| Annabella9719 a întrebat:

Sunt insarcinata si eu si tatal copilului ne-am gandit ca daca e baiat se va numi Arthur.De ce? Pentru ca a fost conceput in Anglia si e nume de rege. Vrem sa aducem un fel de...tribut sa-i zic asa tarii acesteia.Care a fost mai primitoare ca noi decat tara noastra.Si desigur ca toata familia ne-au sarit in cap.Ca e nume prea greu de pronuntat ca nu o sa stie copilul sa il scrie si tot asa.Ba cumnata a zis ca e greu numele.Dar cand i-am zis ca e nume de rege a sarit cu curu' in sus si a zis ca si numele lu' fi-su e de rege! Am observat atunci gelozia ei.Dar e chiar enervant ca nu poti sa alegi ce nume vrei la copil.Parca familia il creste in burta! Parca ei o sa mi-l creasca pana la 18 ani! Deja nu ii mai suport! Nu inteleg ce au cu acest nume nevinovat.Am cautat foarte multe nume si am ramas la acesta. Cele romanesti nu prea ma atrag.Pur si simplu nu imi plac.Ce sa fac in privinta asta?

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mie mi se pare exagerat daca il cresteti in Romania dar acum e problema voastra. E foarte dur si puternic in comparatie cu numele de la noi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Arthur este un nume frumos, am in familie pe cineva tot Arthur il cheamă. Sarcina usoara, cum te numesti, felicitari ai ales un nume frumos, lasă nu te lua după cumnata ta habar nu are, poate ei îi plac nume românesti, gigi, ion, vasile, nu ca acestea ar fi urîte, dar Arthur este un nume deosebit si rar in România, nu multi poarta acest nume. Bravo super alegere.

| WaterDrop a răspuns:

Si tatal copilului este insarcinat?! Sa nu fie doar de la prea multa bere.

Copilul tau, alegerea ta, da`le foc la restul.

| Xdreaper21 a răspuns:

Va fi batjocorit din cauza lui h
Pe langa ca va corecta pe toti cu h cand ii vor scrie numele si probabil din clasa 1 nu va mai avea prieteni ca v-a corecta mereu
Recomand fara h in rest e super ok
Fata de parintii mei(la inceput vreau sa imi puna numele jack ca pe tipu care i-a ajutat in Anglia cand ii eram in pantec dar am avut noroc ca mama vrea sa se intoarca in tara si na mi-ar fi fost greu)
Totusi familia ta are dreptate cu accent corect romanesc nu pe englezesc s-ar pronunta artăr(cu accent pe ă)
Am citit comentariu adaugat al raspunsu lui bossulica
Da este destul de greu daca nu ai facut engleza si daca ai facut tot e greu daca nu ai vorbit engleza destul de abundent de genu cu niste rude care stiu doar engleza plus ca bunicii parintii si probabil cei mai batrani din familiile voastre le va fi greu

| Annabella9719 explică (pentru Xdreaper21):

Va creste in Anglia! Asa ca de si-ar bate copiii joc de el? Oricum ii vom mai pune inca un nume.Ca sa aiba de unde alege daca primul nu-i place.

| Xdreaper21 a răspuns (pentru Annabella9719):

Ok nu ai specificat ca va creste in Anglia
Oricum va felicit pentru copil

Răspuns utilizator avertizat
| nhhv a răspuns:

De ce vrei să te enervezi atât de tare pe niște lucruri atât de banale? Numele copilului îl alegi tu cu soțul tău și n-ar trebui să-ți pese dacă altora le place sau nu. E copilul tău, prin urmare lasă-i pe alții. Legat de nume, nu mi se pare greu de pronunțat absolut deloc.

| Annabella9719 explică (pentru nhhv):

Ai dreptate.Dar e greu cu conceptia asta veche a batranilor.Cu accent englezesc se pronunta foarte diferit.Dar noi il vom pronunta cu accent romanesc.Nici eu nu inteleg de ce li se pare ca e greu de pronuntat.Mai ales sora mea mi-a sarit in cap cu asta.Dar pe baiatul eu i-a pus un nume care se aseamana extrem de mult cu Merlin si tot eu nu sunt normala.

| nhhv a răspuns (pentru Annabella9719):

Cei vârstnici mereu sunt așa, ți-am mai răspuns eu la o postare, mereu vor să fie ca ei, ca tu să nu te opui, dar tot ce trebuie să faci e să-ți vezi de relație, de copilul pe care o să-l ai, de viitoarea ta familie. Nu-ți băga în seamă sora, tu ești mama copilului, nu ea.

| AnotherAnswer a răspuns:

Atat timp cat tu si cu tatal copilului ati cazut de acord, nu ar trebui sa ascultati alte propuneri!
Sper sa fie sanatos!

| Annabella9719 explică (pentru AnotherAnswer):

Multumesc! Dar pana la urma e chiar asa de greu de pronuntat? Cum zic altii? Mie nu mi se pare greu chiar deloc.

| SSS72 a răspuns:

Sunt de acord cu ce spune Bossulica15.Și nu, Arthur nu este greu de pronuntat.Sa va traiasca si sa fie sanatos ca asta e tot ce conteaza!