| middle654 a întrebat:

De ce unele persoane sunt poreclite "cocos"?laughing

4 răspunsuri:
| xXCrYsT1Xx a răspuns:

Aici sunt multe motive poate asa ii cheama sau se cred cocosi sau le zis cocosi in loc de cocalari in fine sunt pereclite deoarece sunt ca cocosi se cred tari se cred buricul pamantului

| NAdrian a răspuns:

Asa ii cheama
Se dau mari
Au creasta...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu nu am întâlnit oameni care să fie catalogați așa, dar... e posibil!
Dacă-i cunoști personal, e altceva, e mai ușor să intuiești sensul care se ascunde în spatele apelativului, dar așa, fără să cunoști persoana, faci ce faci și mergi numai pe supoziții.
Poate i s-a atribuit acest termen pentru că e asemeni zglobiului cocoș, adică e un tip semeț, mândru, curajos, sfidător...
Poate trebuie să ai grijă cu oamenii ăștia, să nu cumva să le ciufulești penele. : )))

Acum, nu știu dacă te-ai referit la "cocos" (fructul cocotierului) sau la "cocoș" (pasăre), fiindcă nu ai folosit diacriticile, iar cuvântul a căpătat automat sens diferit!
Mergând pe prima variantă, cea a fructului, poate acele persoane au pielea albă...

| OnuOnulică a răspuns:

Pentru ca se dau mari tupeisti sau au tupeu de aia sunt porecliti asa.