| Barbiiiiie a întrebat:

Heii TPU aș vrea sa ma ajutati si pe mine putin la istorie am de aflat numele :zeului făurar,zeului infernului, zeul marilor si zeita soarelui.
fundita:*

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Hefaistos(la greci) - zeul faurar, zeul focului, al metalelor şi al metalurgiei, al fierarilor, sculptorilor şi artizanilor, iar la romani e Vulcan.

Pluto(la romani) - zeul infernului, iadului si al mortii (la greci: Hades - zeul iadului, zeul mortii)
NEPTUN (la romani) - zeul marilor si al cutremurelor (la greci: POSEIDON - zeul marilor si al cutremurelor)
Apollo(la greci)- zeul soarelui
Svarog (la slavi)- zeul soarelui stralucitor si poate si al focului

http://www.limbalatina.ro/istorie/zeigrro.html
Sau: http://www.interferente.ro/zeii-greci.html

2 răspunsuri:
| victorandrei a răspuns:

Mai multe detalii, in care mitologie?

| zamolczezingri31 a răspuns:

Hephaistos-la greci sau Vulcanus-la romani era zeul faurar.El a faurit armurile zeului Ares-la greci sau Marte-la romani si al zeitei Atena-la greci sau; Hades-la greci sau Pluton-la romani, era zeul infernului.El avea 6 666 de legiuni, iar fiecare legiune era compusa din 6 666 de demoni.Stolas era mare print al infernului,se ocupa cu astrologia, plantele si pietrele pretioase, care de cele mai multe ori se arata atat sub forma de om, cat mai ales de bufnita.La indieni, zeul infernului era Nirudy-reprezentat fiind purtat pe umeri de un urias care tine in mana o sabie. Populatia Iacutilor, credea marele sef -zeu al infernului este Acharai Rioho cel puternic.Peruvienii il numeau Kupai,iar poporul floridian il numeau Cupai. Lilith este zeita infernului; Poseidon-la greci sau Neptun -la romani a fost zeul suprem al marilor; Daca Helios sau Hellos-la greci(heleni) sau Apollo-la romani sau Ammon-Ra la egipteni,era zeul Soarelui,atunci zeita Soarelui la japonezi era Amaterasu,Surya -la indieni,Tezcatlipoca-la tolteci, Tonatinh-la azteci, Viracocha-la incasi, Iana Sanziana -la daci si mai tarziu la urmasii lor, romanii.