| Ĺöļļy_8212 a întrebat:

FUNDA! URGENT! cati ani de inchisoare se dau pentru o persoana care calca o femeie pe trecerea de pietoni cand era rosu pentru masini? vreau legea va rog

multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Depinde dacă victima a decedat sau nu, de numărul zilelor de spitalizare, dacă conducătorul auto era sub influenţa alcoolului, dacă a pus în pericol viaţa mai multor pietoni, dacă a fugit de la locul accidentului etc.
De toate aceste aspecte vor profita avocaţii sau procurorii.
Pedepse între : 6 luni - 3 ani
1 an - 3 ani
1 an - 5 ani... maxim pedeapsă 7 ani.
Sub 60 zile spitalizare te poţi împăca cu victima acest lucru înlăturând răspunderea penală.
Dar reţine că este legislaţie românească, foarte elastică, şi îţi dau un exemplu : un fost prefect a primit în urma unui accident mortal de circulaţie, cu circumstanţe agravante ( şi conducere fără permis ), 1 an şi 11 luni cu suspendare. Interesant, nu?

| leonardo a răspuns:

Asa cum zice si Arthur, depinde mai ales de masina care a calcat pietonul. Daca e masina sub 10000 euro, are sanse sa faca parnaie, daca e peste...ia-ti gandul de la justitie si rezolva-ti problema singura.