| NuConteazCineSunt0 a întrebat:

La ce varsta poti sa dai de permis de motor?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Despre ce fel de motor vorbesti... ca poti da la 16, 18, 20, 24

| Andreeush a răspuns:

Din câte știu trebuie să ai cel puțin 16 ani.

| ANAHsneaman a răspuns:

Buna!
Conform legislatiei rutiere, varsta minima este in functie de categorie.
Pentru autoturisme ai nevoie de categoria B si varsta minima de 18 ani, iar pentru motociclete mari de categoria A si varsta minima de 24 ani sau de 20 de ani daca ai experienta de 2 ani in categoria A2, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;"

| maaaaaaaaaaaaal a răspuns:

La 16 ani sa conduti motoare pana in 125cm cubi

| Unicorn10 a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi la 18 ani