| BiiaaBulinutsa a întrebat:

Fundoiii! Care sunt propozitiile atributive, completive directe si indirecte, subiective, predicative, circumstantiale de timp, loc, mod din urm. fragment...si de ce big grin
Si dupa ce-am spus ce durere am, a strigat spre odai, s-a venit dintr-acolo un ostean batran care m-a dus indata intr-o camaruta din launtrul curtii, unde mi-a iesit inainte un ofiter tinerel si subtirel, imbracat numa-n fireturi si-n aur...
Se vede ca somnul il podidise pe cand bisoceanul imi povestea basmul, pe care el nu-l putea pricepe.
Cum il vazu fata, il ruga ca pe Dumnezeu sa o scape de zmeu, care, zicea ea, e hotarat ca, indata ce se va face sanatos bine, sa o sileasca oricum sa se insoteasca cu dansul.

2 răspunsuri:
| คиค a răspuns:

Pe forum nu se fac teme!

Eventul daca ai nevoi sa-ti explice cineva poti cere ajutorul, dar nu ne pune pe noi sa-ti facem temele cu speranta ca vom primi vreo fundita...straight face

| HoneyBunnie a răspuns:

Si dupa ce am spus ce durere am - p1, circumstantiala de timp, ras la intrebarea: 'cand a strigat spre odai?', conjunctia si
a strigat spre odai- p2 prop principala, nu are elemente de relatie
si e conjunctie coordonatoare, leaga 2 prop de acelasi fel, adica 2 principale
a venit dintr-acolo un ostean batran-p3, principala
care m-a dus indata intr-o camaruta din launtrul curtii-p4, atributiva, raspunde la intr: ' care ostean?', element introductiv care-relativ
unde mi-a iesit inainte un ofiter tinerel si subtirel, imbracat numa-n fireturi si-n aur-p5, circumstantiala de loc, ras la intr; 'unde m-a dus?', conj subordonatoare unde

se vede -p1 principala
ca somnul il podidise-p2 subiectiva( dupa se zice, se spune, se vede... urmeaza o sb intodeauna), conj sub ca
pe cand bisoceanul imi poveste basmul- p3, circumstantiala de timp, ras la intr:' cand il podidise somnul?' conj sub pe cand
pe care el nu-l putea pricepe-p4, atributiva, ' care basm?', conj pe care

cum il vazu fata-p1, circumstantiala de timp, 'cand il ruga?', conj sub cum
il ruga ca pe D-p2 principala
sa o scape de zmeu-p3, completiva directa, 'ce il ruga?', conj sub sa
care-p4a conj sub
zicea ea -p5- incidenta, o comunicare suplimentara
e hotarat ca-p4b, atributiva, 'care zmeu?', conj care
indata ce se va face sanatos bine-p6, circumstantiala de timp, 'cand sa o sileasca?', cinj sub indata ce
sa o sileasca oricum -p7, completiva indirecta, 'pentru ce s-a hotarat?', conj sa
sa se insoteasca cu dansul-p8completiva directa, 'ce sa o sileasca?', conj sa

nu stiu digur daca sunt corecte, sper sa iti fi fost de ajutor.
Si pe mine ma-au ajutat, ca am mai repetat, ca sunt a8a si dau examenele alea. succes la scoala!