| anonim_4396 a întrebat:

In strainanate sintem deja catalogati ca avind cei mai prosti si indisciplinati soferi din Europa. De cind s-au montat camere de supraveghere in intersectii, au inceput sa se vada si rezultatele (rezultate care confirma imaginea proasta pe care ne-am format-o singuri). Daca pina acum, soferii indisciplinati sau inconstienti, dupa un accident isi negau vinovatia si pentru neghibia lor isi acuzau victimele, acum se vede clar cine ce si cum face si ce vina poarta. Nu se poate nega ca sint si pietoni timpiti. Chiar azi am vazut unul care desi avea rosu, tinuse sa traverseze neaparat si facea slalom printre masini, injurind ca nu poate el trece pe rosu. Asta desi dupa ce a traversat, graba aia mare a disparut subit si si-a continuat drumul agale. Dar sint si multe acte de indisciplina in trafic si enorm de multi soferi trec pe rosu (unii au si tupeul sa claxoneze), intorc pe linie continua, nu opresc la trecerea de pietoni etc. La stiri sint nenumarate imagini cu oameni spulberati pe TRECEREA DE PIETONI, sau pe TROTUAR, de soferi iresponsabili. Se intimpla adesea ca o masina sa opreasca la trecerea de pietoni si dupa ce iti incepi traversarea, cind treci de masina oprita, sa apara un retardat care desi vede masini stind, nu-si imagineaza ca nu stau degeaba, stau ca sa traverseze cineva, dar tot nu incetinesc si te zboara la propriu. Tocmai de asta, politia a facut o noua propunere legislativa si asteapta aprobarea ei in Parlament. Vor ca pe linga inasprirea sanctiunilor, sa fie prevazuta si confiscarea masinii in anumite situatii. Nu inventam noi apa calda, in alte tari exista legea asta. Ce parere aveti de legea asta? Sinteti de acord sa fie confiscate masinile inconstientilor care alearga cu peste 200 km/h pe contrasens, sau omoara oameni aflati pe refugiul din statia de tramvai, pe trotuar, sau traverseaza pe trecerea de pietoni, sau care comit alte accidente grave? Inaninte de orice, luati in seama ca intr-un asemenea accident poate sa-si piarda viata cineva apropiat voua, un frate, sau un parinte.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt cu totul de acord. De altfel, in cateva postari, mi-am exprimat parerea ca, in primul rand, de situatia actuala, este vinovata justitia cu o clementa, mai mult decat suspecta, fata de soferii iresponsabili. Sa ne amintim doar de soferi care au omorat 1-2 ori mai multi oameni si au fost condamnati la cativa ani, cu suspendarea pedepsei iar peste 6 luni au fost iarasi in trafic. De asemenea spuneam ca pedepsele, pentru omor in accidente de circulatie, ar trebui sa fie de minimum jumatate din cele care se dau pentru omoruri si cu executare. Abia atunci va fi ceva mai multa disciplina pe drumuri. S-auzim si de bine!

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

O parte dintre propunerile alea ar fi buna. Alta parte, nu.
E adevarat ca nebunii aia de alearga, indiferent pe unde, cu peste 130-150km/h ar trebui lasati pietoni pe veci; fara permis (daca au) si fara masina (ca de-aia au!).
Pe de alta parte, propunerea cu amenda in fubctie de venit mi se pare complet cretina si idioata. In primul rand, nu m-oi apuca sa umblu cu adeverinta de venit dupa mine ca sa vada Garcea ce salariu de rahat am. In al doilea rand, as vrea sa stiu si eu cati dintre cocalarii, baieti/fete de bani gata, posesori de masini puternice semneaza condica pe undeva si au vreun venit. Ca n-au! In mod sigur; plateste tati amenda.
Si, in alta ordine de idei, cum naiba sa nu-i dai blana in conditiile in care, in lipsa de autostrazi, mergi cam 10-15 km intre sate (fara restrictie de viteza), ca, in sate, mergi cu cat vrea muschiu' primarului: cu 40, cu 50km/h. Iar, daca ai de facut un drum de 300-400km, mai bine mergi cu bicicleta, ca tot dracul ala e! Cu atatea restrictii, iti ia 10-12 ore sa faci blestematii de 400km.

mariana
| mariana a răspuns:

Ai dreptate, sunt multi neaveniti pe drumurile publice, fie ca sunt soferi, fie ca sunt pietoni.
Regulile de aceea sunt facute pentru a fi respectate, insa unii apreciaza ca sunt deasupra legilor si pot sa-i infrunte pe cei care "fac pasi" directi pe drum, daca se afla la volan, in masini de fite, ori au luat carnetul de sofer, fara sa cunoasca regulile de circulatie.
Modificarile legislatiei in domeniul circulatiei sunt necesare pentru a ajunge si noi la nivelul UE, dar degeaba se vor modifica legile, daca cei ce trebuie sa le respecte, nu le iau in seama.
Ca le vor lua masina in caz de incalcari grave ale regulilor de circulatie, a accidentelor grave este posibil dar mai ales sa le ia carnetul de sofer si sa li-l suspende pe o perioada mare de timp pentru a simti ce inseamna sa nu mai ai dreptul sa conduci si sa fii si tu, la randul tau, "un simplu pieton".
Sper ca viitorul sa ne arate ca, vom avea oameni de bine si grijulii si in trafic.