| BiiaaBulinutsa a întrebat:

Fundoiii! Care sunt propozitiile atributive, completive directe si indirecte, subiective, predicative, circumstantiale de timp, loc, mod din urm. fragment...si de ce big grin

Cum o vede, maiorul se opreste o clipa, ca si cum ar vrea se se reculeaga fiind surprins de inamic.

Ii era rusine, ca si cand toti ar putea sa afle din fata ei cele petrecute, se temea de ceva nestiut si nu stia cum sa calce, cum sa-si tina trupul, cum sa-si poarte capul si ce sa faca cu mainile ei.

1 răspuns:
| DAC a răspuns:

Cum o vede1/, maiorul se opreste o clipa, 2/ ca si cum ar vrea3/ se se reculeaga fiind surprins de inamic. 4/
1- C de timp
2- PP
3- C de mod
4- CD

Ii era rusine, 1/ ca si cand toti ar putea2/ sa afle din fata ei cele petrecute, 3/ se temea de ceva nestiut4/ si nu stia5/ cum sa calce, 6/ cum sa-si tina trupul, 7/ cum sa-si poarte capul8/ si ce sa faca cu mainile ei. 9/
1- PP
2- C de mod
3- CD
4- PP
5- PP
6- CD
7- CD
8- CD
9- CD