| Louissa a întrebat:

Indiferenta atrage sau îndepărtează? Dacă este vorba de o relație de 1 an și câteva luni, atunci când cei doi trec printr-o perioada de separare, pauza, este mai bine sa fii indiferent sau sa cauti acea persoana, sa-i arati ca îți pasa și sa încerci sa salvezi relația? Dacă el a greșit și nu vrea sa recunoasca, se minte singur ca eu-s de vina și are orgoliu, nu ma caută, ce ar fi mai bine sa fac, sa îl ignor sau sa îl caut? Ignoranța îl poate aduce intr-o stare de panica in care crede ca am pe altcineva și am trecut peste, sau îl îndepărtează? Pana acum nu l-am căutat deloc, suntem despărțiți de vreo 3 săptămâni.El este foarte răsfatat, vrea multă afectiune și i-ar place sa-i arat ca îmi pasa, dar totodata ma injosesc și ii demonstrez ca orice mi-ar face o sa il iert și o sa stau cu el. Ce ar trebui sa fac? Menționez ca in ultimul timp numai eu am fost cea care a făcut primul pas după o cearta. Mai merita sa fac ceva dacă a trecut deja atâta timp?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Nu vreau sa te superi pe mine, dar acel "ceva" care nu te lasa sa renunti la el, e dependenta.
Durerea este inevitabila, suferinta este optionala.Nu poti schimba faptul ca doare atunci cand te desparti de cineva sau atunci cand face ceva pentru a te rani.Dar tu decizi daca suferi sau nu.Din pacate, tu stii deja ca vei avea parte de suferinta daca va veti impaca si nu acesta este scopul unei relatii. Iubirea poate insemna uneori si sacrificiu, dar nu si durere. Daca decizi sa il abordezi si va accepta sa va impacati, vei trai aceeasi poveste mereu si mereu.Chiar vrei asta si nu vrei sa fii iubita asa cum iubesti tu si sa fii fericita?
Daca te va refuza, probabil iti va cauza si mai multa tristete.
Incearca sa fii puternica si sa te iubesti pe tine insati mai mult decat pe oricine altcineva.Meriti sa fii fericita si sa ti se impartaseasca aceeasi iubire, acelasi respect.
Te inteleg ca iti este greu, dar va trece.Toate trec.Cu siguranta esti tanara si nu merita sa pierzi oportunitati mai bune in timp ce tu te chinuiesti sa incerci din nou si din nou intr-o relatie care nu functioneaza. Timpul este singura resursa pe care nu o mai putem recupera niciodata.Nu il pierde cu lucruri care nu merita...

11 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Indiferenta indeparteaza.
Daca il suporti cum este, daca vei suporta sa faci o viata intreaga aceleasi sacrificii, atunci merita sa te umilesti inca o data.
Dar s-ar putea ca dupa 3 saptamani sa-l gasesti cu altcineva.

| Apokales a răspuns:

Auzisem de o chestie interesanta acum ceva timp despre certurile in cuplu. Cand partenerii se cearta pe o idee si nu cedeaza niciunul, este mai bine sa va separati o perioada pana trec emotiile. Pana aici lucrurile mi s-au parut in regula.
Dupa situatia se schimba, chiar daca partenerul care a avut dreptate isi cere scuze, nu-i nicio problema. Justificarea ar fi ca daca vrei ca relatia sa continue trebuie sa renunti la orgoliu si sa faci ceea ce trebuie in acest sens.
Dupa 3 saptamani eu cred ca au trecut emotiile. Acum mi se pare ca-i doar indepartare. Tu ce zici?

| Floridori a răspuns:

Opinia este strict personala si nu are la baza decat umila mea experienta de viata pana in prezent!
Pauzele in relatii sunt doar o scuza pentru ca partenerii (sau cel putin unul dintre ei) sa faca ce vor fara repercursiuni.
Daca se tine cu adevarat la relatie, se incearca solutionarea conflictelor, problemelor, diferentelor, nu se adopta o atitudine de distantare.Nu e o cearta in care nu va mai vorbiti 3 ore si apoi, cand va calmati, vorbiti si va intelegeti.Sunt 3 saptamani...
Daca tu nu vrei sa renunti la el, atunci va trebui sa faci primul pas daca asa este obisnuit.Dar sunt sanse ca el sa fi fost intre timp cu altele sau sa isi fi dat seama ca ii este mai bine asa.
Riscul pe care ti-l asumi facand primul pas este de 50-50.
Insa intrebarea mea este: ce te face sa crezi ca daca va veti impaca, totul va merge ca pe roate de data asta, din moment ce voi, in loc sa comunicati, sa va rezolvati impreuna problemele, va distantati pentru a le ignora o perioada?

| Louissa explică (pentru Apokales):

Și eu cred la fel, au trecut emoțiile, a avut timp de gândire și normal ar fi trebuit sa ma sune sau sa îmi dea un mesaj. Dar acum cred ca se termina de tot, a început perioada de îndepărtare, urmează uitarea și începerea unei noi relații ( din partea lui). Dacă nu m-a căutat pana acum, înseamnă ca nu mai vrea, eu cred ca dacă chiar îți e dor de o persoana nu poți sta fără ea, Adica eu am făcut atâtea sacrificii și i-am iertat chestii doar ca sa nu îl pierd, el de ce nu face la fel mai ales ca el este cel care a greșit. As face tot eu primul pas, dar simt ca este degeaba și nu mai are nici un rost sa continuam din moment ce e clar ca nu mai simte mare lucru pentru mine. Cred ca Sunt doar 2 variante in cazul asta : Ori uita de mine, iar atunci când va începe o relație cu altcineva, realizează ca ii este mult mai bine și ca și-a pierdut timpul cu mine, Ori atunci când va intra intr-o alta relație realizează ca era mai bine cu mine și i se face dor, când vede ca acea persoana este altfel. Din ce am auzit eu, a doua varianta este ceva care readuce împreuna multe persoane, uneori realizezi cât de specială este o persoana abia după ce o pierzi. Așa ca m-am gândit mai bine și am sa îl las liber, dacă este sa fie, o sa fie, nu trebuie sa stau sa trag cu dinții de relație. Rămâne de văzut care dintre cele 2 variante o sa fie in cazul asta

| Louissa explică (pentru Floridori):

Am mai avut multe pauze, in care exact cum spui tu el și-a făcut de cap cu altele. Daca ar fi după mine, eu nu as vrea sa luam nici o pauza, sa nu fie nici o distanțare, ci sa stam maxim pana A doua zi, sa ne treacă nervii și sa revină totul la normal. Dar el este cel care a pus punct. Ba chiar m-a amenințat cu ceva ca sa nu ii dau vreun mesaj sau sa îl sun. A făcut ceva ce nu cred ca ar fi făcut dacă ar mai fi vrut vreodată sa ne impacam, m-a jignit, a tipat la mine pentru un lucru mic, neînsemnat, apoi m-a gonit acasă. Știu ca nu va merge totul ca pe roate, știu ca vor mai urma certuri și despărțiri dar nu știu de ce, ceva nu ma lasa sa renunț la el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Next. Următorul.

| Louissa explică (pentru Floridori):

Mulțumesc! M -a ajutat enorm raspunsul happy

| Floridori a răspuns (pentru Louissa):

Sper din suflet sa reusesti sa treci peste si sa incepi un nou capitol.
Numai bine!

| Elena2021 a răspuns:

Asteapta.Dacă tine la tine sigur o sa iti scrie macar un mesaj

| Adry05 a răspuns:

Cu orgolioși de genu dacă chiar n-are argumente strong în favoarea faptului că tu ești de vină, vezi-ți de drum, și eu mi-am irosit mult timp cu-n ăsta asemnănător cu al tău. am fost și indiferentă și implicată și același rezultat. eu îmi regret timpul cât am stat să încerc să fiu așa și așa pentru el și să sper că se schimbă. probabil n-o să-mi asculți sfatu că na bla bla ce știe asta despre noi că nu ne-a văzut relația noi suntem diferiți bla bla, dar o să te convingi singură altfel laughing

| Dolyta a răspuns (pentru Louissa):

Ohoo deci deja ai mai trecut prin situația asta si tot tu ai lasat de la tine, eu cred ca tragi singură de relația asta si degeaba, mai mult este obișnuință si atașament din partea ta, mai bine lasa-l in pace, ca meriti ceva mai bun, cineva care sa te aprecieze si sa lupte pentru relație la fel ca tine!