| Andreeagen a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine va rog frumos
Imi puteti spune care sunt gradele in politia romana in functie de importanta lor?happy

6 răspunsuri:
| claudya a răspuns:

Categoriile de poliţişti se împart pe corpuri şi grade profesionale, după cum urmează:

I. Corpul ofiţerilor de poliţie:

a) chestor general de poliţie;

b) chestor-şef de poliţie;

c) chestor principal de poliţie;

d) chestor de poliţie;

e) comisar-şef de poliţie;

f) comisar de poliţie;

g) subcomisar de poliţie;

h) inspector principal de poliţie;

i) inspector de poliţie;

j) subinspector de poliţie.

II. Corpul agenţilor de poliţie:

a) agent-şef principal de poliţie;

b) agent-şef de poliţie;

c) agent-şef adjunct de poliţie;

d) agent principal de poliţie;

e) agent de poliţie.

(3) Gradele profesionale de chestor, comisar-şef şi comisar pot fi obţinute numai de către ofiţeri cu studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licenţă sau echivalentă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
@Claudya, ai uitat să divulgi sursa. Am pretenții la tine, "my friend"
Îți spun eu: Legea numărul 360/2002 privind Statutul polițistului.
SECTIUNEA a 2-a
Obtinerea gradelor profesionale si incadrarea politistilor
in categorii si grade profesionale
Art. 13.
(1) Politistii pot fi debutanti sau definitivi.
(2) Politistii debutanti sunt persoanele care ocupa, pe durata perioadei de stagiu, un post in cadrul Politiei Romane.

Art. 14.
(1) Politistii se incadreaza in doua categorii, definite in raport cu nivelul studiilor necesare, dupa cum urmeaza:
a) categoria A - Corpul ofiterilor de politie - cuprinde ofiteri de politie cu studii superioare;
b) categoria B - Corpul agentilor de politie - cuprinde agenti de politie cu studii liceale sau postliceale cu diploma.
(2) Categoriile de politisti se impart pe corpuri si grade profesionale, dupa cum urmeaza:
I. Corpul ofiterilor de politie:
a) chestor-sef de politie;
b) chestor-sef adjunct de politie;
c) chestor principal de politie;
d) chestor de politie;
e) comisar-sef de politie;
f) comisar de politie;
g) subcomisar de politie;
h) inspector principal de politie;
i) inspector de politie;
j) subinspector de politie.
II. Corpul agentilor de politie:
a) agent-sef principal de politie;
b) agent-sef de politie;
c) agent-sef adjunct de politie;
d) agent principal de politie;
e) agent de politie.
(3) Gradele profesionale de chestor, comisar-sef si comisar pot fi obtinute numai de catre ofiteri cu studii superioare de lunga durata, absolvite cu diploma de licenta sau echivalenta.

Art. 15.
(1) Obtinerea gradelor profesionale se face prin avansare de catre:
a) Presedintele Romaniei, pentru chestori, la propunerea ministrului de interne;
b) ministrul de interne, pentru ceilalti ofiteri de politie, la propunerea inspectorului general al politiei;
c) inspectorul general al politiei, pentru agenti de politie, la propunerea sefilor unitatilor de politie.
(2) Acordarea gradelor profesionale se face cu avizul consultativ al Corpului National al Politistilor.

Art. 16.
(1) Pentru obtinerea gradului profesional urmator politistul trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:
a) sa aiba implinit stagiul minim in gradul profesional detinut sau sa il implineasca in cursul anului calendaristic respectiv;
b) sa fi fost apreciat in ultimii doi ani ai stagiului minim in grad cu calificativul "exceptional" sau "foarte bun", iar in ceilalti ani ai stagiului, cel putin cu calificativul "bun". Anii in care politistului i s-au acordat calificative inferioare acestora nu intra in calculul stagiului minim in grad.
(2) Pentru obtinerea gradelor profesionale de comisarsef, subcomisar si agent-sef, politistul este obligat sa absolveasca un curs de capacitate ale carui durata si tematica vor fi stabilite prin ordin al ministrului de interne, iar pentru obtinerea gradului profesional de chestor este necesara promovarea examenului organizat in acest scop.

Art. 17.
Stagiul minim in gradele profesionale este:
I. Corpul ofiterilor de politie:
a) chestor-sef adjunct de politie - 2 ani;
b) chestor principal de politie - 2 ani;
c) chestor de politie - 2 ani;
d) comisar-sef de politie - 3 ani;
e) comisar de politie - 3 ani;
f) subcomisar de politie - 4 ani;
g) inspector principal de politie - 3 ani;
h) inspector de politie - 3 ani;
i) subinspector de politie - 4 ani.
II. Corpul agentilor de politie:
a) agent-sef de politie - 5 ani;
b) agent-sef adjunct de politie - 5 ani;
c) agent principal de politie - 5 ani;
d) agent de politie - 5 ani.

Art. 18.
In situatiile si in conditiile stabilite prin ordin al ministrului de interne posturile de conducere se ocupa prin examen sau concurs, dupa caz.
Pa, pa.

| Gregory a răspuns:

Buna Andreea! Am gasit cateva informatii caresper sa te poata ajuta:
http://www.politiaromana.ro/statutul_politistului.htm
http://ro.wikipedia.org/wiki/Poli%C5%A3ia_Rom%C3%A2n%C4%83
Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Agent de politie, agent principal de politie, agent sef adjunct de politie, agent sef de politie, agent sef principal de politie, subinspector de politie, inspector de politie, inspector principal de politie, sub comisar de politie, comisar, comisar sef, chestor, chestor principal, chestor sef, chestor general

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea stiu ca eu am 6 ani