| Callmebaby a întrebat:

De când am început liceul, ma confrunt cu o problemă. Desi sunt pe profil real, imi place foarte mult româna și tind sa cred că am înclinații spre acest obiect. Însă profesorul pare indiferent in ceea ce mă privește. La inceput de an ne-a spus ca putem sa ii dam comentarii, rezumate, pareri la operele studiate, dar niciodata nu mi le-a adus inapoi si cred ca nici nu le-a citit, in timp ce altora le aduce si le și ofera sfaturi. La dorinta mea, am participat la olimpiada, clasandu-ma pe locul 5 in judet si a spus ca este miraculos avand in vedere că nu m-a pregatit. Am crezut ca o sa se schimbe ceva de atunci, dar m-am inselat. Toata atentia lui in timp ce explica ceva se duce catre o alta fata (la propriu, toata ora se uita inspre ea, de parca isi tine ora doar pentru ea si noi suntem de umplutura) si trebuie sa recunosc ca este putin frustrant, mai ales considerand ca ea are probleme cu scrisul si aici ma refer la gramatica. Nu vreau sa ii port pică și mă simt foarte prost doar la gândul că as putea sa o invidiez pentru o nimic toata. Nu stiu daca ar trebui să imbratisez indiferenta, ceea ce e foarte aproape de realizare, sau să mai starui putin. Mi se pare ca este un profesor foarte bun si mi-as dori sa pot beneficia de indrumarile lui, dar... Ce ar trebui sa fac?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să scrii. Să scrii proză scurtă. Orice profesor are în mod conștient sau inconștient simpatiile și antipatiiile lui. Să citești mult. Să nu te bazezi prea mult în dezvoltatea ta pe speranța că profesorul tău își va schimba atitudinea față de tine. Ia viața așa cum este. Și scrie și despre asta.