| CreaţaWsz a întrebat:

La ce varsta poti da de permis (categoria A)?

12 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

La 24 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Fulbaster a răspuns:

La A dai la 18 ani la sub categorii dai la 16 ani.

| ManeaAlex a răspuns:

18 ani

| lavyyyyyy a răspuns:

Astfel, subcategoria A1 devine categorie şi, în plus, apar categoriile AM şi A2. Permisul se va obţine şi va elibera pentru categoriile AM, A1, A2, A, B, B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb şi Tv, vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere fiind de:

16 ani împliniţi pentru categoriile AM, A1 şi B1;
18 ani împliniţi pentru categoriile A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
20 ani împliniţi şi o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2, sau cel puţin 24 de ani, pentru motocicletele din categoria A;
21 de ani pentru categoriile C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor cu puterea de peste 15kW;
24 de ani pentru categoriile D, DE, Tb şi Tv.

| Liwyu a răspuns:

La 21 de ani happy