| SalutTpu a întrebat:

Dau fundita. De unde pot citi online titanic vals dupa tudor musatescu?

Răspuns Câştigător
| BiancaGeorgya a răspuns:

Ti-am gasit un rezumat :
Titanic vals
de Tudor Musatescu
"Titanic vals" este o comedie in trei acte. Un om bun, Spirache, si fiica lui Gena, de la alta sotie, care se sacrifica pentru sora sa vitrega, luandu-si asupra sarcina nelegitima a surorii.

Spirache este functionar la prefectura, om cu familie grea. El mosteneste deodata 50 de milioane de ei, si nu se sperie de acest lucru. El incearca sa impace lumea din jurul sau. Odata, isi cumpara o palarie de 400 de lei, si fiinda i se pare ca a fost pacalit cu 100 de lei, minte acasa ca a luat-o cu mai putin. Dar oricat de mica e suma marturisita, familia ii spune ca s-a pacalit.

Momentul culminant este acela al alegerii lui Spirache ca deputat. Famila lupta pentru candidatura lui Spirache vrea sa se eschiveze, si in cele din urma ii roga pe alegatori sa nu il aleaga. Rezultatul e neasteptat. Alegatoiri sunt incantati de sinceritatea lui, il voteaza, si Spirache sllveaza astfel, toata lista compromisa, trecand drept un mare politician.