www.youtube.com/watch?v=jbCqwl2geQg&NR=1

| wintage a răspuns:

Am aflat ceva...
De fiecare data cand vorbesc cu un pseudoateu care acum descopera cuvantul, acesta devine recalcitrant, nervos. De ce oare?

Răspuns utilizator avertizat
| wintage a răspuns (pentru lolosaurus):

Sau poate ca multi nu mai stiu cum sa argumenteze aparand astfel cliseele.

Răspuns utilizator avertizat
| ndc explică (pentru wintage):

Esti sigur ca te uitai la calculator si nu in oglinda? Pentru ca, permite-mi sa-ti spun, tu esti singurul de aici care e nervos...

| wintage a răspuns (pentru ndc):

Esti tu atat de sigur?

| KodrutZ a răspuns (pentru wintage):

Fiindca sari de cur in sus tu primul fara rost si faci presupuneri. Omul a intrebat o chestie, nu a intrebat daca e bine sa fie ateu, cum va fi privit in societate si alte porcarii pe care se pare ca le-ai inteles tu.

| wintage a răspuns (pentru KodrutZ):

Stia foarte bine raspunsul deoarece s-a mai informat si pe alte locuri.
Eu unul m-am saturat ca la topicul Religie sa apara toti care se cred atei.

| ndc explică (pentru wintage):

N-am inteles cum functioneaza asta. Cum adica, "ma cred ateu"?

| wintage a răspuns:

O tara plina de ratati.

| ndc explică (pentru wintage):

Sa inteleg ca ti-ai schimbat parerea fata de atei? Pentru ca, stii tu, noi suntem o minoritate, si cand zici ca tara e "plina de ratati" te referi la majoritatea populatiei.

| wintage a răspuns (pentru ndc):

Ratat nu inseamna a fi ateu. Ma refeream ca fiecare incepe sa ma uimeasca din prostia lui.

| ndc explică (pentru wintage):

Nu te supara, dar esti destul de uimitor si tu. Vad ca ti-ai sters primul raspuns la intrebarea mea, asa ca o sa citez din celelalte:
"Asta e SPIRITUL DE TURMA, idiotule!" - atac personal blatant.
"Toti imbecilii vor sa fie atei" - imi pare rau, nu sunt un imbecil.
"Ai vazut pe cineva facand ceva anume, hopa si tu!" - stii tu sigur ca ma iau dupa fiecare idiot pe care-l vad?
"Daca nu stii sa iti argumentezi convingerile si ideile de ce naiba le mai sustii?" - stiu sa-mi argumentez convingerile, dar vad ca nu ma lasi. Schimbi subiectul constant, ma intreb de ce?
"cu gandul de a te face pe tine sa cobori putin pe Pamant si sa mai ridici putin nivelul" - eu sa-mi ridic nivelul? Eu te-am atacat personal si te-am insultat in fiecare mod posibil?
"Intotdeauna Occam confrunta teoriile pentru a-si crea el propriile teorii" - guess what. Confrunt teoria unui Dumnezeu ca sa-mi creez teoria proprie.
"Insa eu daca vreau, te pot convinge" - din nou, convinge-ma! Te rog. Nimeni nu a reusit pana acum, poate tu ai mai mult noroc.
"Pana acum aud cum toti ateii au mentalitati comuniste" vs. "Nu am zis ca sunteti comunisti" - poftim? Cum e, suntem sau nu suntem comunisti? "Nici voi nu stiti ce vreti" - mie mi se pare ca tu nu stii ce vrei sa zici. Gandeste-te putin si revino cu un raspuns.
(Hmm... un raspuns cam lung. Scuze pentru asta.)

| wintage a răspuns (pentru ndc):

Incep prin a zice ca nu mi-am sters absolut NICIUN raspuns! Probabil ca am fost raportat. Poate de tine... in fine.
N-o sa iti raspund la fiecare in parte ca acum nu am niciun chef si trebuie sa plec de la calculator.
Nu am incercat sa te jignesc in fiecare mod posibil.
Confrunti teoria unui Dumnezeu? Dumnezeu nu a elaborat teorii.
In legatura cu comunistii, nu v-a facut nimeni comunisti deoarece voi NU SUNTETI ATEI!
Sigur o vei lua asta ca o insulta dar gandeste-te mai bine!

| ndc explică (pentru wintage):

ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități.
Ciudat, eu neg existenta unei divinitati. Cum adica nu sunt ateu?
"Dumnezeu nu a elaborat teorii" - nu te mai apuca sa interpretezi. "Teoria unui Dumnezeu" = "teoria care spune ca un Dumnezeu exista", daca vrei sa fim pedantici. O teorie elaborata de oameni, da.
Hmm... asta inseamna ca te dai batut deja? La naiba, si eu care speram ca o sa incerci sa-ti demonstrezi convingerile. Se pare ca nici tu nu stii ce e adevarat.

| wintage a răspuns:

Ciresik80 si Twilight, doua persoane inteligente...

| ciresik80 a răspuns:

Daca erai copilul meu te lasam sa fii ateu dar te dezmosteneam iti lasam hainele de pe tine si te trimiteam pe strada sa te hraneasca ateii.

| ndc explică (pentru ciresik80):

Si eu care ziceam ca ar trebui sa dau mai multe voturi pozitive. Dar ce sa zic, n-am cui.

| ciresik80 a răspuns (pentru ndc):

Nu ma face un vot,eu ti-am spus si repet daca eram mama ta te lasam sa devii ateu apoi te lasam doar cu un rand de haine pe tine si te trimiteam sa te intretii,tu nu te gandesti un pic ca bietii parinti se straduiesc sa iti ofere tot ce vrei tu vrei sa ii mai si superi.Te faci ateu dar ce se intampla daca te indragostesti de o crestina, eu am refuzat sa fiu iubita unui baiat tocmai pentru ca era ateu, esti inca tanar nu te pripi cu o decizie pe care mai tarziu o vei regreta amarnic.Nici un parinte normal la cap nu-ti va permite sa fii cu fiica lui daca ii spui ca esti ateu tocmai pentru ca isi doreste sa-si vada fata mireasa si alaturi de cineva care o merita.

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru SaintOcea):

Nu se cheama santaj pentru ca o fac spre binele lor si nu sunt sterila, eu am zis ca il las sa aleaga dar stii vorba aia dupa plata si rasplata, daca eu ma straduiesc sa ii ofer ce are nevoie el de ce nu poate accepta religia pe care i-am dat-o daca vrea sa fie independent sa fie dar nu cu jumatate de masura.

| ndc explică (pentru ciresik80):

Poate e o noutate pentru tine, dar copiii *au* drepturi, si sa-ti arunci copilul in strada e ilegal. Dar ma rog, presupun ca nu te deranjeaza o amenda si o tura prin inchisoare, cu atat mai putin sa ramai fara copil. Hei, e ateu, nu-l mai vrei oricum!

| ciresik80 a răspuns (pentru ndc):

Au dreputia asa e dar daca eu nu-l mai vreau il dau statutlui spre adoptie am acest drept deci nu ma poate forta nimeni sa il cresc daca eu consider ca nu merita asta, sa creasca la camin daca eu nu sunt o mama buna pentru el.

| ciresik80 a răspuns (pentru ndc):

Baiete nu mai visa drepturi intr-o tara precum Romania pentru ca nu tot ce zboara se mananca, daca are sub 18 ani eu raspund de el daca eu decid sa-l dau in grija statului, e alegerea mea daca nu vrea la camin sa stea pe strada.

| ciresik80 a răspuns (pentru ciresik80):

Au drepturi copii asa e dar daca eu nu-l mai vreau, il dau statului spre adoptie am acest drept deci nu ma poate forta nimeni sa il cresc daca eu consider ca nu merita asta, sa creasca la camin daca eu nu sunt o mama buna pentru el sa creasca printre straini si fara ajutorul nimanui. oare e mai bine intr-un centru de plasament decat intr-o familie normala?

| ndc explică (pentru ciresik80):

Nu cred ca se poate vorbi de o familie normala, daca e implicata o mama care gandeste asa.

| KodrutZ a răspuns (pentru ciresik80):

Poate nu poate accepta religia fiindca o sa aiba un creier cu care va gindi mai mult decit ma-sa? In caz ca nu stiai, ateii nu poarta boli specifice, nu musca, nu sug singele, nu omoara crestini in noptile cu luna plina si, in general, nici macar nu dau foc la biserici sau alte fapte antisociale. Tulburator, nu? In plus de asta, mai toti bunii crestini pe care ii cunosc sint niste alcoolici terminati in comparatie cu mine, asta ca sa luam un exemplu minor din intregul tablou cu atribute ce caracterizeaza o persoana.

| KodrutZ a răspuns (pentru ndc):

Optiunea de stupid ar trebui sa aiba denumirea schimbata. Eu m-as gindi sa ii zica de-acum inainte "ciresik80".

| wintage a răspuns (pentru KodrutZ):

Hey hey... la asta nu iti dau dreptate cu fapte antisociale.
Nu cunosti persoana respectiva si nu stii de ce e in stare. Sa stii ca daca nu ar face aceste fapte nu m-ar incurca ateii. Dar sunt 80% sigur ca el blasfemiaza lucrurile sfinte

| KodrutZ a răspuns (pentru wintage):

"Sfint" si "a blasfemia" sint lucruri relative. La fel cum eu pot spune "biblia si biserica sint de ****, iar maria a fost o tirfa" si tu sa o consideri o blasfemie, la fel tu poti spune "toti rockerii sint niste pletosi imputiti, drogati si satanisti, iar metallica e o trupa de tot cacatul a unor drogati care nu au habar ce e aia muzica" si eu sa o consider o blasfemie. In ambele cazuri, verdictul corect ar fi ca amindoi ne-am folosit dreptul la libera exprimare, nimic mai mult. Ca exprimarea aceasta a jignit pe cineva, asta e partea a doua, insa pina se va da un rahat de lege in sensul asta, e dreptul meu constitutional sa scuip pe trotuarul din fata bisericii, sa injur de cele sfinte sau sa port celebrul tricou al dilailor alora de la Marduk (http://discotecaxaranga.com/......1016.jpg). Nu ma intelege gresit, astea de mai sus sint niste simple exemple - nu imi plac Marduk de nici o culoare, nu scuip pe strada oriunde as fi, injur mult mai des de diferite organe aflate sub centura decit de sfinti si dumnezei, iar atita vreme cit biserica/credinciosii nu se baga in ciorba mea, le urez multa sanatate si virtute.

| wintage a răspuns (pentru KodrutZ):

BLASFEMÍE s. f. (Livr.) Defăimare a religiei, a dogmelor și a obiectelor de cult; defăimare a lucrurilor sfinte;
Daca as zice asa ceva despre Metallica nu s-ar considera blasfemie desi nu as zice.

| KodrutZ a răspuns (pentru wintage):

OK, dar trebuie sa fii si de acord cu faptul ca nu e antisocial sa blasfemiezi, corect? Cel putin atita vreme cit asta nu duce la vopsitul bisericilor in culori aiurea, incendierea lor, profanari de morminte si alte timpenii puerile.

| ndc explică (pentru KodrutZ):

Stii, s-ar putea ca wintage sa fie un trol... vorbeste doar tampenii, nu raspunde niciodata la intrebari si arunca insulte in stanga si-n dreapta.

| KodrutZ a răspuns (pentru ndc):

Mie unul nu mi se pare troll deloc. Logic ca uneori se mai si inflameaza omul, mai ales cind si cei cu care converseaza jignesc...winking

| wintage a răspuns (pentru ndc):

Mda... ceva de genul numai ca pe albastru.
Mai intereseaza-te ce e un troll si mai vorbim.
Si nu te-am jignit. Doar am exagerat putin. Caci tu oricum esti ce am zis! happy

| ndc explică (pentru wintage):

Stii ce, cred ca te-am ascultat destul. Jet oceanic d-aici, si sa indraznesti sa vii si sa ma mai insulti doar cand poti sa-ti justifici acuzatiile.

| wintage a răspuns (pentru ndc):

Te-ai dezbracat de caracter!

| Twilight a răspuns:

Nu stiu. Cunosc pe cineva tot minor care este ateu, dar parintii uli nu stiu. Nu trebuie sa scrii undeva ca esti ateu sau altele. Tu esti ateu pentru tine.

| IoanaMra a răspuns:

Poti sa te declari pateu daca vrei! Glumesc. Ai drept doar dupa 18 ani sa faci asta! Bafta!

| AlexandraRusu26 a răspuns:

NU ai voie.pana la urma esti minor si parintii au grija de tine si iau deciziile pentru tine pana vei fi major

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parinti pana la 16 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de permisiunea parintilor ca sa iti folosesti creierul singur si sa ai propriile pareri?

| ndc explică (pentru anonim_4396):

Am intrebat daca am dreptul sa ma declar ateu. Stii tu, dreptul *legal*, pe care se pare ca nu il am in cele din urma.

| AlmaFishSlap a răspuns:

Relax, si pe mine m-au trecut ai mei crestin ortodoxa fara sa stiu eu, dar ma doare in cot... Daca ai cel putin 16 ani poti sa te declarii ateu. Dar oricum nu conteaza. Religia e ceva personal si este o alegere.Chiar daca parintii tai sunt impotriva, ei nu pot schimbe ce simti si crezi. Don't worry, be happy.

Răspuns utilizator avertizat