| LoveYou2013 a întrebat:

Hi TPU! Va rog sa-mi dati niste expresii care sa contina substantivul "inima". scuze categoria.

Răspuns Câştigător
| Gabytza229 a răspuns:

A avea probleme cu inima, din adancul inimii,a rupe inima targului, i-a sarit inima din piept,a avea inima de gheata, de la inimă la inimă, din inimă, a avea inima deschisă, a fi cu inima împăcată, a-şi lua inima în dinţi, a jura cu mâna pe inimă

3 răspunsuri:
| adiina11 a răspuns:

Inima de gheata...inima de piatra...imina amara

| Amy a răspuns:

Inima de aur
A nu avea inima
A-i rade cuiva inima(a fi foarte fericit)
a rade din toata inima
a i se rupe cuiva inima(a-i fi mila)
a face inima rea(a necaji)
slab de inima(fricos)

| Meddy_5853 a răspuns:

"Inima tare ca piatra" (Ex. Inima lui e tare ca piatra)
"N'ai inima!" ( adica el/ea e nesimtit/a )
"Inima mare" (Ex. Ai o inima mare. adica pacifist sau ceva in genu' )
"Inima de invidiat" (Ex. Ea are o inima de invidiat. adica e buna)